Przydomowa stacja ładowania samochodu - wszystko co musisz wiedzieć

środa, 22.9.2021 08:20 187

Stacja ładowania samochodu elektrycznego to coraz częściej spotykany widok na parkingach, przy biurowcach oraz w hotelach. Warto jednak wiedzieć, że kupując samochód elektryczny, nie musimy korzystać z usług ogólnodostępnych ładowarek. Do naładowania tego rodzaju auta wystarczy ładowarka, którą każdy może posiadać w swoim domu, a także prąd ze zwykłego gniazdka 230 V. Niestety, proces ten nie należy do najkrótszych. Właśnie dlatego coraz częściej powstają domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Co musimy o nich wiedzieć?

Wymagania dotyczące domowych stacji ładowania

Wszystkie aspekty prawne związanie z infrastrukturą ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju regulują odpowiednie ustawy, zgodnie z którymi za prawidłowe funkcjonowanie stacji odpowiada jej właściciel. Co więcej, operatorzy mają możliwość sprzedaży takiego rodzaju usługi bez konieczności ubiegania się o koncesję na obrót energią elektryczną. Przydomowa stacja ładowania samochodu, w przeciwieństwie do stacji publicznej nie podlega obowiązkowi nadzoru UDT (Urzędu Nadzoru Technicznego). Ponadto, aby wybudować stację ładowania na terenie prywatnym, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Większość wymogów dotyczących ich budowy wynika jednak z norm elektrycznych, norm i przepisów budowlanych dotyczących instalacji urządzeń elektrycznych, a także zdrowego rozsądku. To, na co musimy zwrócić uwagę przede wszystkim, jest odpowiednio dobrany kabel oraz zabezpieczenie go w rozdzielnicy elektrycznej do mocy ładowarki. Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą być zasilane zarówno prądem jednofazowym, którego moc waha się od 3,6 kW do 7,4 kW, jak i trójfazowym o mocy od 11 do 22 kW. Decydując się na montaż takiej stacji, warto jednak skonsultować się wcześniej z doświadczonym elektrykiem. Pamiętajmy także, że wybierając stację ładowania, należy porównać jej parametry z możliwościami naszego pojazdu.

Ładowarka dedykowana - lepsza niż gniazdko

Dlaczego ładowarka dedykowana ładowaniu samochodów elektrycznych będzie lepsza niż zwykłe gniazdko? Przede wszystkim ze względu na czas. Takie urządzenia działają bowiem nawet trzy razy szybciej. Jest to także wygoda - ładowarki mają zazwyczaj możliwość połączenia się z siecią Wi-Fi, co umożliwi nam kontrolowanie poziomu ładowania z poziomu aplikacji mobilnej w naszym telefonie. Licznik znajdujący się w nich pozwala także na dokładną rejestrację zużytego prądu, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować wydatki. 

Jaką ładowarkę wybrać?

Przydomowa stacja ładowania samochodu może być urządzeniem naściennym z wymiennym lub stałym kablem bądź wolnostojącym. Różnice pomiędzy urządzeniami dotyczą przede wszystkim mocy, możliwości jej regulacji, wbudowanych zabezpieczeń, rodzajów wtyczek oraz wielu innych, dodatkowych funkcji, np. opóźnionego startu czy możliwości kontroli zdalnej. 

Wybierając odpowiednią stację ładowania samochodów elektrycznych, warto zastanowić się nad parametrami instalacji zasilającej ją w budynku. Czy posiada ona parametry zabezpieczeń? Czy istnieje w niej odpowiednia rezerwa mocy? Jeżeli uznamy, że moc przyłączeniowa nie będzie wystarczająca, wówczas musimy wystąpić z wnioskiem do dostawcy energii o podwyższenie parametrów przyłącza. Nie jest to jednak trudne - możemy zrobić to przez Internet. 

Wiele przydomowych stacji ładowania samochodów elektrycznych możemy również podpiąć pod fotowoltaikę. Będzie to wówczas maksymalnie oszczędne ładowanie samochodu prądem wytworzonym z ekologicznego źródła energii, a nasza inwestycja w system fotowoltaiczny zwróci się w jeszcze szybszym tempie!