Laboratorium o wartości blisko miliona złotych ze wsparciem WSSE „INVEST-PARK”

środa, 13.11.2024 14:56 100 0

Laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii „INVEST-PARK LAB” rozpoczyna działalność na Politechnice Opolskiej. Inwestycja o wartości blisko miliona złotych została zrealizowana z dofinansowaniem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Laboratorium posłuży do celów dydaktycznych, naukowych, ale także do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, co jest szczególnie ważne w dobie dyskusji o zielonej energii.

 

– Trwa transformacja energetyczna, odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii. Brak mocy w systemie energetycznym, przestarzałe elektrownie powodują, że musimy szukać nowych rozwiązań szczególnie w tych obszarach, jak mamy nadprodukcję. Żebyśmy nie tracili tej energii, tylko ją mogli zmagazynować i wykorzystać relatywnie tanio wtedy, kiedy ona jest potrzebna, czyli na przykład w godzinach szczytów popołudniowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Sebastian Borucki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, gdzie właśnie rozpoczęło działalność nowoczesne laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii „INVEST-PARK LAB”.

 

W skład laboratorium wchodzi 40 paneli fotowoltaicznych i dwa falowniki: jeden hybrydowy, który obsługuje magazyn energii, oraz falownik onlinowy, czyli prądu stałego, który nadwyżki energii, jakie już nie zostały zmagazynowane w akumulatorach, przekazuje i zasila kampus Politechniki Opolskiej.
– Laboratorium będzie spełniało trzy funkcje. Pierwsza to dydaktyczna, czyli studentów kierunków: elektrotechnika, automatyka i robotyka i technologie energetyki. Również studenci analityki danych w biznesie będą mieli bardzo bogaty zasób pomiarów, które są gromadzone na serwerze, żeby jakieś analizy przeprowadzić. Drugi aspekt, to są naukowcy, których zadaniem będzie opracowywanie nowych algorytmów sterowania magazynami tak, żeby opłacalnym było ich użytkowanie ze względu na czas ich eksploatacji, ale przede wszystkim, żeby na tym zarabiać, kupować tanio energię, czy to z OZE, czy nawet bezpośrednio z sieci, i sprzedawać ją wtedy, gdy ona na rynku energii jest relatywnie droga. I trzecia funkcja: z tej infrastruktury, jak i gromadzonych danych, będą mogli korzystać przedsiębiorcy, będą oni mogli też implementować swoje algorytmy, jeżeli będzie taka chęć. Te urządzenia, które są zainstalowane, będą dostępne po prostu dla wszystkich zainteresowanych – wylicza prof. dr hab. inż. Sebastian Borucki.

 

– Laboratorium, to kolejna, bardzo ważna inwestycja dla naszej uczelni. To nie jest pierwszy projekt, który realizujemy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK”, w tym przypadku mówimy o magazynie, o fotowoltaice i o zarządzaniu energią odnawialną. Dlaczego to dla nas ważne? Ponieważ zależy nam, aby nasze studentki i studenci kształcili się na najwyższym poziomie, w jak najlepiej wyposażonych laboratoriach. Do tego potrzebujemy finansów, które jak wiemy, są niestety ograniczone – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. Nowe laboratorium warte jest blisko milion złotych, z czego 300 tys. zł przekazała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. – Otwarcie Laboratorium Optymalizacji Pracy Odnawialnych Źródeł Energii „INVEST-PARK LAB” to kolejny kamień milowy we współpracy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” z Politechniką Opolską. Dzięki naszej wspólnej inicjatywie przedsiębiorcy „strefowi” będą mogli nieodpłatnie korzystać z laboratorium oraz z wyników badań przeprowadzonych przez Politechnikę Opolską w zakresie odnawialnych źródeł energii. To szczególnie ważne w dobie dyskusji o zielonym biznesie, w którym wdrażanie odnawialnych źródeł energii jest dla wielu firm pierwszym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Powstanie laboratorium świadczy o dobrej współpracy, którą mamy nadzieję będziemy kontynuować – podkreśla Małgorzata Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Komunikacji i CSR Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)