Mongwon Chung z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha

dzisiaj, 8 godz temu 103 0

Pan Mongwon Chung, prezes HL Group i syn założyciela koncernu, od 1997 roku kieruje grupą HL, w tym spółką HL Mando. To dzięki jego wizji i decyzji w 2011 roku powstała w Wałbrzychu firma HL Mando Corporation Poland Sp. z o.o., która dziś zatrudnia ponad 1000 osób i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Pod jego kierownictwem spółka zainwestowała w Wałbrzychu już 204 mln euro, w tym w kompleksową rewitalizację terenów dawnego WAMAG-u – ważnego punktu na przemysłowej mapie miasta. Dzięki tej inwestycji udało się zachować elementy dziedzictwa technicznego oraz stworzyć nowoczesny zakład produkcyjny, w którym zatrudnienie znalazło ponad 500 osób.

Oprócz wkładu gospodarczego Pan Mongwon Chung i kierowana przez niego spółka HL Mando wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem społecznym. Firma konsekwentnie realizuje strategię odpowiedzialności społecznej, wspierając m.in. lokalne organizacje pozarządowe, szpitale, instytucje kultury oraz działania proekologiczne. Pomoc finansową otrzymały m.in. wałbrzyskie hospicjum, oddział dziecięcy szpitala, harcerze, Teatr Dramatyczny, lokalne zespoły folklorystyczne oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Firma wsparła także akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy oraz swoich pracowników dotkniętych skutkami wojny.

HL Mando aktywnie promuje sport i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, sponsorując lokalne kluby sportowe – w tym Górnik Wałbrzych, SKI TIGER Club, Klub Zapaśniczy czy Klub Akrobatyczny „9”. Uczestniczy również w akcjach takich jak „Czysty Wałbrzych”, łącząc wsparcie finansowe z aktywnym udziałem pracowników firmy.

W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju gospodarczego i społecznego miasta Pan Mongwon Chung został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha.

 

Honorowi Obywatele Miasta Wałbrzycha

 

 

1. Józef Pawlik - 1996

Organizator powojennego ruchu sportowego w Wałbrzychu, współzałożyciel KS Górnik Wałbrzych, uczestnik budowy skoczni narciarskich na Podgórzu i Wzgórzu Gedymina. Skoczek, biegacz i zjazdowiec narciarski. Po zakończeniu kariery zawodniczej nauczyciel i trener, wychowawca wielu pokoleń sportowców, w tym reprezentantów kraju w sportach zimowych.

 

2. Marian Szeja - 1996

Bramkarz drużyny piłkarskiej Zagłębie Wałbrzych i wielokrotny reprezentant Polski. Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Wraz z Zagłębiem uczestnik  meczów II rundy Pucharu UEFA. Finalista Pucharu Francji z drużyną Auxerre, w której przez osiem sezonów występował w tamtejszej lidze.    

 

3. Fryderyka Cohensius - 1997

Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury  w Zarządzie Miejskim Wałbrzycha w latach 1945-47. Organizatorka polskiego powojennego życia kulturalnego. Z jej inicjatywy powstawały pierwsze szkoły, kina, teatry, biblioteki i gazety, zabezpieczano i udostępniano zbiory muzealne, wreszcie do miasta zjeżdżały wybitne osobowości świata kultury, m.in. Ludwik Solski i Eugeniusz Geppert. 

 

4. Władysław Sowiński - 2000

Weteran II wojny światowej, dwukrotnie ranny, uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma zaszczytnymi odznaczenia cywilnymi i wojskowymi.

Zyskał wielkie uznanie jako organizator uroczystości okolicznościowych i spotkań z kombatantami oraz bezinteresownym upowszechnianiem wiedzy historycznej i obywatelskiej wśród dzieci i młodzieży.

 

5. Konrad Heinze – 2001

Nadburmistrz niemieckiego Freiberga. Współinicjator systematycznej współpracy partnerskiej społeczności Wałbrzycha i Freiberga. Umowa, która w tej sprawie została podpisana w 1999 roku, zakłada rozwijanie stosunków na polu nauki, kultury i sztuki, oświaty, sportu, rekreacji i turystyki, gospodarki komunalnej, handlu i przemysłu. Ożywione relacje między miastami trwają do dziś.

 

6. Paolo Agostinacchio – 2001

Prezydent włoskiego miasta Foggia. Wspólnie z władzami Wałbrzycha  doprowadził w 1998 roku do podpisania umowy partnerskiej dotyczącej przedsięwzięć związanych m.in. z ochroną środowiska, kulturą, wymianą młodzieży i sportem. Następstwem ówczesnych kontaktów były wizyty grup biznesowych i udział w targach w Foggii.

