Kulturalne podsumowanie roku 2017

poniedziałek, 1.1.2018 13:05 1777 0

Mijający rok był przepełniony wydarzeniami kulturalnymi mniejszego i wielkiego formatu. Zaczęło się od finału jubileuszowego 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Później było już tylko więcej, częściej i bardziej okazale.

Aktorzy Teatru Dramatycznego rozpoczęli sezon w Starej Kopalni. W marcu swoje intensywne działania wzmogli pracownicy WOKu. Przygotowana przez nich Coolturalna Reaktywacja przyniosła pełen sukces.

Później w Boguszowie Gorcach gościli Łowcy.B. Do akcji wkroczyli także organizatorzy wystaw. W Centrum Kulturalno-Kongresowym WITOLD miał miejsce wernisaż grafiki dużoformatowej autorstwa Marcina Mielcarka.  Wystawą, jakiej Wałbrzych nie widział  nazwano „Sacrum Profanum” Andrzeja Boya Wojtowicza, a przy klimatycznej muzyce zgromadzeni w wałbrzyskiej kawiarni "Art Cafe - Pod Pretekstem" delektowali się obecnością artystów podczas wieczoru autorskiego z Justyną Koronkiewicz.

Relacja ze spotkania z poetką Justyną Koronkiewicz [WIDEO]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, teatrzyk Trele Morele działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Centrum Kultury zaprosił wszystkich miłośników swojej gry i aktorskiej pasji na premierę spektaklu pt. Zaczarowany Imbryk.Spektakl odbył się w sali widowiskowej Centrum „Witold” w Boguszowie-Gorcach. Magia teatru oraz czar  grupy Trele Morele sprawiły, że na widowni tłumnie zasiedli mieszkańcy Boguszowa-Gorc, a sala w szybie „Witold” wręcz „pękała w szwach”.

Przy wałbrzyskim kinie Apollo powstał Dyskusyjny Klub Filmowy. Doczekaliśmy się obserwatorium astronomicznego, a Wałbrzych gościł festiwal Brave Kids.

OTWARCIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO [WIDEO]

Wałbrzyski Teatr Dramatyczny odnosił wiele sukcesów na krajowej scenie konkursowej. Na swoim podwórku zorganizował zaś dwa duże festiwale: Dni Dramaturgii i znane w kraju Fanaberie. Stara Kopalnia aktywnie rozpoczęła sezon od majówki, później były jeszcze Festiwal Kolorów i Metal Mine Festiwal, KopalniaK i wiele mniejszych wydarzeń o lokalnym charakterze.Mieszkańcom Wałbrzycha bardzo podobały się też Dni Wałbrzycha, Dni Podzamcza, lokalny projekt Kolorowych Podwórek.

Mniej niż zwykle pozytywnych opinii zebrał Festiwal Kwiatów w Książu. Bardzo dużo emocji wzbudziło za to kwitnienie wałbrzyskiej Agawy w palmiarni, której owoc uniósł się aż ponad powierzchnię dachu.

Koniec roku obfitował w Festiwale związane z tradycjami górniczymi i świętami. Najpierw w Starej Kopalni bawili się górnicy, później wszyscy żyli już tylko świętami. Jarmarki, żywe szopki, jasełka i wreszcie Żywe Betlejem w Głuszycy. Koncert noworoczny w Aqua Zdroju zakończył obfity w wydarzenia kulturalne rok 2017.

Żywe Betlejem - Tak to wyglądało 2 tysiące lat temu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)