W oczekiwaniu na buduar księżnej Daisy w Zamku Książ

poniedziałek, 30.9.2024 12:59 225 0

W Zamku Książ w Wałbrzychu ruszają prace związane z odtworzeniem zniszczonego w czasie II wojny światowej buduaru księżnej Daisy von Pless.  W zrekonstruowanym pomieszczeniu będą od nowego roku prezentowane osobiste pamiątki po najsłynniejszej mieszkance zamku, w tym rękopis jej pamiętnika i klejnoty z turkusami.  W ramach pierwszego etapu prac wykonano z marmuru wierną kopię kominka, który doczekał się już odbioru konserwatorskiego. Buduar będzie uzupełnieniem wystawy stałej Apartamenty Księżnej Daisy, w ramach której w ubiegłym roku odtworzono salon dzienny i sypialnię słynnej arystokratki.

Buduar księżnej Daisy znajduje się na drugim piętrze Zamku Książ, w jego południowym skrzydle. Stanowił najbardziej intymne z pomieszczeń tworzących Apartamenty księżnej. Od strony wschodniej sąsiadował z sypialnią, a od strony zachodniej z łazienką. Ostateczny wygląd pomieszczenie otrzymało w 1921 roku co potwierdzają zachowane dokumenty archiwalne.  Księżna Daisy nie cieszyła się długo swoimi przebudowanymi apartamentami. W grudniu 1922 roku Sąd Rodzinny w Berlinie orzekł o rozwodzie książęcej pary, w wyniku czego Daisy na długie lata opuściła swój ukochany Książ. Przez kolejne 12 lat mieszkała na południu Francji i w Monachium. Kiedy powróciła na Dolny Śląsk w 1935 roku, nie zamieszkała już w swoich dawnych apartamentach. Zajęła wówczas mieszkanie na pierwszym piętrze oficyny południowej (Dom Kawalerów), a sam Książ był już wtedy udostępniony do zwiedzania i stanowił popularną atrakcję turystyczną. Salon, sypialnia i buduar księżnej Daisy nie znalazły się jednak na trasie zwiedzania. Po wyprowadzce księżnej usunięto z nich umeblowanie i przedmioty osobiste.

Jedyna zachowana do naszych czasów fotografia buduaru została wykonana jesienią 1943 roku na zlecenie ówczesnego konserwatora zabytków Prowincji Dolnośląskiej, profesora Gunthera Grundmanna. Dokumentacja fotograficzna wnętrz zamku Książ miała miejsce na kilka miesięcy przed wkroczeniem do niego nazistowskiej organizacji TODT i jest dziś przechowywana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W wyniku barbarzyńskiej przebudowy zaordynowanej przez najwyższe władze III Rzeszy, zniszczony został całkowicie oryginalny wystrój Apartamentów Księżnej Daisy. Zmieniony został wtedy diametralnie także wygląd buduaru, który z okrągłego pomieszczenia stał się pokojem kwadratowym. Usunięto wówczas wszystkie sztukaterie, marmoryzowane półkolumny i marmurowy kominek. Na zachowanej, historycznej fotografii widzimy ściany północną i wschodnią buduaru oraz fragment sufitu. To właśnie dzięki tej  zachowanej, historycznej fotografii możliwa jest rekonstrukcja pomieszczenia.

Sejf księżnej Daisy

W dniu 29 listopada 2023 roku została zawarta umowa pomiędzy Zamkiem Książ w Wałbrzychu, a współwłaścicielkami zabytkowych przedmiotów, należących do księżnej Daisy von Pless, zgodnie z testamentem hrabiego von Hochberg, barona na Książu, Bolka Stanislausa Konrada Josepha Juana i zgodnie z protokołem otwarcia testamentu z dnia 16.01.2023 r.:  Są to wdowa po księciu Bolko, Marie Elisabeth, hrabiną von Hochberg, księżną von Pless oraz córka księcia (prawnuczka Daisy), Felicitas, hrabianka von Hochberg.

Dzięki temu porozumieniu do Zamku Książ przyjechały w maju 2024 roku przedmioty osobiste, które z dużym prawdopodobieństwem były przechowywane w buduarze w  nieistniejącym dziś sejfie. Umowa zawarta między Zamkiem i rodzina książęcą dotyczy użyczenia zabytkowych przedmiotów, które należały do  księżnej Daisy. Są to wysadzana rubinami i turkusami pozłacana laska, którą dostała w prezencie od maharadży Cooch Behar, srebrny pasek z turkusami w którym została sportretowana przez Ellisa Robertsa, a także rękopis  pierwszego pamiętnika księżnej i pocztówka, którą wysłała rok przed śmiercią do wnuka Bolka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)