Jak rozpoznać cerę naczynkową? Poznaj 5 sygnałów, które przesyła Ci skóra!

poniedziałek, 13.2.2023 15:43 2303

Zaczerwienienia, nieestetyczne „pajączki”, podrażnienia – czy często obserwujesz je na swojej skórze? Masz poczucie, że Twoja cera jest delikatna i wrażliwa? Jeśli tak, może to oznaczać, że posiadasz właśnie cerę naczynkową. Jak ją rozpoznać i co konkretnie może o niej świadczyć? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i jak na co dzień dbać o swoją skórę!

Jak wygląda cera naczynkowa?

Problem popękanych naczynek dotyka bardzo wiele osób. W naszej szerokości geograficznej mierzy się z nim nawet ponad 50 proc. wszystkich kobiet i mężczyzn. Teleangiektazje, jak profesjonalnie określa się „pajączki”, nie są jednak jedynym objawem cery naczynkowej. Oto 5 kluczowych symptomów, na jakie warto zwrócić uwagę!

  • Zaczerwienienie 

Jest to objaw, który zwykle pojawia się najwcześniej. Często przyjmuje postać tzw. rumienia. Początkowo samoistnie, dość szybko i łatwo zanika, lecz wraz z upływem czasu, może ulegać utrwaleniu. W konsekwencji mogą pojawić się w danym obszarze trwałe zmiany w zakresie naczyń krwionośnych.

  • „Pajączki”

Owe „trwałe zmiany” to nic innego jak wspomniane wcześniej teleangiektazje. Uwidaczniają się jako drobne, czerwone, niebieskawe lub sine, prześwitujące przez skórę niteczki. Zwykle pojawiają się na twarzy oraz nogach i przybierają różne formy (np. występują pojedynczo lub w grupach, rozchodzą się na boki, tworzą postać „siateczki” lub mogą być rozłożone zupełnie nierównomiernie).

  • Cienka, delikatna skóra

Cerę naczynkową cechuje także bardzo cienka skóra. Nieraz określa się ją wręcz jako „pergaminową”. Jest przy tym niezwykle delikatna i wrażliwa. Nieraz towarzyszy jej również nietolerancja wielu kosmetyków.

  • Zwiększone ryzyko wystąpienia trądziku różowatego 

Trądzik różowaty zaczyna się od delikatnego zaczerwienienia oraz pękania naczynek. Problemy te ulegają intensyfikacji, a w obszarze ich występowania pojawiają się małe krostki, przypominające „kaszkę”. Mogą powstawać także inne rodzaje wyprysków, w tym zmiany guzowate, przerostowe czy ropne.

  • Pieczenie, swędzenie i obrzęk

Cera naczynkowa często sprawia wrażenie „gorącej” w dotyku, co może wiązać się z zaburzeniami krążenia skórnego. Niestety, wspomniany dotyk zwykle jest w takim przypadku bardzo nieprzyjemny.

Co jeszcze warto wiedzieć o cerze naczynkowej?

Opisywane tu problemy mogą pojawić się u osób z każdym rodzajem cery. Niezależnie od tego, czy masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, czy normalną – zawsze jest ryzyko, że może wystąpić problem pękających naczynek. U kogo to ryzyko jest największe? 

Zdecydowanie u posiadaczy i posiadaczek cery suchej i wrażliwej. Wiąże się to chociażby z faktem, że w jej przypadku zwykle mamy do czynienia z bardzo cienką warstwą hydrolipidową skóry, która jest swego rodzaju „tarczą ochronną”. Im jest słabsza, tym skóra jest mniej odporna na różnego rodzaju patogeny, warunki atmosferyczne, wahania temperatur, promieniowanie słoneczne itd. Wszystko to może zaś skutkować wystąpieniem teleangiektazji. Sprzyjają temu także:

  • czynniki wewnętrzne – zaburzenia hormonalne, problemy z trawieniem, stres, bezsenność, skłonność do występowania opryszczki, nadciśnienie, problemy z naczyniami krwionośnymi, skłonności genetyczne, określony etap życia (zwłaszcza lata nastoletnie, okres menopauzy czy ciąża), otyłość i inne;
  • czynniki zewnętrzne – nieprawidłowa pielęgnacja skóry, zwłaszcza stosowanie bardzo agresywnych środków, nadmierne narażenie na promieniowanie UVA/UVB, wahania temperatur, urazy, używki (alkohol, papierosy) i inne.

Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo zauważyć, że nie w każdym przypadku mamy wpływ na wygląd naszej cery. Jednocześnie powyższe informacje dają też bardzo pozytywny sygnał – jest bowiem naprawdę wiele opcji na zawalczenie o dobrą kondycję cery naczynkowej!  

Cera naczynkowa – jak sobie pomóc?

Do troski o cerę naczynkową należy podejść z dużą delikatnością. Takie też kosmetyki będą wskazane – kojące, wspomagające mikrokrążenie skóry, intensywnie łagodzące i poprawiające jakość bariery hydrolipidowej. Tego typu maseczki, kremy, emulsje czy mleczka oferuje marka Avène. Co więcej, niektóre z nich chronią też przed promieniowaniem słonecznym (SPF 30 i więcej). W przypadku cery naczynkowej, należy pamiętać o takiej ochronie każdego dnia – także zimą.

Duże wsparcie może przynieść też woda termalna, która pomaga zredukować zaczerwienienia. Co więcej, korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, m.in. wzmacniając elastyczność ich ścianek, co pomaga zapobiegać pękaniu i powstawaniu nieestetycznych „pajączków”. Wodę termalną można stosować jako osobny produkt (najlepiej w sprayu) lub zwracać uwagę, czy nie znajduje się w składzie określonych kosmetyków. 

Na co dzień należy też pamiętać o unikaniu sytuacji, które narażają skórę na wahania temperatur (kriokomory czy sauny absolutnie odpadają). Warto również bardzo delikatnie podejść do wycierania skóry po kąpieli – nie wolno jej trzeć ręcznikiem zbyt mocno, ponieważ mogłoby to wywołać dodatkowe podrażnienia. Silne peelingi także są przeciwwskazanie (w przypadku cery naczynkowej i wrażliwej, pomocne mogą być jedynie te enzymatyczne). Jeśli jednak mimo wszystko Twoja cera woła o wsparcie, nie bój się zasięgnąć porady u specjalisty – skóra na pewno Ci za to podziękuje!