Odwodniona skóra twarzy – przyjrzyjmy się jej bliżej

środa, 29.12.2021 13:46 121

Odwodniona skóra twarzy, czyli mówiąc inaczej skóra, która uległa dehydratacji, to problem dotykający sporą część z nas. Jeśli Twoja skóra nadmiernie wysycha i staje się wręcz szorstka i przesuszona, nie ma powodów do obaw – jest to przypadłość, z którą dosyć łatwo jest się uporać, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie rozwiązania. Zastanówmy się więc wspólnie – jak nawodnić odwodnioną skórę i jakie kosmetyki mogą się nam w tym przydać?

Odwodniona skóra twarzy –jak ją rozpoznać?

Zanim przejdziemy do kwestii, jak nawodnić odwodnioną skórę, musimy zatrzymać się chwilę przy tym, jak w ogóle ją rozpoznać. Objawy, jakie niesie ze sobą odwodniona skóra twarzy, są raczej charakterystyczne i dosyć łatwo jest stwierdzić, że problemem, z jakim się borykamy, jest właśnie dehydratacja. Należą do nich głównie:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • uczucie ściągnięcia skóry;
  • nadmierne złuszczanie się naskórka;
  • miejscowe pojawienie się szorstkich miejsc na skórze.

Jeśli poznajesz któryś z tych objawów, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, że przypadłość, z jaką się mierzysz, to właśnie odwodniona skóra twarzy. W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie wymienione wyżej dolegliwości częściej pojawiają się w okolicach zimy, gdzie mróz i niska temperatura mają fatalny wpływ na stan naszej skóry. Jeśli więc w momencie, gdy za oknem pojawiają się pierwsze przymrozki, na Twojej twarzy zaczynają wykwitać szorstkie i czerwone miejsca – najprawdopodobniej Twoja skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Jak nawodnić odwodnioną skórę w taki sposób, by przyniosło nam to oczekiwaną ulgę?

Jak nawodnić odwodnioną skórę twarzy?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego problem, jakim jest odwodniona skóra twarzy, w ogóle nas dotyczy. Bardzo często ma to związek z rozchwianą lub nawet częściową zniszczoną warstwą hydrolipidową. Czym ona jest? Mówiąc najbardziej ogólnie – naszym naturalnym nawilżeniem, na które składa się między innymi sebum. Warstwa hydrolipidowa pomaga naszej skórze zachować dobrą kondycję i być cały czas odpowiednio nawilżoną. W wielu wypadkach jednak sami się jej nieumyślnie pozbywamy, stosując zbyt agresywne mydła, żele myjące i inne kosmetyki. 

W wyniku przerwania się warstwy lipidowej, nasza skóra zacznie miejscowo się odwadniać. Jak nawodnić odwodnioną skórę? Przede wszystkim zrezygnować ze wszystkich rzeczy, które nie pozwalają jej zachować swojego naturalnego nawilżenia. Dotyczy to zwłaszcza agresywnej chemii, bogatej w SLS. Jedynie eliminacja czynników, które wpływają na zachwianie naszej naturalnej równowagi mikrobiomu, są w stanie utrzymać nawilżenie skóry w ryzach.

Odwodniona skóra twarzy a kosmetyki

Jeśli chcemy dobrze nawodnić naszą skórę, postawmy na delikatne kosmetyki hipoalergiczne lub takie, które są przeznaczone dla skóry wrażliwej. Tylko takie rozwiązanie da nam pewność, że nasza warstwa hydrolipidowa działa bez żadnych zarzutów i utrzymuje substancje odżywcze wewnątrz naszej skóry. Zdecydowanie warto postawić także na krem nawilżający. Jego regularne stosowanie wraz ze zmianą kosmetyków myjących jest w stanie rozwiązać nasz problem z przesuszającą się skórą.