Czy strażnik miejski może sprawdzić, czym palimy w piecu?

czwartek, 15.12.2016 09:04 2261 2

Wszelkie kwestie związane z przeprowadzaniem przez funkcjonariuszy straży miejskiej kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska określa art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013, poz.1232). Ustawa ta pozwala strażnikom na przeprowadzanie kontroli całodobowo w obiektach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 w pozostałych obiektach, w tym lokalach mieszkalnych.
Co jednak się stanie, gdy odmówimy wpuszczenia strażników do mieszkania, czy też zakładu pracy. Na pewno nikt nie będzie wyważał drzwi, jednak udaremnienie lub utrudnienie przeprowadzenia takiej kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3 (art,225 § 1 KK). Zatem przed podjęciem decyzji o uniemożliwieniu takiej kontroli należy poważnie się zastanowić. Nie chodzi tu o nękanie mieszkańców, lecz o skuteczną walkę z trucicielami, którzy spalając śmieci, każdego dnia emitują do atmosfery toksyczne spaliny bezpowrotnie niszczące nasze zdrowie, a nawet życie. Dzisiaj nikogo nie dziwi sytuacja, gdy badane są spaliny naszych samochodów, dlaczego zatem wielu oburza się na możliwość zbadania popiołu z pieca. W końcu chodzi tu o nasze zdrowie, środowisko i o to co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom. 

Przypominamy! Za spalanie odpadów poza spalarniami grozi mandat karny do 500 zł, a w przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu, na sprawcę tego czynu może być nałożona grzywna do 5000 zł.

źródło: Straż Miejska w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

olo czwartek, 15.12.2016 12:17
Bzdura. Nikt nie ma prawa wejść do mojego dom u bez nakazu sądowego.
Mogą mieć podejrzenie, że ja zatruwam okolicę, ale właśnie kocham się z żoną i nie wpuszczę ich. Pójdę siedzieć??!
Piszecie takie bzdury, że głowa boli.
Nie mogą zrobić nic i tyle.
czwartek, 15.12.2016 11:17
Taka jest treśc tego artykułu.
Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.

5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3.
Do mnie bez nakazu nie wejdą. A nieroby ze straży nie nie straszą.