WRZESIEŃ W MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ

poniedziałek, 31.8.2015 13:15 983 0

Muzeum Ziemi Kłodzkiej 4 września o godz. 18.00 zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Lutosławską-Jaworską połączone z promocją najnowszych książek Artystki.


Anna Lutosławska-Jaworska – aktorka teatralna i filmowa, reżyser, wykładowca akademicki, pisarka. Debiutowała rolą Urszuli w filmie "Ostatni etap" w reżyserii Wandy Jakubowskiej (1947). Występowała na deskach teatrów Krakowa i Wrocławia, w spektaklach teatru telewizji oraz w filmach i serialach. Od 1972 r. wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Przez długi czas mieszkała w Algierii, gdzie zajmowała się fotografią, malarstwem i twórczością literacką. Jest autorką książek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. W 1972 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Znana z działalności społecznej i charytatywnej, w 2013 r. uhonorowana przez organizację Soroptimist International tytułem Krakowianka Roku. Laureatka Nagrody im. Ireny Solskiej (2015), przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: "Dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki Anny Lutosławskiej stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem".

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku, w Muzeum Ziemi Kłodzkiej obejrzeć można we wrześniu wystawę numizmatyczną z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie zatytułowaną „Skarb z Głogowa”. Prezentuje ona skarb średniowiecznych monet denarowych, odkryty w Głogowie w 1987 r. Zbiór ten jest jednym z największych tego rodzaju ze znalezionych w Polsce i Europie. Monety pochodzą z mennic polskich i niemieckich, z okresu od końca XI do początków XIII w. Na wystawie zgromadzonych zostało 155 numizmatów.

Otwarcie wystawy „Skarb z Głogowa” i prelekcja Krystiana Książka „Skarb średniowieczny z Głogowa na tle przemian państwa polskiego z przełomu XII i XIII w.” odbędzie się 12 września o godz. 17.00.

Oprócz wystawy numizmatów w Muzeum podziwiać można ekspozycję „Hymny światła – Bystrzyca Kłodzka na nowo”. Jest to wystawa monograficzna Tadeusza Łukasiewicza będąca rezultatem podróży sentymentalnej artysty do miejsc dzieciństwa.


Tadeusz Łukasiewicz Tigran – kolorysta, eseista, pisarz. Z pochodzenia Ormianin. Swoje prace prezentował na licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Zapraszamy również do odwiedzania wystaw stałych i korzystania z naszej oferty edukacyjnej (www.muzeum.klodzko.pl)


Wystawy stałe:


„Z dziejów Kłodzka” – wystawa monograficzna poświęcona miastu i jego tysiącletniej historii.
„Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej” – wystawa unikatowych dzieł projektantów i artystów szkła działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 r. Tłem kolekcji współczesnej jest część historyczna.


„Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i 1. poł. XX w. w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej” – wystawa prezentuje wiodącą kolekcję Muzeum – zegary popularne na Śląsku w końcu XIX i na początku XX w.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)