Ruszył remont zrujnowanego kina Piast
Swojej szansy na odrestaurowanie, dokładnie w stulecie wybudowania, doczekało się dawne dzierżoniowskie kino Piast przy ul. Pocztowej.
- Od dłuższego czasu szukaliśmy większego lokalu na działalność naszego funkcjonującego obok kina biura rachunkowego, stojąc przed wyborem, czy wybudować coś od podstaw, czy kupić i remontować – mówi inwestor Radosław Rosa. - Zdecydowaliśmy się podjąć wyremontowania tego zabytku. Jesteśmy na etapie inwentaryzacji, przed projektowaniem. Pozostaje kwestia możliwości technicznych pod kątem architektonicznym oraz decyzji konserwatora zabytków. W tym drugim przypadku istotna jest deklaracja o zgodzie na wstawienie w budynku okien od południowej strony, od ul. Krasickiego. Część powierzchni być może przeznaczymy pod wynajem. W tym roku przygotujemy dokumentację, a w przyszłym planujemy ukończenie remontu.
Początkowe prace polegały na odgruzowaniu obiektu, który zastano w dramatycznym stanie. Kino jest ujęte w rejestrze zabytków.
- Przez około jedenaście lat budynek stał pusty, w dachu zrobiła się spora dziura, a niestety poprzedni właściciel nie zadbał o zabezpieczenie i woda ciekła do środka. Sala kinowa była w fatalnym stanie, zniszczeniu uległ łukowy strop - mówi przedsiębiorca. - Chcemy zachować klimat kina w holu. Znaleźliśmy w piwnicy oryginalne fotele kinowe, ale były zamoknięte, w bardzo złym stanie. Zaszaleliśmy więc i kupiliśmy piętnaście foteli kinowych w Łodzi. Na pewno będą tutaj stały, chcemy zostawić ślad, że to było kino, zachować klimat. Na górze są dwa pomieszczenia, w tym projektornia, które mogą pełnić funkcję mieszkaniową. Mam nadzieję, że będzie z tego coś fajnego, tym bardziej, że sama ulica Pocztowa też się zmienia, remontowane są zabytkowe kamienice.
Kronikarz miejski Erich Hasse w wydanej w 1929 roku „Chronik der Stadt Reichenbach im Eulengebirge” odnotował w 1921 roku: „Na dolnym zakończeniu ulicy Pocztowej powstał w międzyczasie nowy budynek, który dziś jeszcze przyciąga wzrok przyjezdnych z powodu dziwnych kształtów dostosowanych do nowoczesnego stylu architektonicznego. Budynek ten mieści kino, które otrzymało dobrze dobraną nazwę „Zamek pokazowy” (niem. Schauburg). Otwarcie kina wybudowanego przez firmę Klatta nastąpiło na początku listopada”. Według historycznej bazy kin na Dolnym Śląsku, w pierwszej połowie XX wieku w Reichenbachu funkcjonowały cztery kina: Apollo-Theater, Reichenbacher Lichtspiele, Volkskino/Germania-Lichtspiele oraz Schauburg.
Właścicielami działającego do 1945 roku kina Schauburg byli kolejno:
- Arthur Barndt (Schweidnitz - Świdnica), C. Schwartz (Schweidnitz - Świdnica), Kurt Klose (Reichenbach - Dzierżoniów) – lata 1921-1925,
- C. Schwartz (Schweidnitz - Świdnica), Kurt Klose (Reichenbach – Dzierżoniów) - lata 1925-1927, - Schauburg G.m.b.H – lata 1927-1945.
Liczba miejsc kinowych: 500-596. Częstotliwość projekcji: 5-7 w tygodniu. W tamtych latach kina funkcjonowały także w Piławie Górnej, Piławie Dolnej, Ostroszowicach, po dwa kina w Pieszycach i Łagiewnikach i trzy w Bielawie.
Po wojnie kino Schauburg przemianowano na Piast. Było jednym z trzech kin oprócz kina Włókniarz i Kinoteatru, aż do lat 90. kiedy zamknął je właściciel sieci kin na Dolnym Śląsku Odra-Film (obecnie Dolnośląskie Centrum Filmowe) - instytucja kultury samorządu województwa dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu, zajmująca się promowaniem kultury filmowej, prowadzeniem kin położonych na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego, produkcją filmów i organizacją imprez filmowych. Później w byłym kinie funkcjonowała dyskoteka Koko, a następnie klub muzyczny Rock Brok Klub, gdzie na koncertach występowali m. in. Kult, Maciej Maleńczuk, Piersi, Voo Voo, Acid Drinkers, T. Love, Skaferlatine. Potem miasto planowało przejąć niszczejący obiekt na cele kulturalne od Odra-Film, w zamyśle miał pełnić funkcję filii Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Znalazł się jednak wówczas prywatny właściciel, który po zakupie nie podjął niestety żadnych działań w obiekcie.
Nowy właściciel, Radosław Rosa apeluje do mieszkańców, którzy mają wiedzę o archiwalnych zdjęciach wnętrz kina Piast.
- Szukaliśmy we własnym zakresie zdjęć wnętrz kina, jakichś śladów, jak to wyglądało. Zastanawialiśmy się, w jakim kolorze były fotele w tym kinie i udało nam się ustalić, że w zielonym. Fotografie byłyby pomocne przy pracach remontowych. Jeżeli czytelnicy dysponują takimi materiałami, mogą je przekazać inwestorowi za pośrednictwem naszej redakcji, przesyłając informację na adres doba@doba.pl.
Aneta Pudło-Kuriata
Fotografie przedwojennego Dzierżoniowa dzięki uprzejmości Krzysztofa Łukowskiego
Komentarze (25)