Historia opowiedziana. Polacy z Kresów Wschodnich na ziemi dzierżoniowskiej

środa, 19.6.2024 22:02 516 0

Fundacja Forum Dialogu Między Kulturami wraz z instytucjami partnerskimi: Stowarzyszeniem Kresowian w Dzierżoniowie, Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Miejskim Dzierżoniowa oraz Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Dzierżoniowie realizuje projekt pod nazwą „Historia opowiedziana. Polacy z Kresów Wschodnich na ziemi dzierżoniowskiej”.

W ramach projektu w dniach 11 i 12 czerwca przeprowadzono w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury warsztaty oral history dla młodzieży z I LO w Dzierżoniowie. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli wysłuchać także relacji urodzonego się w 1938 roku w Ottyni, powiat tłumacki, województwo stanisławowskie, dzierżoniowianina Edwarda Bienia,  współzałożyciela Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, aktywnie podtrzymującego pamięć o Kresach. 

Młodzi ludzie rozpoczęli następnie cykl rozmów, podczas których nagrywane są  wspomnienia żyjących jeszcze Kresowian bądź potomków rodzin kresowych mieszkających na ziemi dzierżoniowskiej.  Podczas spotkań nastolatkowie pozyskiwać będą także archiwalia z prywatnych zbiorów - fotografie i dokumenty, które po digitalizacji wraz z przeprowadzonymi wywiadami przyczynią  się do rozbudowy serwisu Archiwum Kresowe, przygotowania wydawnictwa albumowego, wystawy kresowej fotografii portretowej oraz przedstawienia z udziałem młodzieży zrealizowanego na kanwie zebranych relacji. Zakończenie działań projektowych przewidziano na listopad 2025 roku. Koordynatorką projektu jest Beata Hebzda-Sołogub, warsztaty prowadziła Aneta Pudło-Kuriata.

Na stronie internetowej Cyfrowego Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej dostępne są wcześniej pozyskane relacje świadków historii tworzące Cyfrowe Archiwum Bielawy, Dzierżoniowa, gminy Dzierżoniów, archiwum Kresowe, Solidarności i cmentarza żydowskiego w Dzierżoniowie. Jednostkowe i rodzinne losy mieszkańców ziemi dzierżoniowskiej, rozgrywające się na tle ważnych wydarzeń dziejowych, splatają się we wspólną, niepowtarzalną historię najbliższej ojczyzny. Utrwalone wspomnienia pozwalają budować obraz przeszłości i są bezcennym nośnikiem wiedzy o tym, co minęło.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)