Kupujesz auto poleasingowe? To musisz wiedzieć

piątek, 24.11.2017 23:24 794 0

Bardzo często samochody poleasingowe osobowe są dostępne w bardzo okazyjnych cenach. Niestety wiele ofert może budzić obawy, czy rzeczywiście są uczciwe, a formalności podatkowo – prawne będą na tyle proste, że zakup takiego pojazdu będzie rzeczywiście opłacalny.

Sprawdź kto jest właścicielem pojazdu

Samochód, który już nie jest użytkowany w ramach umowy leasingu, może trafić do ponownego obrotu. Jego dalsze losy w dużej mierze zależą od tego, kto jest formalnie jego właścicielem oraz czy osoba, która go użytkowała, chce go zatrzymać na określonych warunkach.
W praktyce sprzedaży aut poleasingowych mogą one mieć jednego z trzech potencjalnych właścicieli: przedsiębiorstwo, pojedynczą osobę prowadząca działalności gospodarczą czy firmę leasingową.

W pierwszym przypadku duże firmy sprzedają większą ilość pojazdów po znacznie obniżonych cenach. Jednak należy być ostrożnym, gdyż stan techniczny tych samochodów, ze względu na dużą eksploatację, może pozostawiać wiele do życzenia. Ponadto należy się również liczyć z koniecznością doliczenia podatku VAT. Warto pamiętać, że podatek ten można odliczyć tylko wtedy, jeśli samochód będzie traktowany jako składnik majątku firmy.


W sytuacji zakupu samochodu poleasingowego od osoby, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, sprawa wygląda odmiennie. Zazwyczaj posiada ona tylko jeden samochód i po zakończonej umowie leasingu może ona sprzedać go po cenie rynkowej. Jest to opłacalne dla niej, ponieważ cena jest zazwyczaj wyższa niż innych samochodów poleasingowych. Po upływie pół roku od zakończenia umowy samochód może być sprzedany bez podatku VAT. Pod względem prawnym jest to zwykła transakcja kupna-sprzedaży samochodu.

Samochód od firmy leasingowej

Samochody, które nie zostaną sprzedane, trafiają do firmy, która udzielała na nie leasingu. Tego typu firmy bardzo chętnie takie samochody sprzedają i to po cenie znacznie niższe niż rynkowa lub ponownie oddają je w leasing. Ta druga propozycja jest szczególnie korzystna nie tylko dla osób prowadzących własną firmę, gdyż można z niej skorzystać w ramach leasingu konsumenckiego.


Korzyść ta wynika przede wszystkim z faktu, że raty leasingu są liczone o wartości znacznie niższej nic rynkowa. Pozwala to nabyć samochód bez posiadania większej gotówki, jak również zaciągania kredytu, który jest zawsze udzielany na mniej dogodnych warunkach. Zazwyczaj leasingodawca ogranicza wszelkie formalności do niezbędnego minimum. Samochody te są zazwyczaj sprawdzone pod względem technicznym. Nie można jednak zapomnieć, że przy ogólnym rozliczeniu należy uwzględnić podatek VAT. 

Artykuł powstał we współpracy z autakrajowe.com.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/31/06/01/bmw-2699555_960_720.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)