Jak wyposażyć mały pokój dla ucznia – pierwszoklasisty

czwartek, 24.6.2021 12:04 724

Twój potomek od września stanie się pierwszoklasistą? Zmiana przedszkola na szkołę podstawową to istotny moment w życiu każdego dziecka, rozpoczyna się szkoła, nowiuteńkie obowiązki i możliwości, których Twoja pociecha może doświadczyć . Warto mu w tym pomóc dobrze organizując przestrzeń. Warto udowodnić dziecku, że nowa aranżacja pokoju może być początkiem wspaniałej przygody, dlatego też postaraj się włączyć swoją pociechę w przygotowania, gdyż nawet wybór ozdobnych poduszek lub organizerów na biurko może okazać się czymś znaczącym. Urządzając mały pokój dla pierwszoklasisty podstawą jest poprawne rozplanowanie przestrzeni, dobór stosownych i funkcjonalnych mebli oraz utworzenie miejsca, które zezwoli dziecku na odpoczynek. Przedstawiamy kilka użytecznych rady jak zorganizować pokój dla ucznia, gdy wydaje się, że mały metraż znacząco Cię powstrzymuje.

Pokój pierwszoklasisty – miejsce do nauki, czyli jakie wybrać biurko i fotel

Chociaż organizujesz pokój dla ucznia, to pamiętaj, że przyszły pierwszoklasista w dalszym ciągu jest maluchem i prawdopodobnie ubóstwia wszystkie swoje zabawki, gry i bajki. Jednocześnie rozpoczęcie pierwszej klasy to istotny krok w jego rozwoju, więc pogodzenie nauki i zabawy jest bardzo istotne. Wydzielenie samodzielnych przestrzeni do prac domowych oraz luźnego spędzania czasu pomoże wam w organizacji czasu i nauce obowiązków. Podstawą w pokoju każdego przyszłego ucznia jest biurko. Do małego pokoju pierwszoklasisty warto wybrać specjalnie dedykowane biurka dla dzieci.

Zaletą biurek dla dzieci jest ich rozmiar oraz funkcjonalne rozdysponowanie szuflad, w których z łatwością uporządkujecie książki i niezbędne szkolne akcesoria. Do małego pokoju dziecięcego zalecamy biurka o klasycznej formie – mimo to żeby ustrzec się wrażenia, że biurko jest nudne i proste, powinno się wyselekcjonować modele, które łączą rozmaite kolory. Producenci biurek dziecięcych oferują bardzo obszerny wybór mebli, które z naturalnością dopasujesz kolorystycznie do zaplanowanej aranżacji.

Najczęściej wybierane biurka do pokoju dla ucznia

Jeżeli jednak poszukujecie innego rozwiązania, to w pokoju pierwszoklasisty doskonale sprawdzi się regulowane biurko dziecięce. Możliwość zmiany ustawień biurka, czyli wysokości, czy kąta nachylenia blatu to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające subiektywne dostosowanie mebla do potrzeb Twojego dziecka. Pierwszoklasista, chociaż pozornie nie ma dużego obłożenia pracami domowymi, jednak będzie spędzał więcej czasu na nauce niż wcześniej. Dobra pozycja przy biurku jest istotna nie tylko ze względu na komfort, lecz przede wszystkim ze względu na zdrowie nadal kształtującego się młodego układu kostnego. Biurka regulowane dziecięce dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego też cieszą się bardzo dużą popularnością. Urządzając mały pokój dla ucznia warto też przeznaczyć chwilę na dobór odpowiedniego fotela dla dziecka. Chwilowo oferta dziecięcych foteli do biurka jest niezwykle różnorodna.

