Szczepienia: Różyczka jest ostrą, zakaźną infekcją wirusową

środa, 22.5.2024 13:25 187 0

Różyczka jest ostrą, zakaźną infekcją wirusową. Wirus różyczki przenoszony jest drogą kropelkową. Podczas gdy zakażenie zwykle powoduje łagodną gorączkę i wysypkę u dzieci i dorosłych, zakażenie w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może spowodować poronienie, śmierć płodu, urodzenie martwego dziecka lub u niemowląt wady wrodzone, znane jako zespół różyczki wrodzonej. Objawy infekcji obejmują wysypkę, gorączkę, nudności i łagodne zapalenie spojówek, charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na szyi. Wysypka występuję w 50-80% przypadków zachorowania, zwykle na twarzy iszyi, następie stopniowo rozprzestrzenia się na całe ciało. U zakażonych dorosłych, częściej kobiet, może rozwinąć się zapalenie stawów i ból stawów, który zwykle utrzymuje się od 3 do 10dni. U kobiet we wczesnym okresie ciąży (do 11 tygodnia) istnieje 90% szans na przeniesienie wirusa na płód, co może doprowadzić do śmierci płodu lub spowodować zespół różyczki wrodzonej. Zespół może objawiać się wadami serca i naczyń krwionośnych, wadami narządu wzroku i słuchu, a także powodować zaburzenia neurologiczne, wady narządów płciowych i patologie kostne.

W Polsce obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko różyczce obowiązują od 1989 roku. Od 2004 roku została wprowadzona szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Aktualny schemat szczepień obejmuje szczepienie dzieci między 13 a 15 miesiącem życia oraz szczepienie przypominające w 6 roku życia. Należy zaznaczyć, że przebycie różyczki nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki. Można ją podać po ustąpieniu ostrych objawów i poprawie ogólnego stanu pacjenta. 

            Szczepienie przeciwko różyczce jest szczególnie ważne u młodych kobiet i mężczyzn planujących ciążę, w celu zapobiegania wystąpienia różyczki wrodzonej. Nie należy jednak podawać szczepionki na 4 tygodnie przed planowaną ciążą oraz w trakcie jej trwania.

            Od 2005 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) koordynuje program eliminacji różyczki. Szczegóły programu dostępne są na stronie: https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/program-eliminacji-rozyczki/

 

Źródła:

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/2.-Kalendarz-szczepien-2024-HPV-PZH_b.pdf
  2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/
  3. https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/program-eliminacji-rozyczki/
  4. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu szczepień ochronnych na rok 2024

 

PSSE w Ząbkowicach Śląskich

Dodaj komentarz

Komentarze (0)