W jaki sposób kryptowaluty mogą zrewolucjonizować tradycyjne metody płatności?

poniedziałek, 27.9.2021 11:34 368

Dokonywanie transakcji finansowych w Internecie stało się stałym elementem naszej codzienności. Możliwość szybkiego zakupu w Internecie sprawia, że tradycyjne metody płatności mogą wydawać się mało wygodne i zbyt wolne. Konieczność ręcznego wpisywania danych karty kredytowej lub debetowej to jedna z niedogodności, inna to brak 100% pewności co do tego, że wpisane dane finansowe znajdują się w bezpiecznym środowisku. Podobnie w przypadku ręcznego wpisywania konta bankowego osoby, do której chce się przesłać pieniądze - nie trudno tu o pomyłkę. Ponadto przelewy bankowe są jednymi z najbardziej czasochłonnych sposobów na przetwarzanie płatności.

Wraz z rozwojem Internetu nie brakuje nowych pomysłów na rozwiązanie problemów, jakie posiadają dobrze znane metody płatności. Dużą nowością stało się wprowadzenie płatności internetowych za pomocą e-portfeli (np. PayPal), które jednak również posiadają swoje wady, takie jak konieczność powiązania z kontem karty kredytowej lub tworzenie niekorzystnych dla użytkowników kursów walut i dodatkowych prowizji.

Kryptowaluty - nowa metoda płatności

Kryptowaluty, czyli waluty cyfrowe, istnieją wyłącznie w środowisku wirtualnym. Można nimi wykonywać wiele operacji w Internecie bez udziału pośredników takich jak banki. Kryptowaluty zostały stworzone w Internecie, dlatego doskonale wykorzystują wszystkie jego zalety. Są bardzo szybkie i pozwalają na transfer pieniędzy w dowolne miejsce na świecie w kilka sekund. Ponadto, żadna organizacja nie sprawuje nad nimi kontroli, a to użytkownicy sami określają jej wartość, wykonując nimi transakcje. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są niezależne od wahań ekonomicznych i decyzji rządowych. Znacznie bardziej na ich wycenę wpływają np. opinie znanych osób.

Kryptowaluty działają w systemie blockchain (czyli w łańcuchu bloków), ponieważ każdy transfer i wykonana operacja jest zapisywana w specjalnym bloku. Gdy zostanie on zapełniony, tworzony jest kolejny blok, połączony z poprzednim. W efekcie tworzy się coś na kształt łańcucha, a zawartych w nim danym nie można ani modyfikować, ani usuwać bez wpływu na poprzednie i kolejne bloki. Wszystkie transakcje w blockchain są więc dobrze zabezpieczone.

Kryptowaluty mogą być wygodnie wykorzystywane podczas zakupów w zagranicznych sklepach, bez konieczności konwertowania rodzimej waluty na obcą. Dzięki aplikacjom i portfelom kryptowalutowym można dokonać przelewu w kilka sekund. Transakcja odbywa się szybko, bez żadnych pośredników i dodatkowych opłat lub prowizji. Posiadaną kryptowalutę można w dowolnym momencie zamienić na inną walutę fiducjarną.

Czy kryptowaluty mogą zastąpić płatności gotówkowe?

Bitcoin to niekwestionowany lider wśród kryptowalut. Obecnie jednak w czołówce znajdują się także inne kryptowaluty typu Litecoin czy Ripple, które starają się dorównać Bitcoinowi i pomagają tym samym urozmaicić wybór kryptowalut w branży. Wielu analityków i ekspertów z ciekawością śledzi to, w jaki sposób rozwijają się kryptowaluty oraz jaki mają wpływ na aktualny rynek finansowy. Niektórzy nawet zadają sobie pytanie, czy waluty cyfrowe są w stanie całkowicie zastąpić płatności gotówkowe.

Kryptowaluty są wysoce zdecentralizowane i nie można nimi manipulować tak łatwo, jak walutami fiducjarnymi. Posiadają także nieuregulowany status prawny. Z drugiej strony jeszcze większe rozpowszechnienie kryptowalut mogłoby pomóc w obniżeniu kosztów i prowizji naliczanych przez banki i instytucje finansowe oraz uniknąć pośredników w transakcjach przelewów pieniężnych czy zaciągania kredytów. Mogłoby to pomóc firmom i zwykłym obywatelom w zaoszczędzeniu sporych sum pieniędzy. Pojawiły się już próby zastosowania kryptowalut, jako pomysłu na uniwersalny dochód podstawowy dla każdego mieszkańca - z założenia miałyby one lepiej sprawdzać się w tej roli niż waluty fiducjarne.

Scenariusz, w którym kryptowaluty zastępują gotówkę, wydaje się nieco futurystyczny, jednak przy okazji wiąże się z wieloma obawami i trudnościami. Kryptowaluty, które zastąpiłyby gotówkę, wymagałyby wdrożenia zupełnie nowej infrastruktury płatniczej. Osoby, które posiadają gotówkę,  mogłyby ponieść spore straty w przypadku źle przeprowadzonej transformacji systemu płatniczego. Bez walki nie poddałyby się banki i instytucje finansowe, dla których waluta fiducjarna jest podstawą działania.

Kolejną stroną, która mogłaby ucierpieć w wyniku upowszechnienia się kryptowalut, byłyby rządy, których zadaniem jest kontrola walut centralnych. Nie mogłyby one decydować o drukowaniu walut, zmieniać stopy procentowe lub manipulować inflacją. Generowanie nowych monet byłoby zupełnie niezależne od rządzących.

Wnioski

Obecnie bardzo mało prawdopodobne jest, aby kryptowaluty całkowicie zdominowały rynek finansowy, jednak spekulacjom nie ma końca. Niektórzy inwestorzy mogą skłaniać się ku temu scenariuszowi, jednak z pewnością jest on poza wszelką kontrolą. Sceptycy twierdzą, że kryptowaluty to rodzaj bańki, która może pęknąć w dowolnym momencie, a ich prognozy na temat rozwoju tej opcji płatniczej są sceptyczne. Z pewnością warto być otwartym na zmiany, ponieważ zachodzą one bardzo szybko i są z reguły nieprzewidywalne.