Nużeniec ludzki – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

piątek, 27.8.2021 13:39 824

Nużeniec jest pasożytem wywołującym chorobę zwaną nużycą. Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny i objawy nużeńca oraz jak wygląda jego leczenie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Objawy nużeńca mogą być zróżnicowane. Na początku może się pojawić tylko lekkie swędzenie skóry, a następnie mogą wystąpić bardziej zaawansowane objawy. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na temat nużeńca ludzkiego, przeczytaj nasz artykuł.

Co to jest nużeniec ludzki?

Nużeniec jest pasożytem zaliczanym do roztoczy, który wywołuje chorobę zwaną nużycą. Nużeniec żywi się wydzieliną gruczołów łojowych, łojem, przesączem osocza krwi i i komórkami nabłonka. Zarażenie się nużycą jest możliwe przez bezpośredni kontakt z chorym, ale można także zarazić się od osoby, która przebywa w tym samym pomieszczeniu. Do zarażenia nużycą może dojść również przez dotyk -  m.in. u kosmetyczki czy fryzjera, a także np. w drogerii (poprzez dotyk skażonych testerów kosmetycznych). 

Przyczyny nużeńca ludzkiego

Za główną przyczynę nużeńca ludzkiego uważa się brak zachowania podstawowych zasad higieny. Pasożytem można się zainfekować nie tylko bezpośrednio chorego człowieka, ale także dotykając tych samych przedmiotów. Dotyczy to m.in. przyrządów toaletowych, kosmetyków, odzieży, ręczników i pościeli.

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek i inne objawy nużeńca ludzkiego

Nużeniec ludzki może powodować szereg różnych objawów. Oto najważniejsze objawy zakażenia nużeńcem:

  • grudki, wypryski i krostki na dłoniach i stopach;
  • zaczerwienienie, przesuszenie i łuszczenie się skóry;
  • podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie oczu;
  • zapalenie mieszków włosowych rzęs;
  • przewlekłe zapalenie brzegów powiek;
  • trądzik różowaty.

Zakażenie nużeńcem może także przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że ok. 60 proc. ludzkiej populacji to bezobjawowi nosiciele tego pasożyta. Nosiciele bezobjawowi również są narażeni na rozwój choroby (w zależności od odporności i innych czynników, które wywołują chorobę).

Leczenie nużeńca ludzkiego

Leczenie zakażenia nużeńcem jest procesem długotrwałym. Farmakoterapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Terapię nużeńca można wspomóc poprzez kosmetyki z naturalnymi substancjami – m.in. dekspantenolem, olejkiem szałwiowym i herbacianym, wyciągiem z aloesu czy kwasem hialuronowym.

Nużyca często jest mylona z innymi schorzeniami, ponieważ nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi objawami nużeńca ludzkiego. Warto jak najszybciej rozpocząć leczenie nużycy, ponieważ może ono trwać nawet kilka miesięcy.

Nużeniec ludzki - skuteczne leczenie nużeńca

Koniecznie sprawdź sposoby kuracji z Azji!
Maść ZZ i krem XFML.

Więcej szczegółów na
https://nuzeniec.com.pl/