Poznali Eko Ojczyznę

sobota, 29.11.2014 11:00 2016 0

Przez 16 dni gimnazjaliści klas I i II z terenu gminy Świdnica uczestniczyli w projekcie „Moja EKOojczyzna”, badając m.in. pH wody, gleby oraz gatunki chronione. Efektem ich pracy jest ekologiczna mapa gminy Świdnica.

21 listopada w SSM w Lubachowie odbyła się konferencja podsumowująca cały projekt ,,Moja EKOjczyzna”, dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu gminy.

Przez 8 dwudniowych turnusów, gimnazjaliści z Gimnazjum im. Szarych Szeregów z Pszenna, Gimnazjum im. Książąt Świdnickich z Witoszowa Dolnego oraz Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej uczestniczyli przez 120 godz. w zajęciach ekologicznych. 40 godzin to wycieczki tematyczne m.in. do Oczyszczalni Odpadów Zawiszów, szkółki leśnej w Bojanicach, elektrowni wodnej w Lubachowie, stacji uzdatniania wody w Jagodniku oraz oczyszczalni ścieków w Krzyżowej. Następne godziny uczestnicy projektu spędzili już w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, korzystając ze specjalistycznego sprzętu: mikroskopy, lupy, czerpaki na wodę, łopatki, odczynniki chemiczne, wykonując badania pH wody i gleby. Odbyli także spotkania z z przedstawicielami Nadleśnictwa Świdnica, Urzędu Gminy Świdnica oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Był to pierwszy tego typu projekt w gminie Świdnica, dzięki, któremu młodzież mogła bezpośrednio obcować z przyrodą. Dowiedzieć się jak ważna jest jej ochrona oraz ją poznać z wykorzystanie specjalistycznego sprzętu.

- Celem głównym tego spotkania było przedstawienie zebranych wyników z przeprowadzonych zajęć i wycieczek tematycznych. Raporty sporządzone przez uczniów przedstawiają aktualną statystykę stanu powietrza, gleby i wody oraz gatunków chronionych w gminie Świdnica. Uczestnicy stworzyli także ekologiczne mapy gminy Świdnica – dodaje Agnieszka Wójcik, kierownik działu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy.

Wśród zaproszonych gości na podsumowanie projektu nie zabrakło wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek, dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty Marii Jaworskiej, dyrektorów szkół uczestników, przedstawicieli Nadleśnictwa Świdnica i Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Tauron Ekoenergia sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów i Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)