Tydzień Edukacji Globalnej w Wałbrzychu

poniedziałek, 10.10.2016 09:13 255 0

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w Wałbrzychu Fundacja ‘emu’ im. Elżbiety Marii Urbańskiej i Biblioteka ‘Pod Atlantami’ w Wałbrzychu zapraszają na ciekawe szkolenie przygotowane przez Grupę Post-Turysta. 

Spotkanie szkoleniowe ma na celu poszerzenie świadomości nt. globalnych współzależności i mechanizmów, przyczyn i konsekwencji zachowań turystycznych. Skierowane jest przede wszystkim do studentek i studentów, młodzieży licealnej, kadry akademickiej, nauczycieli i nauczycielek oraz osób związanych z organizacjami pozarządowymi, pracowników ośrodków kultury, samorządów lokalnych, harcerzy, osób z grup formalnych i nieformalnych. 

Szkolenie będzie odbywać się przez 2 dni w czterech cyklach tematycznych połączonych z pokazem filmu dokumentalnego „Z kamerą wśród ludzi / Framing the Other” reż. Ilja Kok, Willem Timmers. Spotkanie będzie prowadzone przez gości z Warszawy, kulturoznawców, publicystów, specjalistów od turystyki.

Zapraszamy 14-15 listopada w godz. 11.00-15.00, miejsce: Biblioteka ‘Pod Atlantami” w Wałbrzychu. Prosimy o przesłanie zgłoszenia do udziału w szkoleniu na adres: emu.fundacja@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona. 

Post Turysta to największa w Polsce inicjatywa dotycząca promowania i kształcenia w kierunku zrównoważonej oraz odpowiedzialnej turystyki. Mają na celu sprowokowanie turystów do myślenia krytycznego, dociekania przeróżnych mechanizmów społecznych w tym co robią, poszukiwania etycznych sposobów podróży. Biznesowi turystyczne pomagają stawać się coraz bardziej zrównoważonym i odpowiedzialnym społecznie. 

W 2012 roku liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak niemal jednostronny – to mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać do krajów globalnego Południa. Rzadko na odwrót. Jednym z jego skutków jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Daje też co jedenaste miejsce pracy na świecie. Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów? Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiatawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania. No i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Posługiwać się będziemy mieszaną formą – wykłady przeplatane z formami warsztatowymi. 

Tegoroczna edycja warsztatów jest współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku.

Dwudniowe warsztaty będą prowadzone przez gości z Warszawy:

Marysia Złonkiewicz – kulturoznawczyni, bałkanistka, teoretyczka turystki. Prezentowała projekt post-turysta.pl na festiwalu TEDxPoznań2014. Podróżniczka – odwiedzała m.in.: Róg Afryki, Bliski i Daleki Wschód, Bałkany. Absolwentka Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się przewodnikami i narracją turystyczną. Doświadczenie: 500h przeprowadzonych szkoleń post-turystycznych;
Jarosław Ziółkowski - absolwent filozofii i psychologii na Międzywydziałowym Instytucie Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował i pracował w TelAwiwie i Jerozolimie. Publicysta i radiowiec. Zajmuje się psychologią wakacji. Doświadczenie: 500h przeprowadzonych szkoleń post-turystycznych i kształtowania postaw społecznych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)