Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych: Musimy uczyć medyków o AI

wtorek, 21.5.2024 11:18 158 0

Zagadnienia dotyczące AI powinny się znaleźć w programach kształcenia zawodów medycznych – uznali uczestnicy konferencji „Edukacja i humanizacja w medycynie”, organizowanej przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). 

Po raz pierwszy dyskusja o jakości kształcenia zainicjowana została rok temu we Wrocławiu. Okazała się wyjątkowo środowisku potrzebna, w tym roku obok Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w organizację debaty włączył się także Pomorski Uniwersytet Medyczny. Kolejne ważne dla środowiska spotkanie zaplanowano już 28 maja we Wrocławiu. Będzie to konferencja „MedTech czy TechMed” organizowana przez Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

– Rok temu rozpoczęliśmy we Wrocławiu prace, które przyniosły konkretne rekomendacje Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) do zmian w programach kształcenia. Dziś już wiemy, że te zmiany trzeba kontynuować i pracujemy dalej, by jeszcze lepiej odpowiedzieć na wyzwania, z którymi mierzy się dziś system ochrony zdrowia – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

–  Jednym z ważnych elementów tych zmian powinny być, w naszym odczuciu, zapisy wprowadzające zagadnienia dotyczące sztucznej inteligencji do programów na wszystkich kierunkach medycznych. Rzeczywistość zmienia się bardzo szybko – musimy przygotowywać i wyposażać naszych studentów w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w tym zmieniającym się świecie merytorycznie i bezpiecznie dla pacjentów uczestniczyć. Cieszę się, że po raz kolejny ważny sygnał dotyczący kształcenia wyjdzie z Wrocławia, gdzie w ramach naszej konferencji „MedTech czy TechMed. Driven by AI” 28 maja gościć będziemy przedstawicieli uczelni medycznych z kraju i wspólnie rozpoczniemy opracowywanie katalogu zmian dotyczących AI – podkreśla prof. Agnieszka Piwowar.

– Kluczowe jest dla nas zrozumienie, że rozwiązanie może przynieść wyłącznie dialog przedstawicieli wielu dziedzin, bez znalezienia wspólnego języka nie mamy szans na skuteczne wdrożenia – wyjaśnia dr hab. Robert Zymliński, prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. rozwoju i innowacji.

W trakcie konferencji AI poprowadzi on panel kliniczny, gdzie wspólnie z przedstawicielami szpitali, w tym prywatnych, biznesu i organizacji pacjenckich zastanowią się czy leczymy się już w szpitalach przyszłości. – To jedna z tych sytuacji, gdy wiele możemy się nauczyć także od naszych młodszych kolegów – studentów i doktorantów, którzy technologię bardzo często przyjmują naturalnie i bez oporów towarzyszących mojemu pokoleniu. Oddamy im na konferencji głos, w który chcemy się uważnie wsłuchać. I przede wszystkim chcemy podkreślać, że celem wszystkich naszych działań powinien być pacjent. To na nas spoczywa ogromna odpowiedzialność, by pomóc mu odnaleźć się
w niezwykle szybko zmieniającej się rzeczywistości. Technologie wspierające lekarzy mogą pozytywnie wpłynąć na leczenie naszych pacjentów. Musimy tylko umieć mądrze i etycznie z nich korzystać – podkreśla prof. Zymliński. 

Otwarta i bezpłatna konferencja odbędzie się 28 maja 2024 na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211 we Wrocławiu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie wydarzenia https://konferencje.umw.edu.pl/medtech/program/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)