Architektour 2015 - wydarzenia otwarte

poniedziałek, 20.4.2015 11:51 547 0

Wydarzenia otwarte dla publiczności:

21 kwietnia 2015:

17:00 – 18:30 Wykłady otwarte/ wydarzenie otwarte dla publiczności (SK):/ „Photography is just a sie effect of meeting people” – fotograf Bartek Barczyk – wykład pod patronatem firmy Canon / „O kondycji architektury w Polsce” – Ewa P. Porębska i Marcin Szczelina

22 kwietnia 2015:

17:00 – 18:30 Wykłady otwarte/ wydarzenie otwarte dla publiczności (SK):/ Prezentacja autorskich projektów – Atelier Jörg Rügemer/ Prezentacja autorskich projektów – WWAA/ „99-15″ – projekty biura HS99

23 kwietnia 2015:

10:00 – 11:30 Wykład Nizio Design – wykład pod patronatem miesięcznika BUILDER/ wydarzenie otwarte dla publiczności (SK)

20:00 – 22:00 Eric Bednarski – autorskie spotkanie z filmami “Neon” i “MDM”(SK)/ wydarzenie otwarte dla publiczności

24 kwietnia 2015:

15:00 –18:30 Prezentacje projektów (SK)/ wydarzenie otwarte dla publiczności

– Prezentacje projektów gr. 1-5

– Przerwa+losowanie nagród

– Prezentacje projektów gr. 6-10

Już dziś rozpoczyna się kolejna – VI edycja ogólnopolskich warsztatów dla studentów architektury z cyklu ARCHITEKTOUR. „Tour” bo każda edycja odbywa się w innym polskim mieście. Wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu omija wielkie metropolie i pozwala uczestnikom poznać miasta na co dzień nie pojawiąjące się na pierwszych stronach gazet. Po Malborku, Przemyślu, Elblągu czas na Wałbrzych. Do 25 kwietnia setka studentów pracujących pod okiem znanych architektów i aktywistów miejskich będzie głowiła się nad problematycznymi i decydującymi dla miasta obszarami.

Tematem przewodnim warsztatów jest hasło „Człowiek a miasto, miasto a człowiek”. W Wałbrzychu – miejscu gdzie problemy społeczne i ekonomiczne mieszają się z wielkim dorobkiem europejskiego przemysłu i myśli technicznej, hasło to nabiera wyjątkowego znaczenia. Studenci inspirowani wykładami, uwagami tutorów i wydarzeniami kulturalnymi towarzyszącymi warsztatom będą mieli okazję na działanie w „nieakademicki” sposób. W całym procesie poznawania miasta i kreowania projektowych odpowiedzi na zadane tematy, goście będą mieli do dyspozycji pomoc przedstawicieli mieszkańców miasta- znawców specyfiki miejsca.
Tematy projektów będą zróżnicowane. Znajdzie się miejsce zarówno na rewitalizacje, małą architekturę, adaptację wnętrz urbanistycznych, rekonstrukcje i współczesne interwencje.

Tutorami podczas tegorocznej edycji warsztatów będą architekci ze znanych polskich i zagranicznych pracowni takich jak HS99 ( projektanci wielokrotnie nagradzanego gmachu Biblioteki Akademickiej w Katowicach ), WWAA ( autorzy projektu pawilonu polskiego na EXPO w Szanghaju i nagradzanego Służewieckiego Domu Kultury ), Gunita Kulikowsky ( łotewska działaczka miejska), Centrala, Monika Arczyńska, Jörg Rügemer, Dariusz Śmiechowski. Ponadto odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze będzie duet tutorski Adriana Krężlika i Kacpra Radziszewskiego prowadzący grupę, która zajmie się projektowaniem parametrycznym. Ten punkt będzie zdecydowanym nowum w imprezie tej serii. Awangardowa metoda projektowania będzie zastosowana w historycznej lokalizacji – kompleksie zamkowo pałacowym w Książu. Mamy nadzieję że to niekonwencjonalne połączenie da intrygujące rezultaty.

Program wydarzenia obejmie spotkania z wyjątkowymi prelegentami. Zaproszenie do Wałbrzycha przyjęli: Filip Springer – autor bestsellerów tj. „Źle Urodzone” i „Wanna z Kolumnadą, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury, założyciel Architecture Snob, Eric Bednarski – autor filmów “MDM” i “Neon”, architekt Mirosław Nizio, oraz architekt Mikołaj Szubert-Tecl z pracowni Riegler Riewe Architekci.

źródło: Stara Kopalnia

Dodaj komentarz

Komentarze (0)