Dron nad Dzierżoniowem. Skuteczniejsze patrole policyjne [WIDEO]

piątek, 12.7.2024 00:20 8258 14

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu 11 lipca po raz kolejny monitorowali  dzierżoniowskie drogi. Nowoczesna technologia ma pomagać w poprawie bezpieczeństwa i rejestrować wykroczenia. Okazało się, że tego dnia obserwowani przy pomocy drona kierowcy jeździli bezpiecznie. Policjanci zwracali uwagę zwłaszcza na  przejścia dla pieszych i czerwone światło na skrzyżowaniach. 

- Przyjechaliśmy dziś wesprzeć dzierżoniowskich policjantów w działaniach poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przy użyciu drona z Komendy Wojewódzkiej Policji we w]Wrocławiu i monitorujemy ruch na drogach powiatu dzierżoniowskiego, sprawdzamy czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów, zwracając szczególną uwagę na najcięższe wykroczenia, czyli przeciwko bezpieczeństwu pieszych i przejazdy przez skrzyżowania na czerwonym świetle – informował podkom. Rafał Gredżuk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przez kilka godzin policjanci monitorowali kilka miejsc na terenie Dzierżoniowa, ulice Wrocławską i Batalionów Chłopskich oraz drogę Dzierżoniów – Bielawa. Policjanci zawsze pracują w tandemie: jeden z nich pilotuje drona, drugi jest operatorem kamery i stara się jak najlepiej uwiecznić wykroczenia na nagraniu.
- Kierowcy jeżdżą względnie bezpiecznie, ruch przebiegał poprawnie, przynajmniej dzisiaj. W sytuacji, kiedy z powietrza ujawniane jest wykroczenie w ruchu drogowym, informację o tym otrzymują drogą radiową znajdujący się w pobliżu policjanci drogówki, a kierujący, który dopuścił się złamania przepisów jest zatrzymany i rozliczany za popełnione wykroczenie. Dron DJI Matrice 200 jest naprawdę bardzo dobry, mamy kamerę z trzydziestokrotnym zoomem optycznym, z dużej odległości możemy wypatrzyć wykroczenie. Na jednych bateriach może utrzymywać się w powietrzu około czterdzieści minut, a kompletów baterii mamy osiem, więc starcza to nam na cztery godziny ciągłego lotu. Film z drona może być także wykorzystany jako dowód w sprawie sądowej, w przypadku gdy kierowca nie poczuwa się do winy, nagranie jest zabezpieczane i wysyłane do sądu – relacjonuje podkom. Rafał Gredżuk.

Czy kierowcy zatrzymywani przez patrol i informowani o popełnionym wykroczeniu w reguły przyjmują mandaty?
- Zawsze są zaskoczeni, skąd policja wie o złamaniu przepisów, jednak kiedy zobaczą drona, przyznają się już do popełnienia wykroczenia. Z zasady funkcjonariusze policji stoją w oddaleniu od monitorowanego odcinka drogi, dron wyposażony jest w wysokiej jakości kamerę, która potrafi zarejestrować z dużej odległości wszystkie szczegóły. Policjant na monitorze na żywo widzi kto popełnia wykroczenia, może zrobić zbliżenie na numery rejestracyjne, sprawdzić czy są zapięte pasy lub czy kierowca korzysta z telefonu komórkowego - tłumaczą policjanci.
Przy ul. Batalionów Chłopskich policjanci stali pięćset metrów od nadzorowanego skrzyżowania z obwodnicą Dzierżoniowa.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu posiada jednego drona obsługiwanego przez sześciu mających uprawnienia w tym zakresie funkcjonariuszy, są już plany zakupu kolejnego tego typu urządzenia i przeszkolenia następnych policjantów. Dron jest dodatkowym narzędziem pomagającym w realizacji codziennych zadań służbowych.

- Dron wykorzystywany jest na terenie całego Dolnego Śląska. Bardzo często lata jednak nad autostradą A4, gdzie skupiamy się na wykroczeniach popełnianych przez kierujących pojazdami, w szczególności niezachowanie odległości i nieprawidłowe wyprzedzanie. Kierowcy samochodów ciężarowych dosyć często wyprzedzają się na znaku B26 oznaczającym zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe czy na zasadach ogólnych. Przypominam, że na autostradach i drogach ekspresowych samochody ciężarowe nie mogą się wyprzedzać. Zdarza się też, że drony patrolują miejsca, w których jest ruch wahadłowy, ponieważ całkiem często kierujący ordynarnie lekceważą na takich odcinkach czerwone światło lub osobę kierującą ruchem. Tymczasem jest to równoznaczne z wjazdem na czerwonym świetle na skrzyżowaniu i tak samo jest przez nas traktowane.

- Czasem też drony z wydziału ruchu drogowego wykorzystywane są do poszukiwania osób, choć z reguły zajmuje się tym specjalna komórka policji do poszukiwań. Dwa miesiące temu byliśmy w Dzierżoniowie na poszukiwaniach zaginionej osoby, przy pomocy drona patrolowaliśmy otwarte tereny. Dronów używają także wrocławskie jednostki specjalne, antyterroryści i wydział kryminalny, są wykorzystywane do pracy operacyjnej, niejawnego nadzoru - zdradza wrocławski policjant. 

APK

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

piątek, 12.07.2024 11:20
o bezpieczeństwo dba się inaczej - to jest nabijanie kasy!
asdasasd sobota, 13.07.2024 23:17
to oni to tak chyba z lenistwa, nieroby
psia buda piątek, 12.07.2024 04:43
A oni w ogóle wiedzą jak nim sterować, czy jakieś...
Dron piątek, 12.07.2024 20:36
Na kopernika się ustawcie jak tiry pod 3.5 tony jadą...
piątek, 12.07.2024 13:29
A co z Pieszycami, tam złodzieje rządzą, chociaz miasto monitorowane,...
Arab piątek, 12.07.2024 16:11
A policjanci z Wrocławia urządzili sobie zabawę w Dzierżoniowie bo...
piątek, 12.07.2024 12:31
Najlepsza walka w kraju karać i obserwować z zaskoczenia ….
Sd piątek, 12.07.2024 19:00
A kto to ma robic
piątek, 12.07.2024 17:08
To metoda bardziej policyjna chyba, że ktoś prywatnie ...
piątek, 12.07.2024 17:48
Brzmi jak powrót do przeszłości i chowanie się policjantów w...
Droniarz piątek, 12.07.2024 06:31
Myślę że loty będą zgłaszane w "DroneTower" bo przy kolizji...
piątek, 12.07.2024 05:29
To już jest takie trochę naruszanie ludzkiej prywatności niż pilnowanie...
Miś piątek, 12.07.2024 11:54
Z tymi drogami to lepiej do Warszawy na wiejskiej teraz...
E. Kowal piątek, 12.07.2024 12:57
Tam powinni ładować mandaty jak ktoś od strony Bielawy usilnie...