Hosting – na co zwrócić uwagę?

piątek, 24.2.2023 10:40 213

W dzisiejszych czasach większość działań biznesowych, edukacyjnych, handlowych i prywatnych odbywa się w internecie. Do tego niezbędny jest hosting, który jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i wydajność stron www. Co to dokładnie jest? Na czym polega ta usługa?

Co to jest hosting?

Hosting www to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerze internetowym, na którym można umieścić różne elementy tj. strony internetowe, pliki, poczty www, multimedia, różnego typu aplikacje. Serwer, na którym umieszczone są strony internetowe, jest urządzeniem, podłączonym do sieci internetowej 24 godziny na dobę, dzięki temu użytkownicy z całego świata mają stały dostęp do witryny. To sprawia, że hosting jest najważniejszym elementem działania każdej strony internetowej, wpływającym na jej wydajność, szybkość ładowania, stabilność i bezpieczeństwo. Bez niego strona internetowa nie będzie widoczna w sieci.

Rodzaje hostingu:

Istnieją różne rodzaje hostingu, które oferowane są przez firmy hostingowe. Każdy rodzaj cechuje się innymi funkcjami, kosztami i poziomem zaawansowania technologicznego. Najpopularniejsze rodzaje hostingu to:

      • Hosting współdzielony, czyli shared hosting

To najpopularniejszy i najtańszy hosting stron www, który polega na umieszczeniu wielu stron internetowych na jednym serwerze. Każdy użytkownik otrzymuje swoją przestrzeń dyskową, ale zasoby serwera są współdzielone między wszystkimi stronami. Jest to idealny wybór dla małych firm i indywidualnych użytkowników, którzy nie potrzebują dużych zasobów i chcą zaoszczędzić pieniądze.

      • Hosting wirtualny, czyli virtual private server lub VPS

To rodzaj hostingu, w którym serwer jest dzielony na wirtualne maszyny, które działają niezależnie od siebie. Każda maszyna ma swoją przestrzeń dyskową i zasoby, dzięki temu ma większą wydajność i elastyczność nad stronami www niż w przypadku hostingu współdzielonego. Hosting VPS jest dobrym rozwiązaniem dla średnich i dużych firm, które potrzebują większych zasobów, dobrze rozwiniętych baz danych i kontroli nad swoją stroną internetową.

      • Hosting dedykowany (dedicated hosting)

To najbardziej zaawansowany i kosztowny rodzaj hostingu, w którym użytkownik ma do dyspozycji cały serwer. Jest to idealne rozwiązanie dla dużych firm, banków i instytucji, które potrzebują ogromnych zasobów, kontroli i bezpieczeństwa. Prowadzenie tego typu usługi hostingowej wymaga bardzo wysokich umiejętności technicznych i specjalistycznej wiedzy.

      • Chmura, czyli cloud hosting

To nowoczesny rodzaj hostingu, który polega na umieszczeniu stron internetowych w chmurze obliczeniowej, która składa się z kilku połączonych z sobą serwerów fizycznych i wirtualnych. Jego główną cechą jest bardzo wysoki koszt. Zarządzanie hostingiem w chmurze wymaga bardzo dużej wiedzy.

      • Hosting darmowy

To proste rozwiązanie, pozwalające na bezpłatne założeniu niewielkiej strony internetowej. Taka strona działa dużo gorzej niż inne, płatne opcje. Prędkość wczytywania stron postawionych na takich hostingach jest bardzo słaba, minusem są również nieustannie pojawiające się reklamy. Taki rodzaj jest polecany dla osób początkujących, o niskich wymaganiach,które dopiero startują w takich działaniach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Wybór hostingu nie jest łatwy, wymaga dokładnego przeanalizowania kilku istotnych elementów. Trzeba zwrócić uwagę na swoje potrzeby, a także możliwości finansowe. Ważne parametry, wpływające na wybór hostingu to:

  • Cena – jest zależna od rodzaju hostingu. Najtańszych jest hosting współdzielony, jednak ma ograniczenia i nie zawsze się sprawdzi. Droższy, ale dużo wydajniejszy jest hostnig VPS, który zaspokoi oczekiwania większości użytkowników. Najdroższe są serwery dedykowane.

  • Pojemność – najlepiej zdecydować się na co najmniej kilkadziesiąt GB. To optymalna wielkość, pozwalająca na prowadzenie bloga, małego sklepu i regularne dodawanie nowych stron.

  • Bazy danych – najlepiej, jeżeli w tej kwestii nie obowiązują żadne limity, choć najczęściej użytkownikom wystarczy jedna, dwie bazy danych. Warto pamiętać, ze strony przechowywane na dyskach SSD i NVMe będą się szybciej ładować niż w przypadku zapisanych na HDD czy SSD.

  • Instalator CMS – to rozwiązanie pomoże założyć prosto stronę, bez kodowania i specjalistycznych umiejętności. Wystarczy wybrać odpowiednią stronę np. hosting wordpress, stworzyć witrynę i umieszczać na niej potrzebne treści.

  • Bezpieczeństwo – hosting powinien mieć certyfikat SSL, czyli szyfrowane połączenie. To zapewnia bezpieczne połączenie pomiędzy urządzeniem a  serwisem WWW. Strona www bez bezpieczna, przesyłanym danym nie grozi przechwycenie ani zmienienie.

Inne, nie mniej ważne elementy do uruchomienia strony www to: brak limitów odnoście liczby skrzynek, szybkość łącza, uptime, czyli bezawaryjne działanie serwera, regularne kopie zapasowe, dostęp do logów serwera www, ochrona antywirusowa, domeny w ofercie, a także sprawnie działający support. Klienci powinni mieć możliwość kontaktu z obsługą, a także możliwość zadawania pytań w panelu klienta. Warto wybrać sprawdzone marki, które oferują wysokiej jakości usługi.

Dostawcy usług hostingowych

Rynek usług hostingowy rozwija się coraz prężniej. Powstają firmy, które oferują usługi, związane z zakładaniem i prowadzeniem stron www. Klienci mają duży wybór, znalezienie idealnego partnera nie jest trudne. Osoby zainteresowane usługą hostingu powinny szukać firmy, która jest otwarta na potrzeby klientów, oferuje wsparcie wykwalifikowanego zespołu pracowników, którzy są w stanie stworzyć stronę www lub przenieść istniejącą domenę. Dzięki współpracy z dostawcą usług hostingowych można dopasować najlepsze rozwiązanie, idealne do potrzeb klienta, wybrać najlepszy hosting.