 

7. Jerzy Gronowski - 2003

Wieloletni aktor i koordynator pracy artystycznej w Teatrze Dramatycznym, aktor Teatru Lalki i Aktora, współpracownik Filharmonii Wrocławskiej, Opery Wrocławskiej i zespołu muzyki cerkiewnej. Wielka dolnośląska osobowość artystyczna. Lubiany i ceniony, nagrodzony m.in. Złotą i Srebrną Iglicą.

 

8. Szewach Weiss - 2003

Mieszkaniec Wałbrzycha ocalony przez polską rodzinę Potężnych, która po latach z jego inicjatywy otrzymała medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Profesor. Współuczestnik powstania państwa Izrael, ambasador Izraela w Polsce i orędownik przyjaźni polsko-izraelskiej. Dał temu wyraz w książkach i ożywionych kontaktach z władzami i mieszkańcami Wałbrzycha, czego następstwem była współpraca młodzieży polskiej i izraelskiej.   

 

9. Ignacy Dec - 2009

Profesor. Ksiądz biskup Diecezji Świdnickiej od początku jej istnienia w 2004 roku.

Obecny w życiu miasta jako uczestnik uroczystości religijnych, wygłaszający homilie, udzielający sakramentów, odbywający wizyty duszpasterskie. Zaangażowany w przedsięwzięcia służące dobru wspólnemu realizowane przez samorząd lokalny i organizacje społeczne. Patronował wielu cennym przedsięwzięciom kulturalnym, społecznym i religijnym. Orędownik powstania Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II.    

 

10. Anna Walentynowicz - 2010

Czołowa polska opozycjonistka antykomunistyczna. Współzałożycielka wolnych związków zawodowych w PRL, działaczka Solidarności.

Jej zwolnienie z pracy w Stoczni Gdańskiej tuż przed emeryturą stało się zarzewiem strajku, który w 1980 roku rozlał się na cały kraj.  Weszła wówczas w skład prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie komitetu założycielskiego Solidarności. Należała do najpopularniejszych postaci związku.

 

11. Czesław Paweł Dutka - 2014

Profesor. Rektor - założyciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa, pierwszej publicznej szkoły wyższej w Wałbrzychu. 

Filolog specjalizujący się w historii i teorii literatury, metodologii badań literackich i socjologii literatury. Przez trzy rektorskie kadencje (1999-2008) współtworzył w Wałbrzychu prężne środowisko akademickie, niestrudzenie zabiegając o rozwój nauki, kultury oraz regionalnej społeczności. Powołał do życia Wałbrzyskie Towarzystwo Naukowe, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa. Wyrazem uznania dla jego osiągnięć był m.in. tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha.

 

12. Bolko VI - 2015

Książę Pszczyński, Hrabia von Hochberg, baron na Książu.Potomek właścicieli Książa, Pszczyny, Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, Świebodzic, Boguszowa i Mieroszowa. Wnuk księcia Hansa Heinricha XV i księżnej Daisy von Pless.

Przedstawiciel rodu władającego zamkiem Książ w latach 1509 - 1943 roku bywał w Wałbrzychu od lat 70. minionego stulecia, angażując się w promocję zamku jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu i procesu budowania historycznej więzi między dawnymi i obecnymi dziejami Ziemi Wałbrzyskiej.    

 

13. Kazimierz Niemierka - 2015

Doktor nauk o kulturze fizycznej.

Zawodnik i trener sekcji lekkoatletycznych w klubach sportowych Wałbrzycha, organizator sportu w samorządzie i branży górniczej, nauczyciel wychowania fizycznego i wykładowca wyższych uczelni, autor książek o tematyce sportowej. Propagator walorów Ziemi Wałbrzyskiej i działacz społeczny związany m.in. ze środowiskiem sportowym, górniczym, turystycznym oraz Zespołem Pieśni i Tańca Wałbrzych, a także wolontariusz Fundacji Anny Dymnej.

 

14. Elżbieta Lonc – 2016

Profesor. Biolog specjalizująca się w parazytologii. Nauczyciel akademicki związana z Uniwersytetem Wrocławskim i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałbrzychu, gdzie od 2008 roku przez dwie kadencje pełniła funkcję rektora.

W Wałbrzychu przyczyniła się do poszerzenia oferty edukacyjnej, co doprowadziło do wzrostu liczby studentów. Efektem jej starań była także internacjonalizacja procesu kształcenia i ukierunkowanie procesu dydaktycznego na praktyczne przygotowanie absolwentów do wymagań regionalnego rynku pracy.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)