Rodzaje dochodu a wniosek o pożyczkę online. Co bierze pod uwagę pożyczkodawca?

poniedziałek, 6.4.2020 13:07 403

Pożyczka online to zobowiązanie, które charakteryzuje się prostymi formalnościami i łatwym dostępem. Wiele z tych pożyczek jest udzielnych na dowód osobisty, bez zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanym dochodzie. Jednak nie oznacza to, że pożyczkobiorca nie musi posiadać stałego wynagrodzenia. Wręcz przeciwnie.

Polacy zdecydowanie chętniej korzystają z produktów pożyczkowych niż oszczędnościowych. Wartość wszystkich zobowiązań polskich gospodarstw domowych wynosi około 708,4 mld zł. Przeciętnie na jedną dorosłą osobę przypada 22 tys. zł pożyczki lub kredytu.

Mimo tych danych stosunek zadłużenia do dochodu w Polsce wynosi 61% i jest niewielki w porównaniu do innych krajów europejskich. Podobnie jest z poziomem zadłużenia w stosunku do relacji PKB – ten wynosi nieco ponad 35% i jest jednym z najniższych w Europie. Największy poziom zadłużenia gospodarstw domowych do PKB ma Dania (116,7%), a potem Holandia (102,7%) i Szwecja (88,5%). Natomiast najniższy stosunek zadłużenia do PKB mają Węgrzy (18,2%). Polaków wyprzedzają również Czesi (32%).

Źródło: ZBP

Niestety, korzystanie z produktów pożyczkowych jest wciąż dla wielu Polaków problemem. Okazuje się, że aż 44% naszych rodaków bardzo krytycznie ocenia swój poziom wiedzy finansowej. Tylko 9% uważa, że dobrze lub bardzo dobrze zna zagadnienia ekonomiczne. Słabo swoją wiedzę finansową oceniają przede wszystkim młodzi ludzie w wieku 18-34 lata oraz seniorzy powyżej 65. roku życia. Brak dobrej wiedzy z zagadnień finansowych przekłada się często na niezrozumienie zasad funkcjonowania różnych sektorów finansowych. Część osób sądzi nadal na przykład, że pożyczka na raty pozabankowa jest dla osób zadłużonych i nieposiadających regularnego dochodu.

– Mit o tym, że firmy pożyczkowe pożyczają pieniądze bez weryfikacji klienta i każdemu nadal jest dość silny w polskim społeczeństwie. Tymczasem oferta sektora pożyczkowego jest uzupełnieniem tego, co proponują banki. Osoby chcący pożyczyć pieniądze muszą sprostać różnym wymaganiom pożyczkodawców – wyjaśnia ekspert marki hapipożyczki (https://www.hapipozyczki.pl/). – Jednym z warunków jest posiadanie stałego dochodu. Osoba bezrobotna nie ma szansy na zaciągnięcie pożyczki, szczególnie ratalnej, na wysoką kwotę. Podobnie jest z osobami zadłużonymi. Należy jednak podkreślić, że firmy pożyczkowe podchodzą elastyczniej do konsumentów niż banki i akceptują wiele różnych źródeł dochodu – podkreśla ekspert.

Jakie dochody akceptują pożyczkodawcy?

Większość firm pożyczkowych udzielających pożyczek przez internet akceptuje różne źródła uzyskiwania dochodu, może być ich nawet kilka jednocześnie. Ważne, aby uzyskiwane wynagrodzenie umożliwiało płynną spłatę zaciągniętego zobowiązania.

O pożyczkę online może wnioskować każdy, kto pracuje na umowę na czas określony lub nieokreślony. Może to być również pożyczkobiorca zatrudniony na umowę cywilnoprawną – umowa o dzieło, zlecenie, kontrakt itd. Większość pożyczkodawców akceptuje także dochody z własnej działalności gospodarczej klientów oraz świadczenia emerytalno-rentowe.

Warto podkreślić, że wiele instytucji pożyczkowych udostępniających ofertę przez internet najczęściej nie wymaga od swoich klientów dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Często pożyczka jest udzielana na podstawie danych z dowodu osobistego oraz informacji o dochodzie zawartych we wniosku.

Wniosek pożyczkowy

Każdy konsument zamierzający wziąć pożyczkę online musi przejść proste procedury. Najpierw trzeba wejść na stronę www pożyczkodawcy i tam skorzystać z kalkulatora. Za pomocą suwaka wybieramy kwotę zobowiązania oraz okres spłaty. Następnie należy wypełnić formularz informacyjny.

We wniosku trzeba wpisać dane osobowe, musimy także podać adres e-mail, numer telefonu oraz konta bankowego. Niezbędne jest również podanie informacji o uzyskiwanym dochodzie oraz stałych wydatkach miesięcznych w naszym gospodarstwie domowym, liczbie osób będących na utrzymaniu pożyczkobiorcy itp. Wszystkie te dane są potrzebne pożyczkodawcy do oceny zdolności kredytowej wnioskującego. W ten sposób instytucja pozabankowa sprawdza, czy pożyczkobiorca będzie w stanie regularnie spłacać wzięte zobowiązanie. Wypełniony wniosek trzeba przesłać online do pożyczkodawcy.

W przypadku niektórych klientów czasami wymagane jest jeszcze przesłanie skanu dokumentów (np. kilkumiesięczny wyciąg z konta bankowego lub deklaracja podatkowa za poprzedni rok). Te formalności są ustalane indywidualnie po dokonaniu analizy zdolności kredytowej.

W celu potwierdzenia tożsamości każdy klient musi jeszcze zrobić przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę (1 gr lub 1 zł). Decyzja pożyczkowa jest przekazywana w wiadomości SMS lub na adres e-mail. Jeśli jest pozytywna, gotówka jest przelewana na konto pożyczkobiorcy najszybciej jak to możliwe. Natomiast umowa pożyczkowa jest przesyłana w formie elektronicznej na adres e-mail klienta lub w formie papierowej przesyłką kurierską.

Uzyskanie pożyczki przez internet jest dużo prostsze niż w banku, jednak wiąże się również z pewnymi formalnościami i wymogami stawianymi przez pożyczkodawcę. Jednym z nich jest stały dochód oraz dobra zdolność kredytowa. To warunki gwarantujące instytucji pozabankowej odzyskanie pożyczonej gotówki. Dodatkowo ważne jest poprawne wypełnienie wniosku pożyczkowego i podanie w nim prawdziwych informacji na temat swojej sytuacji finansowej.

 

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.