Konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Ośrodków Czasowego Pobytu rozstrzygnięty! W tym roku zwiększono środki na realizację usług przerwy wytchnieniowej na Dolnym Śląsku

poniedziałek, 19.2.2024 15:37 180 0

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Cel konkursu to wsparcie rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności dzieci w okresie prenatalnym i dalszym okresie wychowawczym. Na realizację zadań Samorząd Województwa przeznaczył kwotę w wysokości 3 500 000,00 zł. 

Komisja konkursowa po dokonaniu oceny merytorycznej złożonych ofert konkursowych wyłoniła czterech oferentów, którzy łącznie otrzymają 3,5 miliona dotacji na realizację zadania. W 2024 roku dotację otrzymają: Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny- Suweren, Fundacja ,,Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” oraz Fundacja ,,Promyk Słońca”.

Konkurs przewidywał sfinansowanie uruchomienia i prowadzenia Ośrodków Czasowego Pobytu, które będą świadczyć łącznie wsparcie w zakresie:

  • Doradztwa oraz terapii dla rodziców i opiekunów oczekujących na narodziny dziecka z niepełnosprawnością, a także po narodzinach,
  • Usług przerwy wytchnieniowej w różnych formach wsparcia np. opieka wytchnieniowa całodobowa, weekendowa, dzienna. 

- Ośrodki Czasowego Pobytu to miejsca, które oferują wsparcie w formie opieki wytchnieniowej. Zwracamy uwagę nie tylko na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami, ale również obejmujemy opieką ich rodziny, co ważne, również w okresie ciąży. Profesjonalna opieka specjalistów oraz różne formy warsztatów i zajęć skierowanych do dzieci dają im możliwość rozwoju. Rodzice natomiast w tym czasie będą mogli odpocząć, ale również skorzystać z porad psychologów, rehabilitantów czy porad prawnych. – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. 

W poprzednich edycjach konkursu Samorząd Województwa przeznaczał 2 miliony rocznie na prowadzenie Ośrodków Czasowego Pobytu, a od 2021 roku ze wsparcia skorzystało łącznie już 956 rodzin. Zwiększony budżet przeznaczony na utworzenie Ośrodków Czasowego Pobytu daje możliwość zwiększenia liczby osób, które z tych usług będą mogły skorzystać.  

- Jest to doskonała propozycja dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Czas pobytu osoby niepełnosprawnej w ośrodku daje rzeczywiście możliwość odpoczynku, wytchnienia i zregenerowania sił opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jest to naprawdę bardzo dobra opieka, w ośrodkach są specjaliści, osoby kompetentne, które bardzo dobrze wyczuwają potrzeby osób niepełnosprawnych. – ocenia jeden z opiekunów korzystających z usług przerwy wytchnieniowej w Ośrodku „Orlik” w Kudowie Zdroju, realizowanych przez Fundację Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny- Suweren.

 

UMWD 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)