komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 19 listopada 2018

Seweryny, Maksyma

Kamieniec: Lekcja patriotyzmu inaczej

wtorek, 6.11.2018 11:19 , komentarze: 1 , odsłony: 469
kategorie artykułu:

24 października 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Ząbkowickim klas ósmych i trzecich gimnazjalnych  wzięli udział w wycieczce edukacyjnej zorganizowanej przez Panią Małgorzatę Wrońską. Bardzo bogaty program wycieczki obejmował poznanie fragmentu historii Polski w Panoramie Racławickiej, lekcję w Urzędzie Marszałkowskim i  obejrzenie filmu pt. „ Dywizjon 303”.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Niewątpliwie obraz zrobił wrażenie na uczniach, ponieważ tak niepowtarzalne dzieło sprawia, że każdy zatrzymuje się i w skupieniu słucha opowieści o tym wielkim zwycięstwie Polaków.

Idąc ścieżkami chwały polskich wojsk, mogliśmy poznać historię polskich lotników walczących w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Ten współczesny obraz pełen podniebnych scen walki sprawił, że młodzież z wypiekami na twarzy śledziła wydarzenia pokazane na ekranie.

Również wizyta w Urzędzie Marszałkowskim była wyjątkowa, ponieważ pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Sali posiedzeń Sejmiku Wojewódzkiego opowiedział nam nie tylko o  strukturze i działalności samorządów lokalnych, ale też odniósł się  do wyborów samorządowych, które dały szansę na wyrażenie poglądów i opinii o działalności tych instytucji wszystkim obywatelom. Wizyta zakończyła się konkursem, który wygrała Kamila Cymbała, ponieważ odpowiedziała na pytanie dotyczące struktur samorządu. Zresztą wielu naszych uczniów brało udział w dyskusji i wykazało się wiedzą, która powinien posiadać każdy obywatel.

Opiekunowie i uczniowie w dobrych humorach wrócili do Kamieńca Ząbkowickiego i już umawiali się na kolejną wycieczkę, ponieważ uczyć można również w taki sposób.

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 12 godz temu
1
dzisiaj, 12 godz temu
piątek, 16.11.2018 20:20
piątek, 16.11.2018 10:57
czwartek, 15.11.2018 14:23
3
czwartek, 15.11.2018 14:23
czwartek, 15.11.2018 13:40
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg