Lada chwila rusza 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu! Poznaj program, zespoły i wydarzenia towarzyszące

poniedziałek, 7.8.2023 21:29 1487 1

31. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu lada moment! Co prawda koncert inauguracyjny zaplanowano dopiero na czwartek, 10 sierpnia, ale pierwsze z wydarzeń odbędą się już 2 dni wcześniej.

Świętowanie rozpocznie się już we wtorek, 8 sierpnia w Olszanach. O godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej zagrają zespoły z Chile i Indii. Na wydarzenie zaprasza sołtys i rada sołecka oraz zespół "Olszaniacy".

Plan wydarzeń

W środę, 9 sierpnia zaplanowano Śniadanie na Trawie - edukacyjne spotkanie z zespołami przy PSP nr 2 w Strzegomiu. Start o godz. 9.30. Więcej informacji o tym wydarzeniu TUTAJ.

 

Wieczorem w świetlicy wiejskiej w Kostrzy zaplanowano "Wieczór Narodowy". Zagrają zespoły z Ukrainy, Słowacji, Chile oraz Indii. Start o godzinie 20.00. Koncert inauguracyjny festiwalu zaplanowano na czwartek, 10 sierpnia. Od tego dnia festiwal przeniesie się do swojej głównej lokalizacji - strzegomskiego rynku. Początek koncertu o godz. 19.00.

W piątek, 11 sierpnia o godz. 19.00 będzie można odsłuchać koncertu "Folklor łączy ludzi". Na sobotni wieczór zaplanowano Koncert Galowy - start o 20.00. W sobotę o godz. 10.30 wystartuje również X Turniej Rycerski organizowany przez Bractwo Joannitów Strzegomskich. Co prawda nie są to wydarzenia powiązane, ale część rycerzy na pewno dumnie zawita na koncerty. Szczegóły tego wydarzenia TUTAJ. Turniej potrwa do niedzielnego popołudnia.

W niedzielę, 13 sierpnia o godz. 7.00 Śniadanie z Folklorem z Radiem Wrocławiem. O godz. 10.30 zaplanowano mszę w Bazylice Mniejszej. O godz. 12.00 na rynku odbędzie się barwne i radosne wydarzenie - "Rynek Świata". Wedle tradycji, zespoły zbiorą się, aby wspólnie zatańczyć poloneza. O godzinie 13.00 na plantach miejskich zaplanowano Koncert Zespołów Dolnośląskich. Również o 13.00 zaplanowano atrakcję dla dzieci - poszukiwanie skarbów. Więcej informacji TUTAJ. Po chwili oddechu, wieczorne śpiewanie rozpocznie o godz. 19.00 Akademicki Zespół Tańca Sonechko z Żytomierza w koncercie pn. "Slava Ukrainie". O godz. 20.00 na scenie pojawi się gwiazda festiwalu - zespół Feel. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

Zespoły

Irlandia Północna – „Trim the Velvet” (Przystrzyc Jedwab) to dynamiczna grupa tańca irlandzkiego z siedzibą w Belfaście. Inspirowana tradycyjnym irlandzkim Reelem, grupa odniosła znaczące sukcesy na przestrzeni lat.

Chile - Zespół „Wayna Wara” (Wschodząca Gwiazda) został założony w 2003 roku w Colegio Hispano Italiano de Iquique i miał swoje początki jako pozalekcyjne zajęcia dla dzieci.

Słowacja - Zespół folklorystyczny „Sarisan” powstał w 1967 r. w mieście Velky Saris na Słowacji. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek słowackiego folkloru. Zespół tworzy około 60 młodych artystów, którzy występują blisko 70 razy w roku.

Ukraina - Zespół taneczny "Słoneczko" założony został w 1973 roku w Żytomierzu. Na przestrzeni lat zyskiwał uznanie i kolejnych tancerzy. Grupa jest zwycięzcą wielu międzynarodowych festiwali i konkursów. Artyści czynnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Ukrainie i poza jej granicami.

Indie - Zespół „Sur-Taal” został założony przez miłośnika tańca - Darshita Shaha wraz z 12 tancerzami w marcu 1999 roku. Obecnie zespół ma własną szkołę tańca, a liczba jej uczniów wynosi ok. 2000.

Turcja - Zespół “Efem Genclik ve Spor Kulubu” działa przy Europejskim Klubie Młodzieży i Sportu w Izmirze na zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego Turcji. Zespół powstał w 1974 r., a jego głównym celem jest zachowanie i utrwalanie obyczajów, tradycji, tańców, muzyki i strojów swojego kraju i regionu.

Gospodarze Festiwalu - Zespół "Kostrzanie"

Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" działa od ponad 40 lat. Dzięki ogromnym osiągnięciom artystycznym zespół postrzegany jest jako wizytówka Dolnego Śląska w Polsce i poza granicami kraju. Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywającego się pod auspicjami CIOFF. Członkowie zespołu w większości są mieszkańcami Kostrzy. Do zespołu należą również dzieci z Gminy Strzegom, które chętnie biorą udział w próbach i uczestniczą w wyjazdach na koncerty, festiwale i przeglądy.

Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” kładzie duży nacisk na swój artystyczny rozwój poprzez edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Wielopokoleniowy zespół szczyci się faktem, iż członkami są autentyczni miłośnicy folkloru i kultury ludowej. Do zespołu należą wieloosobowe rodziny, które aktywnie włączają się w działalność zespołu.

Członkowie zespołu regularnie biorą udział 2 razy w tygodniu w warsztatach tanecznych, muzycznych i wokalnych pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry: choreografa, nauczycieli śpiewu i muzyków. „Kostrzanie” wielokrotnie brali udział w prestiżowych festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych (Francja, Włochy, Sardynia, Bułgaria, Ukraina, Czechy, Niemcy). Poprzez wyjazdy zagraniczne zespół upatruje wielkiej szansy dla rozwoju swojej działalności, folkloru i kultury lokalnej oraz lokalnych walorów Gminy Strzegom. Wyjazdy na festiwale zagraniczne służą również doskonaleniu pracy instruktorów, kierownictwa i członków zespołu.

Mają również ogromny wpływ na poznanie kultury innych narodów i wymianę kulturalną z uczestnikami festiwali, a także przełamywanie barier kulturowych. Jest to też okazja do integracji zespołów folklorystycznych kochających taniec, muzykę oraz śpiew. Wyjazdy służą pielęgnowaniu polskości i promocji Gminy Strzegom oraz Ziemi Dolnośląskiej. Zespół wielokrotnie brał udział w programie radiowym „Ludowa lista przebojów Radia Wrocław” odnosząc sukcesy i budząc podziw wśród radiosłuchaczy i miłośników folkloru.

Ze środków gminy Strzegom zostały wydane płyty, które stanowią podsumowanie działalności artystycznej zespołu. Obecnie kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” jest Pan Józef Hernik. Kierownikiem kapeli jest Pan Sławomir Glinkowski.

foto zespołów: Strzegomskie Centrum Kultury, foto główne: doba.pl/Festiwal Folkloru 2022

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Z. Raśko wtorek, 08.08.2023 07:07
Znowu??? Litości dla mieszkańców rynku. Boże czemuś opuścił tego pustego