Podsumowanie policyjnej akcji „PASY” na Dolnym Śląsku

poniedziałek, 1.2.2016 13:11 1259 1

Dolnośląscy policjanci przeprowadzili na terenie województwa kolejne wzmożone działania kontrolno – prewencyjne pod nazwą „Pasy”. Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa, a także, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Niestety okazało się, że z ponad 2300 skontrolowanych pojazdów, blisko połowa osób przemieszczających się nimi zlekceważyła przepisy obowiązujące w tym zakresie, a przypomnijmy, że właśnie pasy bezpieczeństwa w przypadku zderzenia najczęściej ratują ludzkie życie.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem, ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Zapięte pasy w momencie uczestniczenia w wypadku, to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Jedną z głównych przyczyn śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest właśnie naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z tych urządzeń, a także urządzeń przeznaczonych do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Niestety po raz kolejny okazało się, że wiele osób przemieszczających się pojazdami lekceważy przepisy obowiązujące w tym zakresie. Podczas przeprowadzonych w ostatnich dniach na terenie województwa dolnośląskiego policyjnych działań kontrolno – prewencyjnych, funkcjonariusze skontrolowali łącznie około 2321 pojazdów osobowych i ciężarowych. W 1048 przypadkach policjanci stwierdzili brak zapiętych pasów bezpieczeństwa u osób kierujących samochodami lub ich pasażerów. W 10 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili także nieprawidłowe przewożenie dzieci.

Przeprowadzane działania mają na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci.

źródło: Policja Dolnośląska

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

rado wtorek, 02.02.2016 17:30
Następne działanie powinny dotyczyć używania kierunkowskazów na skrzyżowaniach, zwłaszcza na rondach. Stopień lekceważenia tego przepisu jest zatrważający.