Dolnośląski Festiwal Nauki: rekordzista wśród astronautów urósł w kosmosie dziewięć centymetrów

piątek, 29.9.2023 15:50 1065 1

Organizowany przez wrocławskie wyższe uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane Dolnośląski Festiwal Nauki adresowany jest do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. 

W ramach dzierżoniowskiej edycji festiwalu, w dniach 28 i 29 września uczniowie dzierżoniowskich szkół średnich i podstawowych mogli wysłuchać prowadzonych przez naukowców wykładów na różne tematy, między innymi:  "Co możemy zrobić, aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy?",  "Globalne ocieplenie hamuje wzrost gospodarki na świecie?", "Nie tylko święci lepili garnki… archeometrycznie o średniowiecznych rzemieślnikach", "Przysłowia i powiedzenia ludowe kontra prawdziwa nauka", "Sztuczny człowiek – nowoczesne implanty medyczne", „Czy ten obraz się rusza?” – poznajemy sztukę op-artu, "Ziemia- planeta głodu?", "String Art – serce włóczką tkane", "Kot, pies, czy fretka? Jak wybrać najlepszego przyjaciela?", "Ile krawędzi ma piłka?", "Serce jako pompa układu krwionośnego", "Zapraszamy do środka – podróż w głąb ciała". 

Festiwal w Dzierżoniowie zainaugurował wykład mgr Barbary Cader-Sroki pt. "Jak przetrwać w kosmosie - korzyści z badań przestrzeni kosmicznej" w Centrum Badawczym Selena Industrial Technologies. Słuchacze otrzymali sporą dawkę wiedzy: o ewolucji skafandrów kosmicznych od pierwszych w latach sześćdziesiątych aż po przewidziane dla uczestników wyprawy na Marsa wydrukowane w 3D skafandry z indywidualnymi specyfikacjami i wejściem przez właz wprost ze statku kosmicznego. Współczesne skafandry to wysoko zaawansowana odzież chłodząco-wentylacyjna pobierająca z kombinezonu dwutlenek węgla, tlen oraz parę wodną i przesyłająca ją do systemu podtrzymywania życia, a otwory wentylacyjne w kombinezonie odprowadzają pot, z którego odzyskiwana jest woda.

Niezwykle ciekawe jest to, co dzieje się w kosmosie z ciałem: zmniejsza się gęstość kości, zanikają mięśnie, płyny ustrojowe przemieszczają się od nóg do głowy, a ten niepomierny rozkład płynów powoduje opuchnięcie twarzy. W wyniku rozluźnienia mięśni i stawów zmienia się wzrost człowieka - rekordzista urósł w kosmosie około dziewięć centymetrów, ale po powrocie na Ziemię jego ciało wróciło do wcześniejszych rozmiarów. 

Ponadto astronauci mają wiele wschodów i zachodów słońca w ciągu 24 godzin, co powoduje u nich zaburzenia snu. Lot w kosmos niesie ze sobą wiele zagrożeń: przeciążenie podczas startu i lądowania, nieważkość lub mikrograwitację (Księżyc, w przyszłości Mars), szkodliwe promieniowanie i wysokoenergetyczne cząstki, uderzenia mikrometeorytów, problemy natury psychicznej z powodu życia w izolacji i na ograniczonej przestrzeni. 

Technologie kosmiczne są masowo używane w życiu codziennym: system nawigacji satelitarnej GPS, urządzenia bezprzewodowe, technologia tomografii komputerowej, odporne na zarysowanie powłoki, system recyklingu wody, kamery na podczerwień, folia termiczna. liofilizowanie żywności, udoskonalenie detektorów dymu, pianki z pamięcią kształtu, mleko modyfikowane, termometr na podczerwień.   

W świat polimerów, na których bazuje większość produktów Seleny, wprowadził słuchaczy pracownik Seleny Krzysztof Płaczkiewicz.  Uczestnicy mieli też okazję zwiedzić pracownie Centrum Badawczego Selena Global odkrywając właściwości pian i klejów poliuretanowych, zapoznając się z technologią produkcji i zastosowaniem ich w życiu codziennym. 

APK

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

niedziela, 01.10.2023 18:13
To może wysłać w kosmos nikczemnego wzrostu prezesa ?