Hydroizolacje mineralne. Jak używać szlamów mineralnych?

czwartek, 29.6.2023 14:42 163

Chcesz zabezpieczyć budynek lub basen przed szkodliwym działaniem wody? Sprawdź, jak pomogą Ci w tym hydroizolacje mineralne oparte na cemencie. Masy te mają właściwości wodoszczelne, dzięki czemu woda przestanie przeciekać. Dzięki nim ochronisz obiekt od wewnątrz i od zewnątrz. Zobacz, jak wygląda podział zapraw, dzięki którym uzyskasz bezspoinową powłokę hydroizolacyjną.

Hydroizolacje mineralne - kiedy je stosować i w jakiej postaci?

Szczególnie narażone na wilgoć są pomieszczenia poniżej poziomu gruntu, takie jak piwnice czy mieszkania urządzone w suterenach oraz powierzchnie mające stały kontakt z wodą (np baseny i inne zbiorniki). Warto pamiętać, że często takie obiekty wymagają jednocześnie hydroizolacji poziomej i pionowej.

Hydroizolacje mineralne to mikrozaprawy uszczelniające, zaprawy i cementowe szpachlówki. Przeznaczone są do różnego typu miejsc i ich specyfiki, jak np. występowanie wody pod ciśnieniem.

Hydroizolacja - gdzie jest potrzebna powłoka uszczelniająca?

Zabezpieczenie przed wodą kładzie się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania, podtopienia i panuje podwyższony poziom wilgoci. Stąd hydroizolacje spotyka się w łazienkach, basenach, na balkonach, schodach i tarasach, przy fundamentach, pod posadzką, zbiornikach na wodę (w tym wodę pitną), oczyszczalniach ścieków i kanałach samochodowych w warsztatach.

Szlamy mineralne na wilgotne podłoża

Hydroizolacje mają za zadanie nie tylko chronić przed szkodliwym działaniem wody. Basenowe muszą być odporne na chlor i środki odkażające, a jednocześnie zabezpieczają glebę przed przedostawaniem się do niej niepożądanych substancji ze zbiornika. Podobnie jest z oczyszczalniami ścieków.

Mineralne masy do uszczelnienia powierzchni

Hydroizolacje mineralne położysz na różnych podłożach, takich jak: 

  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • płyty gipsowo-włóknowe,
  • beton komórkowy,
  • tynki gipsowe, 
  • jastrychy anhydrytowe,
  • jastrychy cementowe,
  • ceramika budowlana,
  • asfalt,
  • okładziny ceramiczne.

Zabezpieczysz nimi większość powierzchni znajdujących się w domach, mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej.

Hydroizolacje mineralne jednoskładnikowe

Przed użyciem trzeba je zarobić z wodą, żeby uzyskać gotową do położenia masę. Powstają na bazie cementu portlandzkiego, białego albo szarego. Domieszka polimerów sprawia, że są elastyczne i łatwo się rozprowadzają. Wykorzystuje się je do izolacji pionowych i poziomych w posadzkach, podłogach i zbiornikach wodnych.

Hydroizolacje mineralne dwuskładnikowe

Wymagają wymieszania składnika mokrego z suchym. Bazę stanowi cement, a dodatki podnoszą elastyczność i szczelność zaprawy odpornej na skoki temperatury, dzięki czemu nie pęka podczas mrozów i nie rozciąga się w upale. Używa się ich do hydroizolacji fundamentów i piwnic od środka budynku, na tarasach i balkonach oraz w zbiornikach wodnych.

Szybkowiążące zaprawy hydroizolacyjne - sprawdź ofertę producenta

Zaprawy hydroizolacyjne są łatwiejsze w nakładaniu niż inne środki, takie jak membrany czy folie. Docierają w każdy zakamarek i kąt, skutecznie blokując przecieki. Położysz je na nierównych powierzchniach, a także tych, których kształty odbiegają od regularnych. Producent chemii budowlanej Weber oferuje duży wybór mas mineralnych, dzięki którym podniesiesz szczelność basenu, garażu, łazienki czy piwnicy.