Otwarcie nowej trasy zwiedzania w Twierdzy Srebrna Góra już 1 czerwca!

piątek, 26.4.2024 14:13 199

Dzięki wysiłkom Gminnej Spółki „Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.” oraz władz Gminy Stoszowice, od kilku lat stale wzrasta liczba turystów odwiedzających zespół fortyfikacyjny i Twierdza jest przygotowana na więcej.

  • Zaplanowane działania mają na celu przywrócenie dawnego charakteru Twierdzy w Srebrnej Górze, dzięki czemu mieszkańcy oraz turyści z kraju i ze świata będą mogli zobaczyć ją w kształcie niewidzianym od 1867 roku, kiedy to ostatecznie wycofano garnizon z terenu warowni.
  • Rewitalizacja przestrzeni stworzy szanse na nowe otwarcie dla grup docelowych, które dotychczas nie mogły w sposób pełny korzystać z uroków tego miejsca. Zaplanowano udostępnienie nowych części Twierdzy, zarówno wnętrz, jak i przestrzeni oraz ciągów komunikacyjnych, osobom z niepełnosprawnością ruchu, słuchu czy wzroku i osobom starszym z osobą towarzyszącą.
  • Rodziny z małymi dziećmi będą mogły skorzystać z wypożyczanych drewnianych wózków spacerowych, co ułatwi im poruszanie się po terenie. Będą one stanowiły pomniejszone repliki wozów jakimi w dawnych wiekach dowożono zaopatrzenie do twierdzy.
  • W salach Lazaretu i Kawalieru będą prezentacje, wystawy, pokazy, wykłady związane z dawnym funkcjonowaniem i życiem Twierdzy oraz pokazy i warsztaty rzemiosła. Podobnie jak trzysta lat temu przestrzeń wypełnią odgłosy uderzających młotków czy piłowania drewna. Odwiedzający obiekt będą mogli nie tylko zobaczyć jak wyglądała praca dawnego rzemieślnika, ale również samemu wykonać przedmioty z drewna. Materiały wykorzystane do prowadzonych warsztatów będą pochodziły z terenu samej twierdzy, która przez lata zaniedbywana zostanie oczyszczona z drzew, których systemy korzeniowe niszczą dziś mury zabytkowej twierdzy. Poza drewnem materiałem poddawanym obróbce stanie się glina czy kamień.

W murach Twierdzy, żądni przygody goście będą mogli poznać życie w dawnych wiekach. W zależności od potrzeb oraz czasu jakim będzie dysponował zwiedzający może to być kilkugodzinna zabawa lub kilkudniowe doświadczenie w postaci weekendów z dawnym rzemiosłem w Twierdzy włącznie z survivalowym noclegiem pod namiotami.

Jest pięknie! Zachęcamy do zwiedzania i powrotów do Twierdza Srebrna Góra

„Jesteśmy na finale projektu Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Po trzech latach niełatwych zadań, pracy wykonawców w mrozie, zimnie, bieżącej kontroli przez projektantów, inspektorów nadzoru, uzgodnień z nami, rozwiązywania problemów, myślenia nad najbardziej interesującym kontentem wystaw, zadanie zamknęliśmy w kwocie 26 492 376,63 zł brutto uroczystą konferencją.

Każda złotówka została spożytkowana efektywnie, tak żeby zaproponować odwiedzającym zupełnie nowe przestrzenie. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy w mniejszym czy większym stopniu przyczynili się do zmian, nie zrobilibyśmy tego bez zaangażowania wielu osób, którym serdecznie dziękuję.” - opowiada prezes Zarządu Spółki, Emilia Pawnuk.

Przypominamy co dziś można zobaczyć w największej fortyfikacji Europy.

Twierdza jest czynna codziennie, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Niewątpliwą atrakcją jest już sam wygląd przewodnika, który ubrany w mundur żołnierza pruskiego z XVII w. od razu przeniesie Was w wir historii. Zwiedzanie potrwa godzinę, i jest podane w bardzo przystępnej formie z humorem i dowcipem. W trakcie zwiedzania odwiedzicie pomieszczenia w sercu Donjonu, zobaczycie repliki artylerii z okresu, umundurowanie, studnie, która zasilała obiekt w wodę oraz izby żołnierskie. Zwieńczeniem zwiedzania jest pokaz wystrzału z broni czarnoprochowej.  Warto wspomnieć, że dla gości nie mówiących po polsku Twierdza oferuje audioprzewodniki w kilku językach.

Szczegóły znajdziecie na www.forty.pl

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. 

Projekt "Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra" realizowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.