Festiwal Sztuki "Kłącze" w Synagodze Rutika

poniedziałek, 17.6.2024 11:00 742 0

To trzydniowe wydarzenie, które odbędzie się w Dzierżoniowie w dniach od 28 do 30 czerwca w Synagodze Rutika. Celem Festiwalu jest promowanie sztuki w jej różnych odsłonach, w wielozmysłowych i w wielowymiarowych formach. Misją natomiast jest edukacja i integracja twórców z odbiorcami.

Na program festiwalu składają się trzy koncerty:

  • premierowy pokaz kolejnej odsłony Projektu Pomiędzy / Inbetween „Baśnie”- koncert z wystawą szklanej biżuterii Katarzyny Gemborys, duet Celloice (Hanna Błachuta – sopran, Kinga Chudzikowska – wiolonczela) z towarzyszeniem fortepianu,
  • koncert skrzypaczki Dagmary Swystun, z ulubionymi dziełami publiczności z towarzyszeniem fortepianu,
  • koncert finałowy: soliści (sopran- Hanna Błachuta, dwie wiolonczele- Kinga Chudzkowska i Sylwia Matuszyńska) z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Donna Corda z klawesynem.

Oprócz koncertów zaplanowane zostały również wystawy obiektów ceramicznych "Cykle życia" Katarzyny Plucińskiej oraz artystycznej fotografii Karoliny Skorek. Istotnym elementem wydarzenia będzie też spotkanie mieszkańców Dzierżoniowa w formie spaceru z uczestnikami festiwalu, twórcami oraz artystami prowadzonego przez historyka architektury Piotra Kmiecika.

- Uważamy, że sztuka jest tym, co łączy ludzi i buduje porozumienie. Chcemy stworzyć festiwal w miejscu leżącym u stóp Gór Sowich, ponieważ szanujemy bogactwo naturalne i wielokulturową historię tego miejsca. Z tych inspiracji wzięła się roślinna nazwa festiwalu „Kłącze” - niewidoczne dla oka kłącze jest podziemną częścią rośliny. Ten skomplikowany system połączeń ma życiodajną siłę. Jest to ukryta mapa, o stałej zmienności rysunku, każdą ścieżkę można połączyć z inną dowolną, fragment ulegający zniszczeniu zostanie odtworzony, miejsce przerwane rozrośnie się własną drogą, przystosuje do nowych warunków. Niemal z każdego fragmentu kłącza wyrosnąć może nowa roślina. Język i pamięć są rizomatyczne, co oznacza, że mają zbliżoną do kłącza strukturę. W podobnie niehierarchiczny sposób manifestuje się także sztuka. Festiwal Sztuk Kłącze to wydarzenie łączące muzykę, sztuki wizualne oraz inne formy ekspresji artystycznej, tworzące niepowtarzalne wrażenia i doświadczenia - mówi Hanna Błachuta dyrektor festiwalu.

Niewidoczne dla oka kłącze jest podziemną częścią rośliny. Ten skomplikowany system połączeń ma życiodajną siłę. Jest to ukryta mapa, o stałej zmienności rysunku – każdą ścieżkę można połączyć z inną dowolną, fragment ulegający zniszczeniu zostanie odtworzony, miejsce przerwane rozrośnie się własną drogą,przystosuje do nowych warunków. Niemal z każdego fragmentu kłącza wyrosnąć może nowa roślina.

Język i pamięć są rizomatyczne, co oznacza, że mają zbliżoną do kłącza strukturę. W podobnie niehierarchiczny sposób manifestuje się także sztuka. Festiwal Sztuk Kłącze to wydarzenie łączące muzykę, sztuki wizualne oraz inne formy ekspresji artystycznej, tworzące niepowtarzalne wrażenia i doświadczenia.

  • Synestezja – wielowymiarowość i wielozmysłowość
  • Przenikanie – miejsc, kultur i stylów
  • Spotkania – rozmowy odbiorców z twórcami
  • Edukacja i integracja – wspólne spacery

- Nasza fundacja łączy artystów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy pracując w kulturalnych instytucjach dużych aglomeracji, chcą docierać do ludzi z mniejszych miast i miejscowości. Stąd też zrodził się pomysł Festiwalu Sztuk „Kłącze” w Dzierżoniowie. Wybór tego miasta nie był przypadkowy - Dzierżoniów nie może pochwalić się dużą liczbą wydarzeń i inicjatyw artystycznych, jednak publiczność chętnie uczestniczy w organizowanych przez nas od kilku koncertach w Synagodze Rutika. Synagoga nie pełni funkcji sakralnej, jest raczej miejscem działalności artystycznej i różnorodnych spotkań. Jej wyjątkowa historia i architektura, a przede wszystkim walory akustyczne oraz piękny, historyczny fortepian, czynią z niej doskonałe miejsce na realizację naszego projektu. Jedna z planowanych wystaw odbędzie się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. W przyszłości chciałybyśmy włączyć również inne obiekty miasta do Festiwalu - wyjaśnia.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)