Zawód z przyszłością: szkoły dualne

piątek, 29.8.2014 15:42 1052 0

Projekt kształcenia uczniów dla potrzeb konkretnego przedsiębiorcy, czyli tak zwane szkolnictwo dualne nabiera tempa. W poniedziałek, 1 września w Oławie zostanie podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK”, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

- Szkolnictwo dualne, pozwalające kształcić zawodowo zgodnie z realnymi potrzebami gospodarki może stać się polską rzeczywistością. Teraz przedsiębiorcy rozkładają bezradnie ręce: mimo wysokiego bezrobocia nie mogą znaleźć pracowników o kompetencjach odpowiadających potrzebom firm. Absolwenci szkół przeżywają rozczarowanie: to czego się nauczyli, nie przydaje się na rynku pracy, ich dyplomy nie przekładają się na etaty. Dyrektorzy szkół i nauczyciele przyznają, że mimo możliwości tworzenia programów nauczania we współpracy z przedsiębiorcami, prowadzenia praktyk zawodowych, realizacji egzaminów zawodowych, nie udaje się dostosować oferty do oczekiwań rynku – twierdzi Ilona Antoniszyn-Klik podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, doceniając wagę problemu powołała specjalny zespół zajmujący się ukierunkowanym szkolnictwem zawodowym. Efektem tych działań jest porozumienie o współpracy, którą podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego podpisze wiceprezes WSSE Teodor Stępa i dyrektor CKZiU Maria Domaradzka. Umowa zakłada pomoc „INVEST-PARKU” w pośredniczeniu w kontaktach między szkołą, a inwestorami, współpracę przy tworzeniu klasy dopasowanej do potrzeb przedsiębiorcy, organizowaniu szkoleń zgodnych z zapotrzebowaniem na rynku pracy i praktyk zawodowych.

W rejonie Oławy na terenach objętych działalnością „INVEST-PARKU” działa 11 firm z branży motoryzacyjnej, chemiczno-kosmetycznej, AGD i budowlanej zainteresowanych powstaniem szkolnictwa dualnego.

Według danych GUS bezrobocie w największym stopniu dotyka młodych ludzi i wynosi 27, 2 procent w grupie wiekowej do 24 lat. Na Dolnym Śląsku sytuacja przedstawia się nieco lepiej, bez pracy pozostaje 12,9 procent absolwentów Powołanie do życia szkolnictwa zawodowego jest szansą na zmianę tego wskaźnika. Tym bardziej, że podobny model kształcenia od lat funkcjonuje z powodzeniem w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii. Resort gospodarki przeznaczy na sfinansowanie tego projektu 220 mln zł.

WSSE Wałbrzych



 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)