Jak wybierać kosmetyki do cery naczynkowej?

czwartek, 26.8.2021 19:42 295

Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa i szybko ulega podrażnieniom. Często towarzyszy jej rumień i zaczerwienienie, które powodują uczucie dyskomfortu. Z czego to wynika? Jakie są przyczyny problemów ze skórą? Jak pielęgnować cerę naczynkową? Jak zniwelować nieprzyjemne objawy i jakie kosmetyki stosować?

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż inne typy skóry. Reaguje rumieńcem i podrażnieniem na gwałtowne zmiany temperatury, czynniki atmosferyczne lub czynniki stresogenne. Powodują one rozszerzenie naczyń włosowatych i zwiększenie ich przepuszczalności. Ponieważ naczynia te są mało elastyczne, może to skutkować stanem zapalnym, a nawet pęknięciami. Takie zmiany stają się z czasem coraz większe i zdarza się, że nie można ich już naprawić. Problemy z cerą naczynkową mogą mieć w zasadzie różne podłoże. Przyczyny zaczerwienionej skóry mogą wynikać zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Do czynników zewnętrznych należą m.in.

  • gwałtowne zmiany temperatury i promieniowanie UV,
  • niewłaściwa dieta,
  • zbyt mocne lub nieodpowiednio dobrane kosmetyki,
  • stres, który powoduje przyspieszenie mikrokrążenia w skórze.

Do czynników wewnętrznych należą:

  • reakcja na silne emocje i stres,
  • choroby skóry oraz alergie,
  • cienka i płytko unaczyniona cera,
  • zaburzenia pracy gruczołów hormonalnych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu pokarmowego.

Jak pielęgnować cerę naczynkową? Czego należy unikać?

Podczas pielęgnacji cery naczynkowej, należy zachować szczególną ostrożność. Skóra jest bardzo wrażliwa i bardzo łatwo można ją podrażnić, wymaga zatem delikatnego traktowania. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji i stosowania dobrze dobranych kosmetyków warto wprowadzić też zmiany w stylu naszego życia. Bardzo pomocne może być unikanie alkoholu, ostrych przypraw i wzmożonego wysiłku fizycznego oraz stresujących sytuacji. Warto również wzbogacić naszą dietę o produkty zawierające witaminę C, która jest niezbędna do wytwarzania kolagenu. Dzięki temu, ścianki naczyń krwionośnych będą mocniejsze i bardziej elastyczne. Czego nie lubi wrażliwa cera naczynkowa? Czego należy unikać? Są to przede wszystkim:

  • gorąca woda – twarz przemywaj letnią wodą i używaj delikatnych środków myjących, przeznaczonych do oczyszczania wrażliwej skóry naczynkowej;
  • szczotkowanie, pocieranie i masaż twarzy – twarz wycieraj bardzo delikatnie, przykładając do skóry miękki ręcznik. Jeśli chcesz wykonać masaż, możesz zrobić go bardzo delikatnie, pomijając obszary z popękanymi już naczynkami;
  • ekspozycja na słońce – cera naczynkowa nie lubi ciepła pod żadną postacią. Unikaj zatem sauny, solarium, gorących napojów i chroń twarz przed słońcem. Noś kapelusz lub czapkę z daszkiem i zabezpieczaj skórę wysokim filtrem, najlepiej SPF 50 lub więcej. Zrezygnuj również z maseczek i zabiegów rozgrzewających, kosmetyków z kamforą i mentolem, z mocznikiem, olejkiem eukaliptusowym oraz każdym innym składnikiem, który powoduje rozszerzenie naczynek, gdyż może to prowadzić do ich pęknięcia;
  • domowe zabiegi z kwasami – w tym przypadku nie warto ryzykować. Lepiej oddaj się w ręce specjalisty, który na pewno dobierze odpowiedni kwas, w odpowiednim stężeniu;
  • peelingi mechaniczne – zrezygnuj z mocnych peelingów mechanicznych na rzecz delikatnych peelingów enzymatycznych, które działają na zasadzie enzymów złuszczających.

Jakie kosmetyki stosować do cery naczynkowej?

W przypadku skóry mającej skłonności do zaczerwienień i podrażnień najlepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Wybierając kosmetyki do cery naczynkowej, warto zwrócić uwagę na skład i szukać w nich substancji, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń włosowatych oraz zapobiegają ich pękaniu. Jeśli naczynko już pękło, często nawet najlepsze kosmetyki mogą nie być w stanie tego naprawić. Mogą one jedynie zmniejszyć zaczerwienienie powstałe na skutek pęknięcia i sprawić, żeby stało się ono mniej widoczne.

Dobrym nawykiem w pielęgnacji wrażliwej cery naczynkowej jest stosowanie delikatnych kosmetyków naturalnych i organicznych o naturalnym składzie, które minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień. Warto wybrać produkty będące bogatym źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów i składników detoksykujących, które zapewniają kompleksowe działanie – Efektywne oczyszczanie skóry ze wszelkich zanieczyszczeń, dogłębne nawilżanie, mocne odżywienie i regenerację. Kosmetyki naturalne, które powstały w oparciu o innowacyjne receptury i sprawdzone formuły, nie tylko łagodzą objawy problemów skórnych, ale docierają do źródła problemu i skutecznie hamują proces ich ponownego powstania.

W pielęgnacji skóry naczynkowej niezwykle ważne jest stosowanie dobrego kremu, który wzmacnia naturalną tarczę obronną naskórka, chroni przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych i dostarcza jej odpowiednią ilość składników odżywczych. Kompleks roślinnych adaptogenów, wesprze skórę w walce m.in. ze smogiem, wolnymi rodnikami i skutkami promieniowania UV. Warto sięgnąć po symbiotyczną piankę oczyszczającą, która delikatnie, ale bardzo skutecznie oczyści skórę z pyłów, metali ciężkich i zanieczyszczeń środowiskowych. Produkty z dodatkiem prebiotyku i probiotyku zapewnią skórze wsparcie i ochronę jej naturalnej mikroflory. Naturalne ekstrakty z mikroalgi okrzemkowej zmniejszają nadreaktywność skóry i łagodzą zaczerwienienia. Natomiast organiczny sok z brzozy, który uznawany jest za eliksir młodości, daje natychmiastowy i długotrwały efekt nawilżający i niweluje uczucie ściągniętej skóry. Taki zestaw innowacyjnych kosmetyków naturalnych zapewnia skórze dogłębną pielęgnację. Twoja skóra będzie doskonale oczyszczona, nawilżona i rozświetlona.

 Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.phlov.com/