Podsumowanie roku 2014 w Straży Miejskiej
Każdego dnia od świtu, do zmierzchu, a kiedy jest taka potrzeba także nocą funkcjonariusze wałbrzyskiej Straży Miejskiej są obecni na ulicach miasta. Z uwagą, skupieniem i pokorą pracują dla mieszkańców Wałbrzycha.
W 2014r. ta mrówcza praca przełożyła się na ponad 19 tys. interwencji, które podjęli w trosce o bezpieczeństwo wałbrzyszan. Załatwili 748 skarg mieszkańców naszego miasta. Najczęściej pomagali mieszkańcom Podgórza, a najbardziej zadowoleni z pracy swoich dzielnicowych byli mieszkańcy Szczawienka.
W ubiegłym roku szybka reakcja funkcjonariuszy pozwoliła na uratowanie 5 istnień ludzkich - trzech mężczyzn i dwóch kobiet.
Strażnicy miejscy przeprowadzili niezliczoną ilość interwencji dotyczącą dobra zwierząt, współpracując na mocy podpisanego porozumienia ze Strażą dla zwierząt oraz wałbrzyskim Schroniskiem dla zwierząt. Odbierali psiaki właścicielom, którzy niewłaściwie się nimi opiekowali, przewozili do schroniska porzucone zwierzęta, pomagali w uwolnieniu się lisom, sarnom, dzikom, ptactwu, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich życiu.
Dzięki interwencji Straży Miejskiej ujęto w 2014 r. na gorącym uczynku 7 złodziei. Ich łupem padła kostka brukowa, drewno, metalowe pręty z budowy drogi, róże, kwiaty z cmentarza, zabawki.
Funkcjonariusze odnaleźli zagubionego chłopca oraz ujęli handlarzy narkotyków, ujawnili 2 poszukiwane przez Policję osoby, „złapali” na gorącym uczynku włamywacza oraz nożowniczkę.
Strażnicy badali, sprawdzali i kontrolowali miejsca, gdzie ujawniono niebezpieczne substancje - ulice: Ludowa, Wyszyńskiego, Sikorskiego. Przyczynili się do zlikwidowania dzikich wysypisk śmieci na terenie miasta - na ulicach Ceglanej, Głuszyckiej, Prostopadłej, Villardczyków. Niejednokrotnie zmuszeni byli do obligowania właścicieli terenów do utrzymania czystości na posesjach.
Ubiegły rok można by nazwać w straży miejskiej rokiem pszczoły. Aż 7-krotnie funkcjonariusze interweniowali wspólnie z dyżurującym pszczelarzem w kwestii usuwania kokonów wyrojonych owadów.
Stale i niezmiennie wspomagali w działaniach Straż Pożarną, zabezpieczając tereny, na których strażacy prowadzili akcje ratownicze, ale też niejednokrotnie korzystali z pomocy strażaków np. przy: awaryjnym wycinaniu drzew lub ściąganiu kota z drzewa.
W styczniu 2014r. Straż Miejska rozpoczęła trwająca nadal, kontrolę prawidłowości segregacji odpadów w gospodarstwach domowych wałbrzyszan. Kontynuowała również, rozpoczętą w ubiegłym roku przez Urząd Miejski w Wałbrzychu pod hasłem „Przyłącz się!” akcję, obligującą właścicieli nieruchomości do skanalizowania swojej posesji.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej usunęli na koszt właściciela w ubiegłym roku z wałbrzyskich dróg 10 pojazdów.
Dla najliczniejszej pod względem ilości mieszkańców dzielnicy miasta Wałbrzycha - Podzamcza - została powołana za sprawą Straży Miejskiej – specjalna komisja zajmująca się opracowaniem planu poprawy bezpieczeństwa.
W 2014r. wałbrzyszanie mieli możliwość wybrania strażnika, którego darzą największym zaufaniem. Przypominamy, że zwyciężyła funkcjonariuszka współtworząca patrol szkolny mł. specj. Adela Łuc.
Strażnicy miejscy czterokrotnie spotykali się z beneficjentami ośrodków terapii zajęciowej, wspólnie tańcząc, śpiewając, czytając, czy biesiadując.
Trzeba podkreślić, że rok 2014, to rok mozolnej i bardzo trudnej pracy zespołu strażników oraz policjantów zajmujących się likwidacją wałbrzyskich biedaszybów. To rok tragicznej śmierci 24-latka w biedaszybie na ulicy Strzegomskiej, to rok wielkich szkód, jakie wyrządzili „kopacze” chociażby zaburzając infrastrukturę ulicy Kosteckiego.
W ubiegłym roku niezmiennie inspektor Kruk - Strażnik Miejski, odwiedzał wałbrzyskie szkoły i przedszkola. Uczestniczył w piknikach rodzinnych i szkolnych festynach. Funkcjonariusze patrolu szkolnego przez tysiące godzin mówili, mówili i mówili, przeprowadzając prelekcję, pogadanki z uczniami i przedszkolakami o bezpiecznej drodze do szkoły, bezpiecznych wakacjach, czy feriach.
