Dziewięciu pijanych kierowców zatrzymanych

środa, 12.5.2021 11:11 267 0

Funkcjonariusze z Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego w ciągu ostaniach czterech dni zatrzymali w naszym regionie dziewięcioro kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Rekordzista – 38-latek - miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo 30- latek nie podsiadł uprawnień do kierowania pojazdami, a 39-latka prowadziła samochód pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu, musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną. 

W piątek około godziny 23:30 policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy na ul. Wańkowicza w Wałbrzychu dokonali kontroli 24-letniego mężczyzny jadącego samochodem osobowym. Znajdował się on pod wpływem alkoholu, a badanie wykazało u niego 1,26 promila tej substancji w organizmie.

Sobota to kolejni zatrzymani kierujący znajdujący się pod wpływem alkoholu. Po godzinie 20:00 w ręce policjantów z wałbrzyskiej drogówki wpadł pijany rowerzysta. Do kontroli doszło na ul. Kościuszki w Boguszowie-Gorcach. 35-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kilka minut przed północą policjanci z ogniwa wywiadowczego wałbrzyskiej komendy na ul. 11 Listopada w Wałbrzychu kontrolowali 30-latka z powiatu wałbrzyskiego. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas kontroli okazało się, że nie posiada też uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Następnego dnia przed godzina 17:00 na ul. Piastowskiej w Jedlinie – Zdrój, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Głuszycy zatrzymali do kontroli 37-latka. Badanie wykazało u kierującego 2 promile alkoholu. W tym samym czasie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali na ul. Zwierzynieckiej w Cieszowie nietrzeźwego rowerzystę. W tym przypadku wynik badania 55-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego to 1,21 promila alkoholu w organizmie. Kolejny niedzielny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany chwilę przed godziną 23:00 na ul. Chrobrego w Wałbrzychu. Funkcjonariusze z wałbrzyskiej prewencji zatrzymali do kontroli 63-letniego wałbrzyszanina. Mężczyzna prowadził samochód osobowy mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. W tym samym czasie na ul. Grunwaldzkiej w Głuszycy policjanci z tamtejszego komisariatu zatrzymali 39-latanią mieszkankę powiatu wałbrzyskiego. Kobieta prowadziła samochód osobowy mając 1,95 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas kontroli okazało się, że kobieta kierowała pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania.

Wczorajszego dnia w ręce mundurowych wpadło dwóch pijanych kierowców. Pierwszy nich został zatrzymany o 09:20 w Jabłowie przez funkcjonariuszy wałbrzyskiej drogówki. 42-letni wałbrzyszanin miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Wieczorem tym razem w Wałbrzychu na ul Głuszyckiej patrol  prewencji drugiego komisariatu zatrzymał do kontroli kierującego motorowerem 38-latka. Mieszkaniec Wałbrzycha prowadził pojazd mając blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że nieodpowiedzialnym kierującym pojazdami mechanicznymi w przypadku popełnienia przestępstwa grozi teraz kara pozbawienia wolności do lat 2, nawet dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Rowerzyści oraz kierujący znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu muszą natomiast liczyć się z wysoką grzywną oraz długotrwałym zakazem kierowania pojazdami. Natomiast za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Złamanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

- zmniejsza szybkość reakcji
-ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

źródło: KMP w Wałbrzychu 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)