[FOTO] Fontanny w ogrodach Zamku Książ doczekały się modernizacji. Odtworzono także zabytkowe rzeźby

dzisiaj, 9 godz temu 205 0

Wraz z nadejściem wiosny zakończyła się trwająca od 2021 roku kompleksowa renowacja i naprawa 36 fontann zdobiących francuskie tarasy ogrodowe przylegające do Zamku Książ w Wałbrzychu od strony południowej.

Szczegóły przedstawili prezeska Zamku Książ Dorota Karolewska i rzecznik prasowy Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn podczas konferencji prasowej we wtorek, 22 kwietnia.

Gdy zakończą się prognozowane na kwiecień nocne przymrozki uruchomione zostaną zabytkowe wodotryski na tarasach: Bogini Flory, Wodnym, Zachodnim, Różanym, Podkowiastym i po raz pierwszy od prawie 20 lat dwie fontanny na Tarasie Środkowym. W ramach renowacji tych ostatnich odtworzono zaginione w czasie II wojny światowej lub tuż po niej, wykonane 103 lata temu, zdobiące je dwie rzeźby bóstw wodnych.

Wraz z tegorocznym otwarciem Tarasów, odwiedzający ogrody Zamku Książ w Wałbrzychu turyści mają możliwość zobaczenia widoku, który nie istniał od 80 lat. Swój dawny splendor odzyskały dwie różniące się szczegółami wolnostojące fontanny na Tarasie Środkowym. Posiadają one wysokie baseny na planie regularnego czworoliścia przenikającego się z kwadratem i umieszczone są na obszernych, powtarzających ten plan kamiennych podestach.

Ściany basenu zdobi płaski, neomanierystyczny ornament okuciowy, a narożniki ujęte są lizenami. Ustawioną po środku basenu na cokole przysadzistą kolumnę pokrywa płaski ornament okuciowy oraz zdobią ją cztery plastyczne maszkarony. Kompozytowy kapitel kolumny łączy ponad okrągłą przewiązką rozłożyste liście akantu z czterema narożnymi wolutami.

W ustach maszkaronów o formie stylizowanych głów męskich o roślinnym zaroście zamontowane są wyloty dysz, z których jeszcze w tym miesiącu wytrysną strumienie wody. Fontannę zachodnią wieńczy figura nagiej dziewczyny z dzbanem, z którego woda tryska w górę, zaś na kolumnie fontanny wschodniej ustawiona została analogicznie postać nagiego mężczyzny unoszącego rybę z dyszą wodotrysku zamontowaną w pysku.

Wykonał je w 1922 roku odnotowany w leksykonie Vollmera rzeźbiarz akademicki Max Blichmann ze Świebodzic pod nadzorem mistrza budowlanego R. Heubnera, który był w tamtym czasie kierownikiem budowy w Książu.

Odtworzenie rzeźb było możliwe dzięki współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu z Politechniką Wrocławską. Podczas kwerendy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, prof. Agnieszka Gryglewska, która bada obecnie dwudziestowieczna przebudowę Książa, odnalazła fotografie oryginalnych gipsowych modeli wykonanych przez rzeźbiarza w 1922 oraz informacje na temat wymiarów figur(wierzchołek 70 cm, plinta 20x21x1,5 cm) i materiału z jakiego zostały wykonane. Na zdjęciu lotniczym z 1925 widać fontanny ustawione po dwóch stronach roślinnego parteru na symetrycznie zakomponowanym tarasie.

Po drugiej wojnie światowej zrabowano figury, które wieńczyły fontanny. Obydwie fontanny noszą ślady nieudolnych napraw, wykonywanych doraźnie od lat siedemdziesiątych XX w. Baseny fontann w 2017 r. nakryte zostały dekoracyjną, ażurową kowalską kratą z listew i giętych prętów, zabezpieczającą zbiornik.

Łącznie kompleksowej renowacji doczekało się już 36 wodotrysków. Jako pierwsze, już w 2019 roku wykonane zostały prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdujących się na tarasie bogini Flory. W następnej kolejności odrestaurowane została fontanny: Kaskadowa na Tarasie Różanym oraz trzy fontanny na Tarasie Zachodnim. Najbardziej skomplikowane prace miały miejsce na Tarasie Wodnym, gdzie znajduje się aż 27 fontann.

Remonty na książańskich tarasach realizowane były ze środków własnych Książa, a także pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej w ramach programu Interreg oraz środków ministerialnych. Remont ostatnich dwóch fontann wraz z odtworzeniem rzeźb kosztował 610 tys. 848 złotych, a koszt wszystkich do tej pory wyremontowanych i zrekonstruowanych wodotrysków to ponad 2 miliony 500 tys. złotych.

/foto: doba.pl, opr. Zamek Książ/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)