Filharmonia Sudecka zaprasza na Koncert Symfoniczny

piątek, 20.4.2018 09:00 1211 0

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert symfoniczny 20 kwietnia 2018 na godzinę 19 do sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi gościnnie Jakub Chrenowicz, solistą będzie Wojciech Kud, wiolonczela. Solista jest koncertmistrzem grupy wiolonczel w naszej Filharmonii.

W programie koncertu znajdą się dwa dzieła symfoniczne: I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107 Dymitra Szostakowicza oraz VI Symfonia h-moll op. 74 "Patetyczna" Piotra Czajkowskiego.Dymitr Szostakowicz - jeden z najważniejszych na świecie symfoników dwudziestowiecznych, wnuk polskiego powstańca styczniowego, był w totalitarnym systemie państwa radzieckiego postacią symboliczną. Pod pozorem motorycznych, marszowych, z pozoru radosnych tematów, przemycał ból, melancholię, gniew i gorzką ironię. Bardziej wrażliwi i inteligentni odbiorcy znajdowali w jego muzyce pocieszenie. Poczucie humoru było często jedynym orężem prześladowanych. W pierwszym z dwóch koncertów wiolonczelowych Szostakowicz przemycił kilka tematów melodycznych, które mogą służyć jako klucz do interpretacji utworu.Wspaniały wiolonczelista – Mścisław Rostropowicz tak wspomina powstanie tego dzieła:"Zapytałem żonę kompozytora, co trzeba zrobić, aby Dymitr napisał koncert wiolonczelowy. Odpowiedziała, że nigdy nie należy prosić czy błagać Szostakowicza o napisanie czegokolwiek. Zrozumiałem jej radę i dlatego dopiero z gazety dowiedziałem się, że Szostakowicz napisał wreszcie koncert wiolonczelowy – cóż za ekscytująca informacja! Kiedy mój przyjaciel pianista Alexander Dedyukhin wykonał wraz ze mną ten utwór dla Szostakowicza, zostaliśmy zapytani, czy nam się podoba. Gdy potwierdziłem, że bardzo, otrzymałem kolejne pytanie – czy mógłby mi zadedykować ten koncert? Dlatego czuję się bardzo szczęśliwy, że byłem jedynym solistą, który wykonywał koncert pod jego dyrekcją." 
Piotr Czajkowski jest właściwie pierwszym reprezentantem pokolenia zawodowych kompozytorów. W swojej twórczości dokonał wielu znaczących zmian nie tylko dla muzyki rosyjskiej, ale także europejskiej, a nawet światowej. W zakresie muzyki symfonicznej dokonał syntezy dorobku klasyków i romantyków, a także połączenia muzyki zachodnioeuropejskiej z narodową szkołą rosyjską. Stworzył nowy typ opery rosyjskiej – operę liryczną o głębokich aspektach psychologicznych. Pogłębił formę baletu przenosząc na jego grunt zasady architektoniki symfonicznej i operowej. Rozwinął muzykę kameralną tworząc pierwsze kwartety smyczkowe o charakterze narodowym, wreszcie podniósł lirykę wokalną do poziomu koncertowego.Jednak największym osiągnięciem kompozytora w dziedzinie symfoniki jest VI Symfonia h-moll op. 74 „Patetyczna”. To ostatnie duże dzieło, które tak oto opisał w liście do przyjaciela: „Całe lato spędziłem podróżując i miałem tylko tyle czasu, żeby móc zinstrumentować symfonię, którą skomponowałem w lecie... Sądzę, że udało mi się, a w każdym razie w żadne chyba inne dzieło nie włożyłem tyle miłości i oddania.”
Wojciech Kud pochodzi z Przemyśla. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem Marka Zazuli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Jako koncertmistrz Szkolnej Orkiestry Symfonicznej brał udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, między innymi  7th European Youth Music Festival w  Szwajcarii oraz 6th European Youth Music Festival w Norwegii.Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie wiolonczeli Prof. Urszuli Marciniec – Mazur. Jako student brał udział w akademickich kursach mistrzowskich prowadzonych przez  Tomasza Strahla,  Ulfa  Tischbirka, Ioannisa Toulisa, Jeremy Findley’a, Jeroen Reulinga. W 2004 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, od 2005 roku brał czynny udział w projektach Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, m. in. w tournée po Niemczech. Od 2008 związał się na stałe z Filharmonią Sudecką.Jest członkiem zespołów kameralnych "Futyma Quintet", "Paso Doble Duo" i "Michelangelo Ensemble". Ma na swoim koncie współpracę z wieloma uznanymi dyrygentami i solistami a także uczestnictwo w kilku realizacjach płytowych jako muzyk sesyjny. W 2011 r. wraz z Filharmonikami Opolskimi, odbył trzymiesięczne tournee dając 46 koncertów w 19-stu Stanach Ameryki Północnej  (m.in. Nowy York, Las Vegas, Sacramento, West Palm Beach). Pasjonuje się paralotniarstwem oraz aktywną działalnością na rzecz zwierząt zagrożonych wyginięciem. Od 2005 r. pełni funkcję Wiceprezesa Fundacji Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Jakub Chrenowicz od sezonu artystycznego 2017/2018 pełni funkcję Pierwszego Dyrygenta  Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie oraz kierownika Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.W roku 2016 otrzymał Teatralną Nagrodę Muyzczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Dyrygent. W latach 2010-2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu LLP-Erasmus kształcił się także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie n/Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał tytuł doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)