W 2014r. pierwszy raz w 23-letniej historii Straży Miejskiej w Wałbrzychu patrol konny funkcjonował aż do ostatniego dnia roku. Strażniczki przez 9 miesięcy patrolowały tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego, Szczawienka oraz Podzamcza, stając się naszą eksportową wizytówką. W 2014r. odbył się po raz drugi, z udziałem patrolu konnego Straży Miejskiej, marsz konny XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich ulicami naszego miasta.
Na przestrzeni 12 miesięcy 2014r. funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonali kontroli 465 nieruchomości w zakresie przestrzegania przez ich mieszkańców obowiązku segregacji odpadów. Skontrolowano również 109 posesji biorąc pod uwagę wywiązanie się właścicieli z obowiązku podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.
W liczbach praca Straży Miejskiej wygląda następująco. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w 2014 r. podjęli interwencję do:
-
1812 osób spożywających alkohol w miejscu objętym zakazem, z czego pouczono 1093 sprawców wykroczenia, a 689 osób zostało ukaranych mandatami karnymi; pozostałe sprawy rozstrzygnie wałbrzyski sąd;
-
112 osób palących tytoń w miejscach zabronionych, strażnicy pouczyli 85 osób, ukarano 24 palaczy;
-
542 osób, które opiekowały się zwierzętami w niewłaściwy sposób, czy to nie zachowały należytych środków ostrożności przy ich trzymaniu, czy nie dopełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie - 410 osób pouczono o obowiązku sprzątania po psie, w 36 przypadkach pouczenie okazało się niewystarczające i właściciele psów zostali ukarani mandatem; w stosunków do 76 mieszkańców miasta strażnicy podjęli czynności dotyczące kontroli obowiązkowych szczepień psa przeciwko wściekliźnie, 31 właścicieli zwierząt ukarano w związku z brakiem obowiązkowych szczepień, w pozostałych przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości;
-
1050 osób, których zachowanie naruszało normy obyczajowe, a także do osób, które zanieczyszczały przestrzeń publiczną miasta; strażnicy zmuszeni byli ukarać 216 osób, w stosunku do 834 zastosowano rozmowę pouczającą;
-
135 osób, które rozklejały ogłoszenia w miejscach do tego nie przeznaczonych; 100 osób pouczono i nakazano ściągniecie ogłoszeń, w 35 przypadkach strażnicy zmuszeni byli nałożyć mandaty;
-
157 właścicieli nieruchomości, nakazując w związku z "akcją porządki", czy "akcją zima", uprzątnięcie terenów stanowiących ich własność; 144 osób pouczono o potrzebie zachowania czystości; na terenie 13 nieruchomości stwierdzono tak duże zaniedbania, że ich właściciele zostali ukarani mandatami karnymi;
-
2416 osób łamiących przepisy określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym;ukarano 650 kierowców, w 1610 przypadkach wystarczające było zastosowanie rozmowy pouczającej; 156 spraw przekazano do sądu;
Funkcjonariusze Straży Miejskiej, wykonujący prace w Referacie Wykroczeń - Fotoradaru i Monitoringu w 2014r. nałożyli blisko 8,5 tysiąca mandatów dotyczących wykroczeń zarejestrowanych za pomocą urządzenia pomiarowego rejestrującego prędkość poruszających się pojazdów. Prawie 1000 kierowców zostało pouczonych w związku z przekroczeniem prędkości. Przeciwko 500 toczą się sprawy w wałbrzyskim sądzie.
Miejską autostradą w 2014r. była al. Ch. de Gaulle'a. Tutaj za pomocą fotoradaru zarejestrowano najwięcej wykroczeń, również tu kierowcy poruszali się z największą prędkością. Najniebezpieczniej, biorąc pod uwagę prędkość poruszających się pojazdów, jest na ulicy Głównej, Wyszyńskiego oraz na al. Wyzwolenia. Średnia wysokość mandatu nałożonego przez strażnika za wykroczenie dotyczące przekroczenia prędkości wyniosła 117 zł.
W porównaniu z ubiegłymi latami kierowcy poruszają się coraz wolniej, to znaczy bezpieczniej. To że „zdjęli nogę z gazu”, poprawia nie tylko bezpieczeństwo w ruchu kołowym, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych. To dzięki fotoradarowi piesi chcący przejść przez przejście dla pieszych na ulicy Wieniawskiego, nie muszą już ze strachem wypatrywać pędzącego tuż na nich pirata drogowego. Kierowcy nauczyli się, że na Wieniawskiego, trzeba jechać powoli. Piesi mogą się czuć bezpiecznie - dzięki fotoradarowi.
źródło: Straż Miejska w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)