Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wyborach, ale baliście się zapytać. Kiedy, gdzie, jak i na kogo głosować [PORADNIK]

sobota, 6.4.2024 19:34 1738 0

W niedzielę, 7 kwietnia, możemy wziąć udział w wyborach samorządowych. Podkreślamy, to nasze prawo, a nie obowiązek. W powiecie kłodzkim możemy głosować „za”, a w niektórych gminach nawet „przeciw”. Przeczytajcie, co trzeba wiedzieć, żeby to zrobić.

1. Kiedy trwać będzie głosowanie?
W niedzielę, 7 kwietnia, od godz. 7:00 do godz. 21:00. Nie spodziewajmy się, że ten czas zostanie wydłużony, choć jeśli ustawimy się w kolejce przed 21:00 [będą kolejki? raczej wątpliwe...], komisja wyborcza ma obowiązek umożliwić nam głosowanie. Nie liczmy jednak, że ktoś nam wtedy dostarczy pizzę pod lokal.

2. Gdzie można oddać głos, a właściwie głosy?
Jeśli tego dotąd nie wiemy, a informacji, gdzie jest nasz lokal wyborczy nie znajdziemy na słupie lub tablicy ogłoszeniowej, nie liczmy, że będzie ona np. na stronach internetowych urzędów gmin. Te niemal wszystkie wybory uznały za nieważne. Od razu udajcie się na wyszukiwarkę Państwowej Komisji Wyborczej – TUTAJ.

3. Ile kart do głosowania otrzymamy?
Dokładnie cztery. Do głosowania na: 1. wójta lub burmistrza; 2. radnego gminnego; 3. radnego powiatowego; 4. radnego do sejmiku wojewódzkiego. Nie musimy wybierać ich wszystkich, czyli stawiać krzyżyków na 4 kartach. Na żadnej z kart nie możemy jednak postawić więcej niż jednego krzyżyka, bo taki głos zostanie uznany za nieważny.

4. Na kogo możemy zagłosować?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, wybieramy:  wójta lub burmistrza, radnego gminnego, radnego powiatowego i radnego do sejmiku [wszystkich kandydatów w waszych gminach znajdziecie już teraz TUTAJ, a konkretnie w waszych obwodach, czyli tam, gdzie będziecie głosować, np. TUTAJ. Sprawy się jednak gdzieniegdzie komplikują...

5. Jakie spotkają nas niespodzianki na kartach do głosowania?
W kilku gminach powiatu kłodzkiego znajdziecie tylko jedno nazwisko kandydata na wójta lub burmistrza [więcej chętnych nie było] i dwie możliwości: głosowanie na „tak” albo na „nie”. Jeśli więcej będzie głosów przeciwnych wójta lub burmistrza wybiorą dopiero nowi radni. Gdzieniegdzie jest też po jednym kandydacie na radnego. Tam głosowanie to formalność. Już są wybrani.

6. W jakim przypadku dojdzie do drugiej tury głosowania?
Ta zaplanowana została na 21 kwietnia, ale odbędzie się tylko tam, gdzie było więcej niż dwóch kandydatów na wójta lub burmistrza, a żaden 7 kwietnia nie otrzyma więcej niż połowy głosów. W drugiej turze zmierzą się wtedy dwaj kandydaci, którzy dostaną teraz najwięcej głosów. Radni wszystkich szczebli zostaną wybrani 7 kwietnia bez żadnej dogrywki.

7. Jak będą liczone głosy i kto zostanie wybrany?
Liczeniem głosów zajmą się komisje wyborcze, ale radnymi w gminach zostaną ci, na których padnie najwięcej głosów. Inaczej jest w Kłodzku, w wyborach do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Tam wybieramy konkretne osoby z list komitetów wyborczych. Co to zmienia? Najpierw będziecie się liczył wynik, jaki osiągnie komitet, a potem dopiero rozdzielone zostaną mandaty radnych.

8. Kiedy głos będzie ważny?
Przypominamy raz jeszcze: w kratce przy nazwisku JEDNEGO kandydata na jednej karcie trzeba postawić znak „X”. Gdy zabraknie takiego przecięcia linii lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie będzie nieważny. Również wtedy, gdy postawimy inny znak niż „X” [np. ptaszek], albo nie zostawimy go wcale.

9. Jakie są warunki niezbędne, by zagłosować?
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nie minęła Państwu ochota na głosowanie, nie zapomnijcie zabrać dowodu osobistego lub paszportu. „Na słowo” nikt nie wyda kart do głosowania, nawet jeśli członkowie komisji świetnie znają głosujących. WAŻNE: zagłosować można tylko w miejscu stałego zamieszkania. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)