Dla młodszych dzieci, jak Twój pierwszoklasista, polecamy fotele dziecięce z profilowanym oparciem oraz podłokietnikami – te dwa szczegóły są istotne, ponieważ umożliwiają na utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas nauki. Poprawnie zaplanowany i zaadaptowany fotel dziecięcy powinien mieć możliwość regulowania wysokości siedziska oraz kąta nachylenia oparcia, które można w pojedynkę modernizować w miarę tego jak rośnie dziecko. Niektóre fotele do biurka proponują ponadprogramowe zalety, takie jak regulacja głębokości siedziska lub zabudowana podstawa, która pozwoli dziecku swobodnie oprzeć stopy. Ze względu na komfort użytkowania największą popularnością cieszą się tapicerowane fotele dziecięce, są one znacznie wygodniejsze niż te wykonane z tworzywa. Dużą zaletą tapicerowanych foteli biurowych jest wykorzystanie trwałej i łatwej w czyszczeniu tkaniny, dlatego też nawet najbardziej kreatywne prace nie sprawią, że powstałe zabrudzenia zniszczą mebel. Urządzając pokój dla ucznia z łatwością znajdziesz biurko dziecięce i fotel, które będą utrzymane w takiej samej lub pokrewnej kolorystyce, co zezwoli na stworzenie spójnej aranżacji. A może to przyszły pierwszoklasista wybierze, który kolor mu się najbardziej podoba?

Pokój pierwszoklasisty – coś do przechowywania i coś do odpoczynku

Każdy, kto ma w domu dziecko, wie z jak dużą ilością ubrań i przedmiotów to się wiąże. Komoda dla dziecka jest elementem obowiązującym. Urządzając pokój pierwszoklasisty warto odejść już od mebli z misiami i poszukać komody, która sprawdzi się w ciągu najbliższych kilku lat. Urządzając mały pokój dla ucznia warto wybierać jasne meble, białe lub biel połączoną z drewnem bądź wyrazistym akcentem kolorystycznym jak granat, zieleń bądź czerwień. Jasne meble optycznie zwiększają przestrzeń i nadają jej lekkości, a jednocześnie są atrakcyjne i wielofunkcyjne.

Pojemna komoda dziecięca z szafkami i szufladami zapewni dużo miejsca do przechowywania szkolnych ubrań, a nawet materiałów szkolnych lub rzadziej używanych planszówek czy pudełek z klockami. Urządzając mały pokój dla ucznia nie musisz decydować się na pomocniczy regał lub szafę, szczególnie, gdy metraż znacząco Cię dyskryminuje – poprawnym rozwiązaniem może okazać się zestawieniem dwóch komód dziecięcych lub komody i dopasowanych półek do zawieszenia na ścianie. Do kompletu mebli dziecięcych potrzebne jest również łóżko. W małym pokoju ucznia dobrze sprawdzi się klasyczne pojedyncze łóżko z szufladą lub pojemnikiem na pościel. Dodatkowe miejsce do przechowywania zezwoli na szybkie i bezproblemowe sprzątnięcie pościeli lub innych, mniej używanych przedmiotów. Taka organizacja przestrzeni oraz uprzątnięcie przedmiotów w pokoju dziecka o małym metrażu stworzy poczucie przestronności i ładu, który pozwoli młodemu pierwszoklasiście nauczyć się organizacji. Urządzając mały pokój dla ucznia, tym bardziej pierwszoklasisty warto pamiętać, że dziecko nadal pragnie miejsca do przyjemności i odpoczynku. Zazwyczaj, dziecko przejęte nową sytuacją z chęcią pozwoli na zmniejszenie liczby zabawek i zmianę aranżacji pokoju, jednak warto stworzyć przestrzeń, gdzie swobodnie rozsypie swoje ulubione klocki. Planując nową aranżację pokoju pierwszoklasisty polecamy wspólnie wybierać dekoracje, dodatki lub kolorystykę mebli – może to okazać się świetną zabawą, pozwoli dziecku dobrze czuć się we własnym pokoju i sprawi, że młody uczeń chętniej będzie spędzał w nim czas rozwijając swoje zainteresowania.