Szpital powiatowy w Kłodzku nagrodzony w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości” za nowatorski produkt poprawiający jakość życia

czwartek, 13.10.2022 13:11 6424 10

Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku został wyróżniony za system telemonitoringu osób, które przeszły tzw. ostry zespół wieńcowy, czyli popularnie to określając – zawał serca. Kłodzki ZOZ zajął VI miejsce w Polsce, a I miejsce w województwie dolnośląskim, w kategorii „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług”. Konkurs zorganizowały Idea Trade i Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt „Wdrożenie e-usług publicznych w obszarze telemedycyny w podmiocie leczniczym Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku” obejmuje profilaktykę wtórną ostrego zespołu wieńcowego (OZW) u pacjentów po już przebytym zawale i stanowi główny cel opieki medycznej w tej grupie pacjentów. Wdrożenie systemu telemonitoringu ma na celu optymalizację leczenia oraz redukcję ryzyka zgonu. Obecnie nie ma rozwiązań umożliwiających na szeroką skalę stały monitoring tej grupy pacjentów. W Kłodzku cel ten został osiągnięty poprzez stworzenie infrastruktury technicznej, informatycznej i środowiska, które pozwoliły na wprowadzenie specjalistycznej e-usługi.

Według danych NFZ lat 2012 -2015 na Dolnym Śląsku 6891 pacjentów hospitalizowanych było na Oddziałach Kardiologicznych z rozpoznaniem zawału mięśnia sercowego typu STEMI, z czego 471 leczonych było w Oddziale Kardiologicznym ZOZ Kłodzko. Od lat w związku z wprowadzonym leczeniem inwazyjnym ostrych zespołów wieńcowych zmniejszała się śmiertelność wewnątrzszpitalna jak i roczna.

ZOZ w Kłodzku wdraża na szeroką skalę jedyny w regionie  system telemonitoringu pacjentów po przebytym OZW. Współpracuje przy tym z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Celem podjętych działań jest zintensyfikowanie opieki nad pacjentem poprzez ciągłą obserwację i modyfikację parametrów klinicznych mających bezpośredni wpływ na szacowanie ryzyka wystąpienia ponownego incydentu OZW, takich jak: wartości tętniczego ciśnienia krwi, częstości akcji serca, BMI, wartości cholesterolu oraz glikemii na czczo. ZOZ Kłodzko dysponuje 60 zestawami do telemonitoringu. Okres objęcia tym systemem wynosi 6 miesięcy od dnia zakończenia hospitalizacji z powodu incydentu OZW.

Pacjenci z grupy badawczej podczas wypisu ze szpitala otrzymują zestaw do telemonitoringu, w którego skład wchodzi: aparat do wykonywania 6 odprowadzeniowego EKG, pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, wagę oraz tablet z aplikacją do obsługi wdrażanego systemu. Każdy pacjent otrzymuje również indywidualną kartę z kodem QR, który służy mu do rejestracji oraz potwierdzania swoich danych w systemie. Podczas przekazywania zestawu pacjenci zostają przeszkoleni z zasad wykonywania poszczególnych pomiarów oraz z zakresu obsługi aplikacji. Pacjenci zobowiązani są do wykonywania wszystkich pomiarów codziennie w godzinach porannych (pomiędzy 8:00 a 10:00), a także każdorazowo, gdy ocenią swoje samopoczucie jako złe. Do oceny samopoczucia wykorzystują 100 punktową skalę zawartą w aplikacji.

Każde urządzenie wyposażone jest w moduł bluetooth, który pozwala na automatyczne przesyłanie danych do aplikacji w tablecie, skąd następnie aplikacja wysyłała dane do głównego systemu kontroli. Personel medyczny codziennie odczytuje przesłane dane – zapis EKG, wartości ciśnienia i tętna, wartość saturacji, wagę oraz skalę samopoczucia. Raz w tygodniu wyniki każdego z pacjentów są poddawane ocenie przez lekarza kardiologa. W przypadku stwierdzenia odstępstw od normy (lub podejrzenia) personel medyczny każdorazowo konsultuje się z lekarzem kardiologiem celem podjęcia interwencji medycznej. Dodatkową opcją dostępną w aplikacji jest panel, w którym lekarz/personel medyczny może umieścić zalecenia dotyczące przyjmowania leków, trybu życia, aktywności fizycznej, czy diety. Wszystkie powyższe informacje pacjent otrzymuje także podczas wypisu ze szpitala.

Zaletą systemu jest fakt, że wszystkie wykonane pomiary natychmiastowo pojawiają się w głównej bazie danych, co daje możliwość wprowadzania korekt w leczeniu pacjenta, ciągłość monitorowania postępów leczenia, a także jeśli jest taka konieczność natychmiastowy kontakt z lekarzem kardiologiem. W przypadku konieczności interwencji lekarskiej pacjent jest zapraszany na wizytę do Poradni Kardiologicznej. Ponadto z poziomu aplikacji pacjent ma możliwość połączenia z lekarzem w sytuacji gdy uzna to za konieczne. Jednakże w tej fazie wdrażania systemu nie ma on za zadanie spełniać roli całodobowego monitoringu nad chorym. Pacjenci są szczegółowo informowani, że w przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości muszą kontaktować się z Państwowym Ratownictwem Medycznym.

Podczas procesu terapeutycznego pacjenci pozostają pod opieką ZOZ Kłodzko, Kardiologia – w przychodni przyszpitalnej odbywają się wizyty kontrolne. W trakcie 6-miesięcznego okresu objęcia telemonitoringiem planowane są dwie wizyty w poradni kardiologicznej – po 3 miesiącach oraz na zakończenia badania. W trakcie wizyty zostanie pobrana krew do badań. Dodatkowo, kwestionariuszem SF-36 oceniona zostanie jakość życia badanej grupy.

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

Pacjent czwartek, 13.10.2022 18:58
To chyba jakaś kpina! 2 tygodnie temu byłem na izbie...
real czwartek, 13.10.2022 19:32
i tak to właśnie wygląda... Ludzie przychodzą na izbę...
Ob czwartek, 13.10.2022 21:24
To po cholere tam jechałeś skoro nic ci nie było.Właśnie...
Kafel środa, 19.10.2022 15:21
Obyś nie musiał nigdy tego doświadczać w żadnej sprawie.
pacjent sobota, 15.10.2022 14:58
I w tych ciężkich czasach dla Służby Zdrowia można też...
piotr piątek, 14.10.2022 03:43
.....uczestniczę w tym tele-monitoringu,normalnie funkcjonuję,chodzę do pracy....etc,etc,jest ok.Oddział Kardiologi zmienił...
Brawo czwartek, 13.10.2022 18:34
Ciekawe co na to pacjenci którzy muszą u nich leczyć
Tt piątek, 14.10.2022 08:23
Nie ma przymusu leczenia kardiologicznego w Polsce.
Centrum Napierdzeń piątek, 14.10.2022 09:35
Zgorzelec się spierdział.
Radny czwartek, 13.10.2022 22:00
Jeden byl na Misiek drugi jest w Kłodzku tak zwany