Kolejna prelekcja dla seniorów w Szczawnie

wtorek, 28.7.2015 11:24 478 0

23. lipca 2015 r. seniorzy ze Szczawna-Zdroju w ramach projektu współfinansowanego  ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności  Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz Fundacji Wspierania Seniorów MELA wysłuchali kolejnej prelekcji.

Tym razem temat wykładu był następujący: Nagrody literackie: prawdziwe wyróżnienie czy tylko marketing? Prelekcję  przygotowała i poprowadziła Krystyna Jeruzalska pasjonatka bibliotekarstwa i wieloletnia dyrektorka Biblioteki pod Atlantami uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 100 nagród i konkursów literackich. Nagrody literackie określają grupę liderów na rynku wydawniczo-księgarskim. Nie jest to jednakże obiektywną oceną wartości literackiej, artystycznej czy naukowej dzieła. Nagrody to nie tylko wyznacznik oceny merytorycznej, ale także sukcesu komercyjnego, popartego skutecznymi działaniami z zakresu marketingu. Regulaminy konkursów wyznaczają – określają ramy sukcesu pisarskiego i wydawniczego. „Instytucja nagród”, to przedsięwzięcie łączące wokół siebie wszystkie środowiska zainteresowane książką.

Nagrody fundują i przyznają stowarzyszenia twórcze, fundacje, redakcje gazet, władze państwowe i samorządowe, przedsiębiorcy i organizacje gospodarcze. Nagrody noszą najczęściej imiona i nazwiska znanych postaci życia literackiego i dziennikarskiego lub nazwy miast. Za najbardziej prestiżowe na świecie uważa się wyróżnienia o długiej tradycji, powołane na początku XX wieku, m.in. Nagrodę Literacką Nobla (1901), francuską nagrodę Goncourtów (1903) czy amerykańską nagrodę Pulitzera. W Polsce wśród licznej grupy nagród literackich i wydawniczych za najważniejszą uważana jest Nagroda Nike, przyznawana corocznie w październiku za najlepszą książkę minionego roku. Fundatorami ustanowionej w 1997 roku nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Za inne znaczące wyróżnienia uznaje się obecnie m.in.: Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, Nagrodę Fundacji Kościelskich, Paszporty „Polityki”, Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę Mediów Publicznych, wyróżnienie „Europejski Poeta Wolności”, Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla, czy jedną z najmłodszych nagród przyznawaną przez Fundację im. Wisławy Szymborskiej.

- Rola nagród i rankingów polega na tym, że z jednej strony hierarchizują one pisarzy (również ze względu na zarobki), ale też zachęcają do pisania, tworzą coraz bardziej przejrzyste zasady współzawodnictwa, precyzyjnie definiują sukces pisarski i prowadzą też do zróżnicowania literatury - powiedziała Krystyna Jeruzalska.Po prelekcji  uczestnicy spotkania zadawali pytania i wypowiadali osobiste refleksje na temat wykładu. Spotkanie  cieszyło się ogromnym zainteresowaniem seniorów i niewątpliwie należało do bardzo udanych.

źródło: UM Szczawno-Zdrój

Dodaj komentarz

Komentarze (0)