Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz
Hodowla zwierząt gospodarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. Co roku, do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, rolnicy zgłaszają kilka tysięcy wypadków, do których dochodzi przy obsłudze zwierząt gospodarskich. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta. Podczas obsługi zwierząt odnotowywane są również upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach.
Najczęstsze przyczyny niebezpiecznych zdarzeń to: reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (podejście do zwierząt bez uprzedzenia, hałas, ból, strach), narowistość i agresja zwierząt, niewłaściwy sposób obsługi, niewłaściwe warunki bytowania (nadmierne zagęszczenie, brak dostępu do wody paszy, oraz wybiegów), infrastruktura nie przystosowana do profilu produkcji i obsady zwierząt (brak korytarzy paszowych, ogrodzeń, ciasnota).
Świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt, zaspokojenie ich potrzeb, przyjazne nastawienie obsługującego, powtarzalność czynności podczas codziennej obsługi, ograniczają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, które kończą się dotkliwymi urazami, stresem i stratą czasu. Należy pamiętać, że odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest uregulowane prawnie. Kluczową rolę odgrywa tu Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 września 2017 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Przywołany akt prawny zawiera definicję obsługi zwierząt, jak również liczne normy odnoszące się do bezpiecznego postępowania.
Podstawą bezpiecznej pracy ze zwierzętami, jest stworzenie im odpowiednich warunków bytowych i umożliwienie wykazywania naturalnych zachowań behawioralnych, czyli zapewnienie dobrostanu. Dobre warunki pracy dla obsługi oraz prawidłowe warunki utrzymania zwierząt, to przyjemniejsza i bezpieczniejsza praca.
Przy zapewnieniu dobrych warunków zoohigienicznych, zwierzęta czują się dobrze, są spokojniejsze, dzięki temu również ich obsługa jest bezpieczniejsza. Utrzymywanie zwierząt w dobrych warunkach zoohigienicznych: suche, jasne i pozbawione przeciągów pomieszczenia, o optymalnym dla każdego gatunku zagęszczeniu, sprzyjają spokojnemu zachowaniu zwierząt, a przez to bezpieczeństwu obsługi. Ciemność, duża wilgotność, przeciągi, duże zagęszczenie powodują, że zwierzęta źle się czują, są pobudzone i mogą być agresywne, co z kolei stwarza zagrożenie dla obsługi.
Poruszając się pomiędzy zwierzętami, należy sygnalizować swoją obecność głosem lub dotykiem – unikniemy wtedy przestraszenia zwierząt i ich niespodziewanej reakcji, która może prowadzić do groźnych dla życia, a nawet śmiertelnych obrażeń.
Rolniku pamiętaj!
Działanie z wyobraźnią i świadomością występujących zagrożeń przy pracach w gospodarstwie rolnym, w szczególności przy obsłudze zwierząt gospodarskich, jest najlepszym sposobem uniknięcia wielu ludzkich tragedii.
/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej www.krus.gov.pl /
Komentarze (0)