Odbudowa po powodzi – Dolny Śląsk na dobrych torach

piątek, 28.3.2025 14:10 107 0

Pół roku intensywnych działań za nami. 100 mln zł. na odbudowę po powodzi na Dolnym Śląsku. Potencjał wyremontowanej  za ponad 150 mln zł. linii Wrocław – Kłodzko – Międzylesie jest w pełni wykorzystywany. Teraz czas na kolejne wyzwania. Kolej na Dolnym Śląsku zyskuje nowe możliwości.

Ostatnie miesiące pokazały, że nawet po trudnych doświadczeniach, takich jak ubiegłoroczna powódź, kolej w szybkim tempie wraca do pełnej sprawności, a inwestycje mogą być prowadzone zgodnie z planem. Zakończony w terminie remont linii Wrocław – Kłodzko – Międzylesie oraz przywrócenie ruchu pasażerskiego na linii Kłodzko – Kudowa Zdrój, to dowód na to, że zaangażowanie, sprawne działanie i techniczne przygotowanie przynoszą efekty. Dziś obie trasy wspierają rozwój regionu i obsługują codzienny ruch pasażerski.

– Dolny Śląsk na polskiej mapie jest dziś symbolem skutecznej i dobrze zorganizowanej odbudowy po powodzi. W ciągu zaledwie kilku miesięcy przywróciliśmy funkcjonowanie kluczowych elementów infrastruktury, w tym kolei, która działa w pełnym zakresie. To efekt współpracy rządu, samorządów i spółek państwowych, a także konkretnych środków – tylko na Dolny Śląsk skierowaliśmy już kilkaset milionów złotych na działania interwencyjne i inwestycyjne. Teraz skupiamy się na kolejnych krokach – wzmacnianiu infrastruktury w newralgicznych miejscach i przygotowaniu regionu na przyszłe wyzwania klimatyczne – powiedział Marcin Kierwiński, Minister, Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Po dotychczasowych sukcesach w usuwaniu skutków powodzi, nadchodzące miesiące będą czasem kolejnych wyzwań. Narodowy zarządca infrastruktury zrealizuje m.in. prace na linii z Kłodzka do Stronia Śląskiego na zarządzanym przez Polskie Linie Kolejowe S.A. odcinku - od Kłodzka Nowego do Ołdrzychowic. W zakresie robót znajdą się zabudowa niezbędnych rozjazdów w Krosnowicach i Kłodzku, remont drogi kolejowej i dobudowa drugiego toru na odcinku 1 km. Dalszą trasę aż do Stronia Śląskiego szykować będzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Również w innych punktach Dolnego Śląska planowane są prace poprawiające stan obiektów, torów i urządzeń. To przeglądy i naprawy ponad 30 napędów zwrotnicowych w miejscowościach: Kłodzko, Jawor i Boguszów- Gorce, prace przy sieci trakcyjnej, remonty obiektów inżynieryjnych m.in między Gryfowem Śląski i Lubaniem Śląskim, Kamienną Górą i Lubawką, Wałbrzychem Głównym i Głuszycą.

– Ostatnie pół roku było sprawdzianem, który kolej na Dolnym Śląsku zdała. Dzięki dobrze zorganizowanym działaniom nie tylko przywróciliśmy przejezdność linii, ale też wykorzystaliśmy ten czas, by zbudować mocniejszą i bardziej odporną infrastrukturę. Teraz przed nami kolejne prace. Jestem przekonany, że ich tempo będzie równie wysokie – powiedział Piotr Malepszak, Wiceminister Infrastruktury.

Prace na torach będą jeszcze skuteczniejsze, dzięki wykorzystaniu pierwszej szlifierki torowej w Grupie Kapitałowej PLK S.A. Szlifierka do szyn kolejowych typu VULCANO LGT 10M – to zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwi precyzyjne szlifowanie i przywracanie profilu szyn na szlakach oraz w rozjazdach, podnosząc bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nowoczesne maszyny gwarantują zwiększenie efektywności robót inwestycyjnych i utrzymaniowych.

– Po przejściu fali powodziowej naszym priorytetem było jak najszybsze przywrócenie przejezdności i bezpieczeństwa na dotkniętych odcinkach. Działaliśmy równolegle – prowadząc prace interwencyjne, ale też kontynuując zaplanowane inwestycje, między innymi
na linii do Międzylesia. W najbliższych miesiącach skupiamy się na wzmacnianiu infrastruktury w miejscach szczególnie narażonych na ekstremalne zjawiska pogodowe. Nowoczesny sprzęt, jak np. szlifierka torowa, pozwoli jeszcze skuteczniej utrzymywać sieć w dobrym stanie technicznym – mówi Piotr Wyborski, Prezes Zarządu Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dolny Śląsk nie tylko szybko wrócił na kolejową mapę z pełną mocą, ale też zyskuje narzędzia, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał transportu szynowego – w górach,  dolinach i miastach regionu. Na dolnośląskie inwestycje kolejowe w latach 2018-2028 przeznaczonych zostało blisko 4 mld ze środków unijnych i budżetowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)