Żłobek w Szczytnej. Sprawdź zasady rekrutacji

piątek, 16.11.2018 12:07 5804 3

1 stycznia 2019 r. swoją działalność statutową ma rozpocząć żłobek w Szczytnej. Karty zgłoszeniowe na okres od 1 stycznia do 31 sierpnia następnego roku, przyjmowane będą od 1 do 14 grudnia 2018 r. Kolejne, na okres od 1 września do 31 sierpnia, będzie można składać od 1 do 31 marca. 

Utworzenie żłobka w Szczytnej możliwe było dzięki dofinansowaniu, które gmina Szczytna otrzymała na realizację projektu pn. "Nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 w gminie Szczytna ". W ramach zadania powstanie 19 miejsc w żłobku. Projekt ten zakłada aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz osób przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych, którym w wyniku udzielonego wsparcia w postaci opieki żłobkowej nad dzieckiem umożliwi się powrót na rynek pracy w związku z przerwą związaną z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Osobom bezrobotnym umożliwi natomiast poszukiwanie pracy. 


Foto. ilustracyjne 

Zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie, w okresie trwania projektu, tj. do 31 grudnia 2020 r. żłobek będzie bezpłatny. Opłata za wyżywienie wynosić będzie 8,50 zł dziennie i będzie to jedyny koszt ponoszony przez rodziców.

Do żłobka mieszczącego się w budynku przy ul. Wolności 80 przyjmowane będą dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przedłużenie pobytu dziecka w żłobku do 4 lat. Placówka ma zapewnić opiekę nad dziećmi do 10 godzin dziennie. Na wniosek rodziców czas ten może zostać przedłużony, jednak będą oni musieli liczyć się z naliczeniem dodatkowej opłaty.

ZASADY PRZYJMOWANIA DZIECI DO ŻŁOBKA

W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci zamieszkałe na terenie gminy Szczytna:

1) osób pozostających bez pracy, opiekujących się dzieckiem do lat 3, którym w wyniku udzielonego wsparcia w postaci zapewnienia opieki żłobkowej umożliwiono poszukiwanie pracy zawodowej (na podstawie oświadczenia, zaświadczenia z PUP),
2) osób przebywających na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, które w wyniku udzielonego wsparcia w postaci zapewnienia opieki żłobkowej powróciły na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka (na podstawie oświadczenia, zaświadczenia o urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, poświadczenie pracodawcy),
3) osób przebywających na urlopie wychowawczym (na podstawie oświadczenia, zaświadczenia o Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 5 – Poz. 4302 urlopie wychowawczym, poświadczenie pracodawcy).

Dodatkowe kryteria brane pod uwagę podczas przyjmowania dziecka do żłobka:
1) dziecko niepełnosprawne (na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności),
2) dziecko osoby samotnie wychowującej (na podstawie oświadczenia),
3) wielodzietność rodziny (na podstawie oświadczenia o liczebności rodziny),
4) młody wiek rodzica, tj. poniżej 25 r.ż.,
5) dochód nie przekraczający 150% właściwego kryterium dochodowego na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej (na podstawie potwierdzenia pobierania zasiłku).

Na  Dolnym Śląsku na utworzenie nowych żłobków i miejsc w istniejących już placówkach, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczył blisko 50 mln zł. Dzięki temu powstaną 1.024 miejsca. 

W powiecie kłodzkim dofinansowanie otrzymały także: gmina miejska Nowa Ruda, gdzie w ramach projektu "Rodzice aktywni zawodowo – pierwszy żłobek w mieście Nowa Ruda" powstaną 42 miejsca  oraz Radków. Tam w ramach projektu "Rodzice aktywni zawodowo w Gminie Radków" powstanie 5 miejsc w żłobku.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Zalamana niedziela, 18.11.2018 08:14
Śmiech na sali . Przecież Większość pobiera 500plus i nie...
piątek, 16.11.2018 20:02
Wielkie "aj waj" raptem 19 miejsc w tym żłobku i...
Rodzic piątek, 16.11.2018 19:14
Zastanawiam się czy śmiać się czy płakać. Końcem sierpnia m.in....