[WIDEO] Lewica zapowiada walkę o prawa i godność osób niepełnosprawnych

środa, 11.10.2023 12:24 1357

Maciej Szlinder, kandydat z listy Lewicy do Sejmu z naszego okręgu oraz  członek partii Razem, ziębiczanin, Antoni Chołodniak we wtorek 10 października w Ziębicach mówili o problemach osób z niepełnosprawnościami i o propozycjach ich rozwiązania proponowanych przez Lewicę.

- Dzisiejszym problemem osób niepełnosprawnych jest brak systemowego i prawnego wsparcia. Ciągle gaszone są tylko konkretne pożary. Trzeba podkreślić z całą mocą, że w Polsce nie przestrzega się praw osób niepełnosprawnych wynikających z uregulowań ochrony praw osób niepełnosprawnych i innych aktów prawnych ich dotyczących, będących elementem prawa międzynarodowego. Podstawą prawną wypracowania systemu prawnego wsparcia osób niepełnosprawnych w Polsce jest wykonywanie karty praw podstawowych Konwencji Praw Człowieka. Niestety, te prawa nie są w Polsce przestrzegane. Lewica to zmieni i przywróci godność osobom niepełnosprawnym – przekonywał Antoni Chołodniak w swoim oświadczeniu, które zostało odczytane.

Maciej Szlinder przybliżył 5 najważniejszych, choć jak zaznaczył nie jedynych, postulatów Lewicy na systemowe wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  1. Zreformowanie systemu orzecznictwa – dzisiaj wciąż jest tak, że osoby z nieuleczalnymi chorobami albo z wadami genetycznymi otrzymują orzeczenia, które mają charakter czasowy, a przecież takie osoby nagle nie wyzdrowieją.
  2. Zwiększenie dostępności zakładów opiekuńczo-leczniczych, sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych.
  3. Zdecydowanie dofinansować mieszkania wspomagane – czyli takie mieszkania, w których osoby z niepełno sprawnościami mają pełne wsparcie, ale jednocześnie zachowują pewną swoją niezależność i autonomię, są traktowa w sposób podmiotowy.
  4. Zapewnienie opieki wytchnieniowej dla opiekunów – osoby, które opiekują się osobami z niepełno sprawnościami pracują codziennie, to jest bardzo ciężka, codzienna praca, od której nie ma urlopu, nie ma zwolnień lekarskich. Takie osoby potrzebują co jakiś czas odpocząć. Zapewnienie wtedy opieki osobie niepełnosprawnej jest tu kluczowe.
  5.  Trybunał Konstytucyjny w 2014 roku wyraźnie orzekł, że nie jest sensowne i sprawiedliwe różnicowanie opiekunów osób z niepełno sprawnościami pod kątem tego, czy te osoby niepełnosprawne nabyły niepełnosprawności zanim stały się osoby dorosłymi czy w wieku dorosłym. To mogą być osoby o bardzo podobnym schorzeniu, które mają tyle samo lat, tylko winnym momencie życia nabyły tę niepełnosprawność i to różnicowanie nie ma żadnej merytorycznej przesłanki.  Dlatego prawa związane choćby ze świadczeniem pielęgnacyjnym muszą być zrównane.

-