Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

czwartek, 20.4.2023 10:11 264

Korzystanie z wirtualnych serwerów nadal budzi wiele wątpliwości. Technologia ta wydaje się szczególnie podatna na ataki, które mogą doprowadzić do utraty cennych, wrażliwych danych. Czy rzeczywiście tak jest? Wyjaśniamy, czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne!

Jak wygląda bezpieczeństwo danych w chmurze?

Cloud Storage, czyli przechowywanie danych w chmurze, polega na korzystaniu z outsourcowanego serwera – zewnętrznego dysku posiadanego przez specjalną firmę (dostawcę usług chmurowych), dostępnego online. Wirtualne repozytorium może być użytkowane przez uprawnione osoby. Wystarczy komputer lub urządzenie mobilne podłączone do Internetu.

Sam fakt przekazywania danych zewnętrznemu podmiotowi budzi wiele wątpliwości. Do tego w ostatnich latach głośno było o udanych atakach hackerskich, które doprowadziły do utraty czy kradzieży cennych plików przechowywanych w chmurach. Przez to przedsiębiorcy często mają jeszcze opory przed korzystaniem z takiej technologii, mimo wielu jej zalet.

W rzeczywistości najbardziej ryzykownym elementem nie są same usługi dostawcy, ale niewiedza użytkowników oraz nieodpowiednie zabezpieczenia samego sprzętu, który jest wykorzystywany do łączenia się z chmurą. Rosnąca świadomość tego problemu pozwala zmniejszyć zagrożenie do minimum.

Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze jest niezwykle wygodne, wydajne i opłacalne. W ten sposób można operować na ogromnych zbiorach przy w zasadzie nieograniczonej pojemności dyskowej, bez konieczności tworzenia własnej, kosztownej infrastruktury IT. Do tego technologia ta jest po prostu bezpieczna – wbrew pozorom bardziej niż lokalne serwery. Nie tylko jest chroniona przez najnowsze systemy, ale też jest stale nadzorowana przez specjalistów oraz jest fizycznie niedostępna dla hackerów.

Do największych zalet przechowywania danych w chmurze w zakresie bezpieczeństwa zaliczają się:

  • gwarancja najwyższych standardów ochrony danych,
  • regularne, automatyczne tworzenie kopii zapasowych na wypadek awarii lub ataku,
  • całodobowe wsparcie techniczne,
  • ochrona prawna,
  • systematyczne aktualizacje,
  • gotowe strategie działania w przypadku potencjalnego zagrożenia,
  • wymóg stosowania praktyk, które zwiększają bezpieczeństwo (np. system uprawnień, dwustopniowa weryfikacja, mocne hasła).

Jak najbezpieczniej przechowywać dane w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze jest najbezpieczniejsze wtedy, gdy współpracuje się z zaufanym dostawcą. Najlepiej wybrać firmę, która ma pozytywne rekomendacje, ponieważ oferuje najnowocześniejsze zabezpieczenia, zapewnia całodobowe wsparcie techniczne oraz stosuje zaawansowane strategie działania w sytuacjach kryzysowych.

Jednym z najlepszych dostawców usług chmurowych na polskim i europejskim rynku jest CloudFerro. Firma współpracuje nie tylko z przedsiębiorcami, ale także z bardziej wymagającymi organizacjami, reprezentującymi m.in. przemysł kosmiczny czy badania naukowe klimatu. Oferuje korzystne warunki współpracy i opłacalne plany rozliczeniowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://cloudferro.com/.