Adwokaci rozjaśniają prawo w Wałbrzychu

czwartek, 19.12.2024 11:54 8243 1

Ogólnopolska akcja Naczelnej Rady Adwokackiej trwa również w Wałbrzychu. Mecenas Maciej Badora spotkał się w środę, 18 grudnia z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek. 

Ideą akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” jest kształtowanie świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Koordynowana jest ona przez Komisję Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. To już trzecia jej edycja. Od 2022 adwokaci i aplikanci w całym kraju wychodzą z inicjatywą edukacyjną, tym razem by pomóc dzieciom i młodzieży lepiej zrozumieć ich prawa i obowiązki. Temat przewodni tegorocznej edycji to ,,Małoletni wobec prawa - czy prawo dotyczy tylko dorosłych?”.

Jakie prawa mają niepełnoletni? A jakie obowiązki? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? A czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? O tym rozmawiał z licealistami wałbrzyski adwokat Maciej Badora. Dlaczego zdecydował się na to, aby spotkać się z nastolatkami?

- Chcę im pokazać, że prawo może być piękne - tłumaczy mecenas Badora.

Czy prawo to coś dobrego?

- Tak, oczywiście. Prawo jasno określa, jak ludzie powinni się zachowywać - odpowiada Julian Biskup z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

- Moim zdaniem prawo jest dobrą rzeczą, bo ustanawia granice. Prawo w Polsce jest normalne i dobre, ale w niektórych krajach jest inaczej. Mam na myśli na przykład Koreę Północną, tam prawo nie chroni ludzi, tylko ich niszczy - mówi Julia Strzelecka.

Co młodzieży najbardziej utkwiło w głowie po lekcji z prawnikiem?

- Zagadnienia związane z umowami i nieruchomościami - zaznacza Oliwia Gawlińska.

- Prawa i obowiązki dziecka - mówi z kolei Emilia Julian.

Akcja Naczelnej Rady Adwokackiej skierowana jest do podstawówek i szkół ponadpodstawowych. Wałbrzyski prawnik był z nią wcześniej w Szkole Podstawowej im. Józefa Pawlika w Czarnym Borze.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

=== sobota, 11.01.2025 13:15
Sędzia kalosz. To złodziejski system. Nie dość że was osądzą według swojego widzimisię, to jeszcze każą sobie za to zapłacić. To scheda od średniowiecza
do gnębienia niewolników. Tysiące przepisów praw cywilnych administracyjnych karnych budowlanych itd itd. sami prawnicy nie raz sie gubią juz w tym. Jeszcze dochodzi miedzynarodowe teraz z unii ktore zaprzecza naszemu.