Przedstawiciele Brave Kids zawitali na Dni Wałbrzycha oraz na Piknik w Książu

poniedziałek, 8.9.2014 10:25 1275 0

Organizatorzy i wolontariusze Brave Kids uczestniczyli w wałbrzyskich imprezach  w ostatni weekend. Wzięli udział w Dniach Wałbrzycha i w Targach Organizacji Pozarządowych „Pasja Przygoda Adrenalina – Operacja Książ 2014”. W ramach złożonego projektu „Centrum Wielokulturowe Brave Kids” do Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego uczestniczą w wałbrzyskich wydarzeniach, aby przypomnieć, przybliżyć, zapoznać mieszkańców z ideą tego wyjątkowego projektu.

Przypominamy, że w tym roku na przełomie czerwca i lipca po raz pierwszy gościliśmy dzieci i ich opiekunów z Brave Kids z Iranu, Indii, Nepalu i Zimbabwe. Dzięki Brave Kids     w Wałbrzychu było sporo pozytywnej energii, radości i uśmiechów. Wiele wałbrzyskich rodzin włączyło się w goszczenie dzieci i ich liderów w swoich domach. Do akcji włączyła się także wałbrzyska młodzież i jako wolontariusze wspierali organizatorów w przygotowaniach oraz organizacji tegorocznej edycji Brave Kids.

Brave Kids to unikatowe wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, prezentujące rzadkie, ginące tradycje z całego świata. To spotkanie ludzi odważnych, którzy mówią o tym skąd pochodzą, jakie są ich wartości, obyczaje, kultura i duchowe dziedzictwo oraz integrują  się z polskim społeczeństwem.

Fundacja „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej jako partner i organizator Brave Kidw Wałbrzychu ma wiele ciekawych planów, działań, pomysłów na kolejne edycje projektu. Jednym z nich jest utworzenie Centrum Wielokulturowego Brave Kids w Parku Wielokulturowym „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.

Złożyli wniosek o utworzenie, organizację takiego wałbrzyskiego Centrum w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2015. Wniosek został zweryfikowany pozytywnie przez wałbrzyską Komisję WBP i zostali zaproszeni do działań promujących projekt.

Co to jest "Centrum Wielokulturowe Brave Kids"? Co to ma być? Gdzie to ma być? Jakie są plany?

Centrum Wielokulturowe Brave Kids ma być platformą do wymiany kulturowej, pokoleniowej, szerzenia tolerancji, otwartości, propagowania edukacji wielokulturowej, budowania partnerstwa, wzmacniania poczucia lokalnego patriotyzmu, kultywowania tradycji, zwyczajów oraz rozwoju regionu.

Ma być to miejsce spotkań dla wszystkich niezależnie od wieku, płci, wyznań, kultury, zwyczajów, poglądów, sytuacji materialnej, grupy społecznej, środowiska. Miejsce otwarte dla wszystkich i aktywne w działania.

Centrum Wielokulturowe Brave Kids ma powstać w wałbrzyskim Parku Wielokulturowym "Stara Kopalnia" i ma to być wyjątkowe miejsce spotkań dla ludzi z całego świata. Autorzy projektu planują organizację tam wielokulturowych spotkań warsztatowych, przeglądy teatralne, filmowe, wystawy, pracownie artystyczne, klubokawiarni z czytelnią                      i smakołykami z całego świata.

Dlaczego Brave Kids chce zawitać do Starej Kopalni? M.in. dlatego, aby:

- nawiązać do charakteru tego miejsca – wielokulturowości

- wykorzystać potencjał tego nowego miejsca i zapraszać artystów z całego świata

- uatrakcyjnić "Starą Kopalnię" w działania międzynarodowe i tam zorganizować kolejną edycję Brave Kids 2015

- zaproszać mieszkańców regionu wałbrzyskiego do tego wyjątkowego miejsca

- propagować turystykę do tego Starej Kopalni, Wałbrzycha i okolic

Fundacja „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej, organizator Brave Kids nawiązała współpracę z wałbrzyskimi organizacjami: Fundacją Purpurowe Skrzypce, Fundacją Kobiety Zmieniają Świat i Fundacją Nibana, aby wspólnie prowadzić projekty w Starej Kopalni m.in. także w ramach dodatkowego projektu „Wałbrzyskie Centrum Aktywizacji Lokalnej   i Samorozwoju”.

Przedstawiciele Brave Kids stawiają na współpracę z lokalnymi organizacjami i chcą wspólnie prowadzić projekty i działania dla mieszkańców naszego regionu.

- Patrząc na karty historii wiemy jak ważna jest współpraca i z tego tytułu połączyliśmy nasze siły w zbieraniu głosów na WBP i w działaniach. Mamy podobne cele, wizje i wartości w pracy na rzecz naszej lokalnej wałbrzyskiej społeczności” - mówi Anna Pośpiech z Fundacji Nibana.

- Projekty które proponujemy stawiają na mieszkańców z Wałbrzycha i okolic, zaczynając od dzieci – naszego przyszłego pokolenia, poprzez młodzież, dorosłych i seniorów. Stawiamy na ludzi, którzy uśmiechają się, mają pomysły i chęć do życia. Ważne jest, aby zaangażować właśnie mieszkańców do udziału, tworzenia i korzystania z możliwości tak atrakcyjnego miasta - mówi Magdalena Sawicka

- Na podstawie wcześniejszych projektów czujemy jak ważne jest wsparcie naszych mieszkańców poprzez cykliczne spotkania, warsztaty, szkolenia, warsztaty, a przede wszystkim ich zaangażowanie we własny rozwój, a tym samym w przemianę i rozwój naszego miasta, bo zmiana zaczyna się od jednostki. Proponowane przez nas projekty dają właśnie taką szansę każdemu mieszkańcowi naszego miasta - mówi Barbara Żurakowska z Fundacji Kobiety Zmieniają Świat.

- Chcemy sprawić, aby Wałbrzych stał się miejscem otwartym, przyjaznym, radosnym oraz pełnym rozkwitu z odważnymi i szczęśliwymi wałbrzyszanami - mówi Katarzyna Niemierowska z Fundacji Purpurowe Skrzypce.

Magdalena Sawicka, Fundacja „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej

emu.fundacja@gmail.com

Dodaj komentarz

Komentarze (0)