Podstawowe informacje, o których powinniśmy wiedzieć przed cyklinowaniem parkietu

środa, 30.3.2022 10:09 219

Czy cyklinowanie podłogi ma jakieś wady?

Wiele mówi się o tym, że cyklinowanie podłogi to doskonałe rozwiązanie, które pomoże nam odświeżyć wygląd naszej posadzki. Niewątpliwie jest to prawda. Jak wiadomo, cyklinowanie podłogi to proces polegający na szlifowaniu nawierzchni drewnianych. W tym celu używa się specjalnej maszyny, czyli cykliniarki. Urządzenie to wyposażone jest w tarcze lub odpowiednie pasy z papieru ściernego. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest zaopatrzenie się – jeżeli planujemy samodzielne cyklinowanie parkietu – w inne urządzenia szlifierskie, by naszą podłogę kompleksowo poddać renowacji i wykonać to zadanie dokładnie. Podczas samego cyklinowania dochodzi do starcia górnej warstwy drewna oraz pokrywającej go warstwy ochronnej. Oznacza to więc, że zostanie usunięte około jednego lub dwóch mm wierzchniej warstwy posadzki. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie różnego rodzaju uszkodzeń, takich jak wgniecenia, zarysowania czy zabrudzenia. Jak widać więc, cyklinowanie parkietu posiada szereg zalet. Zastanówmy się jednak na tym, czy jest ono zupełnie bez wad. Z czym powinniśmy się liczyć, jeżeli zamierzamy dokonać renowacji naszej drewnianej posadzki? Jakie niedogodności mogą stanąć na naszej drodze? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części niniejszego tekstu.

Cyklinowanie podłogi a wady tego zabiegu renowacyjnego

Kiedy mówi się o różnego rodzaju zaletach, które niesie ze sobą cyklinowanie parkietu, między innymi wymienia się zmianę wyglądu w posadzki. Oczywiście wiąże się to z zniwelowanie jej ewentualnych zarysowań i wgnieceń czy zabrudzeń, ale wspomnieć należy, że wraz ze ze szlifowaniem górnej warstwy naszej posadzki, zmieni się jej wygląd. Odkryte zostaną nowe warstwy drewna, co wpłynie na estetykę posadzki. jak wiadomo, drewno z czasem staje się ciemniejsze, dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie parkietu, musimy mieć świadomość tego, że po tym zabiegu będzie on jaśniejszy. Ponadto nie do końca zawsze możemy w pełni przewidzieć to, jak będzie wyglądała nasza podłoga po zabezpieczeniu jej. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na lakierowanie, czy wybierzemy olejowanie, może okazać się, że nasza drewniana podłoga będzie prezentowała się inaczej niż dotychczas. Musimy również wspomnieć o tym, że cyklinowanie parkietu to proces czasochłonny. Oznacza to więc, że jeżeli planujemy renowację naszej podłogi, powinniśmy liczyć się z tym, że konieczne będzie opuszczenie całego mieszkania nawet na ponad tydzień. Istotne jest również to, że cyklinowanie parkietu wymaga od nas całkowitego opróżnienia pomieszczenia, co szczególnie w mieszkaniach może być utrudnione ze względu na niewielką ilość miejsca. Zobowiązani jesteśmy również do tego, by wspomnieć o tym, że cyklinowanie podłogi nie jest możliwe na każdej drewnianej posadzce. Jeżeli okaże się ona zbyt cienka, ze szlifowanie jej wierzchniej warstwy może spowodować osłabienie drewna a tym samym wzmocnić jej podatność na uszkodzenia.

Na jakiej z drewnianych podłogach możemy wykonać cyklinowanie?

By cyklinowanie podłogi zostało w ogóle przeprowadzone, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Jeżeli podłoga została zalana, a klepki napęczniałe, cyklinowanie nie będzie możliwe. Wtedy też konieczna jest wymiana podłogi na nową. Jakie zatem posadzki drewniane mogą zostać poddane cyklinowaniu? Bardzo popularne jest cyklinowanie parkietu, ale muszą to być jednak klepki wykonane z naturalnego drewna. Ponadto cyklinowaniu mogą zostać poddane drewniane mozaiki oraz podłogi z litych desek. Warto wiedzieć również o tym, że panele podłogowe warstwowe także możemy poddawać szlifowaniu, ale tylko w tym przypadku, gdy wierzchnia warstwa drewna jest odpowiedniej grubości. Cyklinowanie możemy wykonać nawet na schodach drewnianych oraz listwach przypodłogowych wykonanych z naturalnego drewna.

Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu nie jest zabiegiem, który przeprowadza się często. Zazwyczaj renowacji tej dokonuje się co kilkanaście a nawet co kilkadziesiąt lat - zazwyczaj przy większym remoncie mieszkania lub domu. Kluczowe jest jednak tutaj to, by zwrócić uwagę na stan naszej posadzki. Jeżeli zatem parkiet jest podniszczony i wygląda nieestetycznie, warto rozważyć jego odnowienie. Ponadto, jeżeli zauważyliśmy różnego rodzaju nierówności lub pojawiające się szpary, musimy wiedzieć o tym, że cyklinowanie parkietu pomoże nam zniwelować tego typu niedoskonałości. Nawet wtedy, gdy niektóre klepki są ruchome lub mocno zniszczone, możemy je na tym etapie wymienić. istotne jest także to, że cyklinowanie parkietu odbywa się także na podłodze, która została do położona. Wymaga ona odpowiedniego wykończenia, które wykonuje się dopiero po przeprowadzeniu cyklinowania. W przypadku, kiedy nasza podłoga nie jest szczególnie zniszczona, ale zamierzamy wymienić jej warstwę ochronną na nową, czyli nałożyć nowy lakier, powinniśmy najpierw dokonać jej cyklinowania.