Chcesz wziąć pożyczkę? Sprawdź, jak porównywać oferty

piątek, 10.4.2020 19:52 498

Pożyczka to jeden ze sposobów na zdobycie gotówki na niespodziewane wydatki. Jednak decyzja o tym, jaką ofertę wybrać, może być trudna. Warto wiedzieć, na podstawie jakich parametrów porównać pożyczki, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie.

Mimo że Polacy sceptycznie podchodzą do pożyczania pieniędzy, to jednak często się zadłużają. Wybierają kredyty, pożyczki oraz zakupy ratalne, gdy okazuje się, że rzecz, którą chcą kupić, jest dla nich za droga – tak robi 44% konsumentów. Z pożyczek korzystamy także, gdy pojawią się problemy finansowe (29%) lub w przypadku nieprzewidzianych wydatków (27%).

Statystyczny Polak jest winny różnym instytucjom pożyczkowym lub rodzinie przeciętnie 1,6 zobowiązania. Najczęściej nasi rodacy zadłużają się bankach i firmach pożyczkowych – tak robi 75% z nas. Dodatkowo 20% ankietowanych korzysta z zakupów ratalnych.

Przeciętny Polak, aby zwrócić całe swoje zadłużenie, musiałby na to przeznaczyć dwuletnie dochody. 42% konsumentów uważa kredyty i pożyczki za coś naturalnego, ale tylko pod warunkiem, że decyzja o ich zaciąganiu jest podejmowana świadomie. Dwie piąte Polaków stara się unikać zadłużenia, a jeśli już je ma, chce jak najszybciej spłacić zobowiązanie. 37% konsumentów woli zaczekać z zakupem, żeby zebrać potrzebną kwotę i nie zadłużać się. Co piąty Polak twierdzi, że zobowiązania finansowe są niebezpieczne, ponieważ korzystając z nich, można wpaść w pętlę zadłużenia. W pożyczaniu pieniędzy nie ma jednak niczego złego pod warunkiem, że robi się to rozsądnie.

– Pożyczka to zobowiązanie, po które sięgamy, gdy pilnie potrzebujemy gotówki. W chwilach takich często jesteśmy zdeterminowani, aby zdobyć pieniądze bez skomplikowanych formalności – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Takich pożyczek, zwanych również chwilówkami, udzielają przede wszystkim firmy pożyczkowe działające przez Internet. Jednak nie każdy potrafi wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie. W takich przypadkach warto skorzystać z porównywarki internetowej, która pomoże wybrać pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych pożyczkobiorcy – dodaje ekspert.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę?

Pożyczka to zobowiązanie, na które składa się kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich i najważniejszym jest kwota, jaką otrzymuje pożyczkobiorca. Jednak na pożyczkę składają się również odsetki naliczone przez pożyczkodawcę, prowizja oraz inne koszty. Dopiero po podsumowaniu wszystkich opłat, odsetek itp. i dodaniu ich do kwoty pożyczki otrzymujemy całkowitą sumę zobowiązania. Jak zatem sprawdzić, ile ostatecznie kosztuje nas – przykładowo – pożyczka 5000 zł?

Największy wpływ na całkowitą kwotę pożyczki mają różne koszty naliczane przez pożyczkodawcę, dlatego tak ważne jest porównywanie pożyczek pod kątem oprocentowania i opłat. Im niższe będą te opłaty i oprocentowanie, tym mniejsze koszty poniesiemy, spłacając zobowiązanie.

Trudno jednak analizować wszystkie opłaty z osobna w każdej pożyczce, gdy porównujemy bardzo wiele ofert. To zabrałoby mnóstwo czasu i byłoby bardzo męczące. Jaki parametr zatem najlepiej wziąć pod uwagę przy przeglądaniu różnych ofert? Dobrym i szybkim rozwiązaniem jest analiza całkowitego kosztu pożyczki. Taką informację można uzyskać albo bezpośrednio na stronie internetowej pożyczkodawcy (używamy wtedy kalkulatora) lub korzystając z porównywarek pożyczek i rankingów.

Porównywarka – szybki sposób na porównanie ofert

Wyszukanie atrakcyjnej pożyczki może nie być łatwe, trzeba temu poświęcić trochę czasu. Aby wspomóc pożyczkobiorców, w Internecie powstały proste porównywarki, które umożliwiają zestawienie wielu ofert pożyczek. Narzędzia takie znajdziemy w wielu portalach finansowych.

Aby skorzystać z porównywarki, wystarczy wpisać parametry pożyczki, jaką chcielibyśmy zaciągnąć –przeważnie to kwota zobowiązania i okres spłaty. Porównywarka błyskawicznie wybierze dla nas najciekawsze oferty pasujące do wpisanych kryteriów. Potem wystarczy wybrać z przedstawionych propozycji te, które najbardziej nam odpowiadają.

Należy przeanalizować oferty przede wszystkim pod kątem całkowitego kosztu pożyczki. Gdy już wybierzemy konkretną ofertę, warto jeszcze poświęcić kilka chwil na sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy. Powinniśmy zweryfikować, jak długo dana instytucja pozabankowa działa na rynku, czy jest znana, popularna i czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto także zapoznać się z opiniami klientów o wybranej firmie pożyczkowej. Dopiero po upewnieniu się co do rzetelności pożyczkodawcy możemy złożyć wniosek pożyczkowy.

Pożyczka to dobry sposób na sfinansowanie różnych potrzeb lub nagłych wydatków. Jednak decyzję o wzięciu zobowiązania należy podejmować rozważnie i po przeanalizowaniu własnej sytuacji finansowej. Trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie oddać pieniądze w terminie. Dodatkowo, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczkową, warto skorzystać z porównywarki internetowej.