Piławska Syberiada
Zesłańcy zajmują szczególne miejsce w sercach piławian, o czym przekonali się uczestnicy 82. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka.
Kiedy Polacy opadali już z sił, broniąc ojczyzny przed hitlerowcami, nasz kraj 17 września 1939 roku stał się ofiarą agresji ze strony drugiego systemu totalitarnego. Od wschodu wkroczyło 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów Armii Czerwonej…
W wyniku sowieckiej napaści wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Do niewoli trafiło przeszło 250 tys. polskich żołnierzy, w tym 18 tys. oficerów. Jeńcy byli rozstrzeliwani lub zsyłani Sybir. Represje na zajętym obszarze objęły ponad 350 tys. Polaków, których deportowano głównie na Syberię.
- Świadectwo prawdy o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, aby podobne okrucieństwo już nigdy się nie powtórzyło, bo pamięć o przeszłości jest mądrością narodu - przekonują dziś sybiracy.
Uczestnicy obchodów pod pomnikiem przy kościele pw. św. Marcina w Piławie Górnej 16 września przeżyli wzruszające chwile. Za sybiraków modlił się proboszcz parafii Krzysztof Cora, poruszające przemówienie wygłosił radny Arnold Kordasiewicz, a delegacje uczciły pamięć poległych kwiatami.
W uroczystościach oprócz władz miejskich wziął udział Eugeniusz Kuszka, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków i prezes wrocławskiej filii wraz z przedstawicielami gminnych jednostek i instytucji, lokalnych zespołów ludowych, mieszkańcami i harcerzami.
UM Piława Górna
Przeczytaj komentarze (12)
Komentarze (12)